Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Francie a Německo chtějí kolektivní vládu eurozóny

Evropa

  18:52
PAŘÍŽ - Francie a Německo navrhují kolektivní hospodářskou vládu eurozóny pod vedením prezidenta Evropské unie. Dále chtějí daň na finanční transakce a zakotvení principu vyrovnaného rozpočtu do ústavy členských zemí eurozóny.

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy představují sporný pakt foto: ČTK

Zaznělo to na společné tiskové konferenci francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkelové po jejich úterním jednání v Paříži. Oba státníci na ní zdůraznili odhodlání bránit euro. To po jejich prohlášení mazalo ztráty vůči dolaru, napsala agentura AFP.

ČTĚTE KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ

Sarkozy řekl, že on i Merkelová chtějí "skutečnou evropskou ekonomickou vládu", kterou by tvořili šéfové států a vlád všech zemí eurozóny.

Toto těleso by se setkávalo dvakrát ročně, v případě potřeby i vícekrát. V první fázi by ho na dva a půl roku vedl nynější prezident Evropské unie Herman Van Rompuy. Ten dostane písemný návrh v tomto smyslu ve středu, dodal Sarkozy.

Záchrana eura?
Agentura AP poznamenala, že je to zřejmě krok k užší dlouhodobé hospodářské integraci, která je podle analytiků pro přežití eura nezbytná, ale že není jasné, jaký účinek to bude mít v krátkodobém výhledu.

K ochraně eura "tu musí být silnější koordinace finanční a hospodářské politiky", prohlásila Merkelová. Podle Sarkozyho by měl být princip vyrovnaných financí zemí používajících euro přijat do léta 2012.

Společný francouzsko-německý návrh na daň z finančních transakcí, kterou Merkelová označila za "evidentně potřebnou", by měli ministři financí obou zemí předložit v září. Podrobnosti o této dani Sarkozy ani Merkelová nezveřejnili.

Dluhopisy nepomůžou
Merkelová mimo jiné řekla, že nevěří, že by k řešení nynější vratké situace eura pomohly společně garantované evropské dluhopisy. Podle Sarkozyho by evropské obligace uvedly do vážného nebezpečí nejlépe hodnocené státy. Po "euroobligacích" jako po možném řešení volají například Itálie, Řecko, Belgie a Lucembursko.

Ostře sledovaná francouzsko-německá schůzka se konala v ovzduší velké nervozity finančních trhů a pochyb o schopnosti eura vypořádat se efektivně s dluhovou krizí, která zachvátila některé země eurozóny, především Řecko a Portugalsko. Výše dluhů ale ohrožuje i velké ekonomiky - španělskou, italskou a francouzskou.

Sarkozy v úterý řekl, že Francie i Německo považují dosavadní rozsah fondu na pomoc ohroženým zemím za dostačující.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!