Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Gazprom se snaží obelhat Ukrajince, vydává se za český Vemex

Ekonomika

  9:29
PRAHA - Ukrajinci jsou zděšeni. Rusové totiž tajuplně přecházejí mlčením zprávy o tom, že s pomocí Čechů chtějí schvátit ukrajinský trh s plynem. Klíčovou roli v případu hraje v České republice registrovaná společnost s názvem Vemex. Dceřiná firma Gazpromu registrovaná v Česku chce na Ukrajině uskladnit velké množství plynu, místní politici se však cítí obelháni.

Gazprom je podle Ukrajinců neuvěřitelně expanzivní. foto: ČTK

Vemex nedávno projevil zájem o větší angažmá v ukrajinském energetickém sektoru. Rád by využíval podzemní zásobníky na Ukrajině ke skladování plynu pro Českou republiku a také se vrhnul na modernizaci ukrajinské plynovodní sítě. Snahu této soukromé firmy registrované v Česku navíc podpořila i česká strana na jednání Českoukrajinské hospodářské komise letos v září.

Problém je v tom, že Vemex je českou firmou jen papírově. Ani Rusové nepopírají, že je dceřinou společností státního energetického gigantu Gazprom. Jedenapadesát procent vlastní společnost ZMB GmbH, což je německá struktura společnosti "Gazprom Export".

Dalších 33 procent náleží rakouské firmě Centrex Europe Energy + Gas AG, kterou také ovládá Gazprom. Kyjev toužící po větší spolupráci s Evropskou unií proto nejprve zajásal. Jakýkoliv krok k vymanění se ze závislosti na Rusku a jeho energetických pákách, jako je Gazprom, totiž Ukrajinci vítají. Tentokrát jim však nadšení trvalo jen do chvíle, než si uvědomili, že prostřednictvím českého Vemexu s nimi jedná zase jen všudypřítomný, expanzivní a neodbytný Gazprom.

Toužebně očekávanou spolupráci s evropskými firmami, které mají nahradit ruské, tak opět překazil ruský plynařský koncern, který se "převlékl" za evropskou společnost a chtěl se na Ukrajinu dostat tentokrát z Česka. Premiérka Julia Tymošenková přitom neustále hovoří o tom, že jedním z jejích hlavních cílů je snížit vliv Gazpromu na ukrajinském energetickém trhu. Pakliže chtěla Gazprom nahradit českým ekvivalentem, tak se jí to moc nepovedlo.

V ukrajinském tisku se rázem objevily titulky typu: Gazprom přichází ze západu a Češi jako partneři byli zpochybněni. Kromě toho Ukrajinci začali poukazovat na řadu podivných "náhod", například na to, že jak Vemex, tak Gazprom mají své účty v jedné bance - Bance mezinárodní spolupráce, jejíž vznik inicioval bývalý šéf ruského Strojtransgazu Viktor Lorenc. Ovšem v roce 2008 prodal firmu společnosti Gazprombank.

Další podrobnosti o snaze Rusů obelhat Ukrajince si přečtěte v dnešním vydání deníku