Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Fischer se setkal s odboráři, o stávce se rozhodne v pátek

Ekonomika

  16:04aktualizováno  22:22
PRAHA - Ohlášená pondělní stávka železničářů se dotkne i autobusové a tramvajové dopravy v části českých měst. Někde řidiči chystají jen symbolickou podporu protestu proti daňovým odvodům ze zaměstnaneckých benefitů, jinde se dopravní podniky zařídí podle toho, jak dopadne jednání odborů s politiky v Praze. Kvůli stávce zasedala i vláda na mimořádné schůzi a v pátek se sejdou zástupci odborových svazů.

Premiér ČR Jan Fischer vystoupil 25. února v Praze na tiskové konferenci po mimořádné schůzi vlády svolané kvůli pondělní stávce vyhlášené odbory v dopravě foto: ČTK

Jednou ze zvláštností stávky je to, že i když dopraváci protestují proti rozhodnutí politiků od prvního ledna odvádět ze zaměstnaneckých výhod daň, bojkotují tím svého zaměstnavatele. Stávka nejvíce postihne lidí, kteří se budou snažit dostat v pondělí ráno do práce. Proběhne mezi čtvrtou hodinu v noci a devátou ráno.

Železničáři dopoledne jednali s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem o změně zákona o DPH pomocí takzvaného přílepku k zákonu o veřejných zakázkách. Paroubek je ovšem nepřesvědčil, protože schválit zákon by trvalo příliš dlouho.

Vláda projedná návrh v legislativní nouzi

Noční jednání

"Premiér se dnes večer sešel s představiteli dopravních odborových svazů a informoval je o výsledku dnešního mimořádného zasedání vlády. Odboráři reagovali s tím, že postoj vlády vnímají jako jednoznačně pozitivní signál.

Ministerského předsedu zároveň informovali, že zítra ráno svolají koalici dopravních odborů, která přijme konečné rozhodnutí o pondělní stávce," sdělil po večerním jednání mluvčí vlády Roman Prorok.

Pomoci odborům může ještě premiér Jan Fischer. Vláda dnes schválila na mimořádném jednání návrh novely zákona o DPH, která ruší ustanovení ohledně zdanění benefitů. Vláda požádala sněmovnu o vyhlášení stavu legislativní nouze a projednání návrhu 2. a 3. března.

"To je ještě pořád jen slib. Udělají to, že dají do sněmovny něco k nějakému projednání a výsledek ve finále není jasný," řekl prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas. Podle něj dnešní rozhodnutí vlády může pouze předejít další stávce. Odbory se chtějí v pondělí po stávce sejít a rozhodnout o dalším postupu. Mohou prý přitom přihlédnout ke snaze vlády.

Anketa

Mají odboráři právo stávkovat kvůli zdanění benefitů?

Jistě, na stávku mají zákonné právo 5864
Stávkovat by se mělo jen kvůli zásadním věcem 1587
Nemají. Stávka je jen vydírání 16732

Méně radikální je předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

"Dá se říci, že to vypadá nadějně, ale já vám nemůžu říci, že když vláda udělá toto, tak my odvoláme stávku, poněvadž k tomu nemám žádnou kompetenci," uvedl. O případném zrušení stávky mohou podle něj rozhodnout pouze všechny zúčastněné odborové svazy.

Podle dnešního vyjádření strojvedoucích však ani vstřícný krok vlády zřejmě nemůže protest odvrátit, může ale zabránit další vlně protestů. Na zítřeší schůzce by ale mohli odboráři své stanovisko k pondělní stávce přehodnotit.

Olomouc sonduje v řadách zaměstnanců

Praha se zatím na stávku nepřipravuje, dopravní podnik zatím nemá od odborářů žádné informace. V Brně se dvě odborové organizace stávky odborářů účastní, brněnský dopravní podnik usilovně s odbory jedná a snaží se najít řešení, která by zajistila průběh dopravy.

Olomoučtí řidiči vyčkávají, zda železničáři budou příští týden skutečně stávkovat. Jestli se ke stávce uchýlí, řidiči olomouckého podniku se přidají. Olomoucký dopravní podnik ovšem čekat nehodlá, již teď sonduje v řadách zaměstnanců, kdo se ke stávce přidá a kdo zůstane loajální. Opatření přijme až po zjištění aktuálního stavu stávkokazů.

Podobně je na tom Ústí nad Labem, kde odboráři vedení o stávce informovalo jenom neformálně, tudíž nelze odhadnout její rozsah. "My musíme prostě jenom čekat," prohlásil mluvčí ústeckého dopravního podniku Milan Knotek.

Vedení opavského dopravního podniku je bezradné, odbory jim totiž zatím nedali ani v nejmenším vědět, zda se k stávce připojení nebo nikoli. "Je to nezodpovědný, nekorektní přístup odborů," stěžuje si ředitel Dopravního podniku Opava Hynek Woitek. Podle něj bude záležet na loajálních zaměstnancích, jestli doprava nezkolabuje. "Vyjede to, co bude možné," dodává.

V Pardubicích je podle tamního dopravního podniku stávka reálná, ale nesmyslná. Dopravní podnik má totiž v kolektivní smlouvě od nového roku zakotveno, že platbu daňových odvodů z benefitů převezme na na sebe, tvrdí ředitel společnosti Tomáš Pelikán. "Obecně to chápu, ale v tomto případě to nechápu," komentoval možnou stávku v Pardubicích.

Symbolické protesty dopravu nezkomplikují

Ostravští dopraváci stávkovat zřejmě nebudou, podobně je tomu také v Jihlavě, Mostě, Českých Budějovicích, Teplicích, Litvínově, Mostě a Hradci Králové. Ve Zlíně a Otrokovicích se cestující omezení nemusí obávat. Dopraváci sice protesty podporují, ale jenom potichu, stávku totiž neplánují.

V Děčíně, Chomutově, Plzni a Liberci se bude protestovat pouze symbolicky. Na obslužnost dopravy by neměly mít protesty žádný efekt. Liberečtí řidiči své kolegy podpoří nápisem "Podporujeme stávku" na svých vozech.

V Karlových Varech si zatím nejsou stávkou jistí, pokud nastane, dopravní podnik je podle svých slov připraven. "Udělali sme taková opatření, aby doprava byla zajištěna," řekl vedoucí dopravní terminálu společnosti Petr Slabihoud.

Stávka má postihnout přibližně tisícovku vlaků a přibližně 200 000 cestujících. Pasažéři, kteří si prvního března koupí jízdenku Českých drah, své peníze dostanou zpátky, pokud vlaky v důsledku stávky nepojedou.

Autoři: ,