Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Goldmani překvapili svět vysokými zisky. Díky podvodům na klientech?

Ekonomika

  15:42
NEW YORK - Americká investiční banka Goldman Sachs vytvořila v prvním čtvrtletí čistý zisk 3,46 miliardy dolarů (přes 65 miliard korun), což je meziroční nárůst o 91 procent. Banka přitom čelí ceslosvětovému tlaku kvůli podvodům na klientech, které ji měly vynést až miliardu dolarů.

Goldman překvapil svět výnosy. Díky podvodům na klientech? foto: Shutterstock

Z čeho je banka obviněná?

Americká komise pro cenné papíry obvinila Goldman Sachs, nejziskovější banku v historii Wall Street, z toho, že záměrně špatně informovala své klienty a zanedbala své povinnosti. Způsobila jim tím škodu ve výši více než miliardy dolarů. Klienti ji teď zřejmě budou žalovat. Investoři se teď obávají, že podobnému obvinění budou záhy čelit další banky - nejčastěji jsou zmiňované Bank of America, JP Morgan Chase a Deutsche Bank. To by mohlo zasadit ránu celému světovému bankovnictví.

Výsledky vysoko překonaly odhady analytiků. Za zlepšením jsou podle banky především obchody s finančními nástroji s pevným výnosem.

"Ve světle událostí, které se teď točí kolem naší společnosti, oceňujeme podporu našich klientů i akcionářů, stejně jako obětavost a odhodlání našich zaměstnanců," poznamenal generální ředitel banky Lloyd Blankfein.

Nevyhnul se tak faktu, že banka vstupuje do právního sporu s regulačními úřady v USA, Británii a potenciálně i jiných zemích.

Čtěte více:

Investoři teď sledují hlavně postoj úřadů vůči bance. Goldman Sachs totiž upadl v nemilost americké komise pro cenné papíry (SEC), která banku minulý týden obvinila z podvodu na investorech. Goldman Sachs ale obvinění odmítá. Dosavadní vývoj tudíž naznačuje, že se schyluje k jedné z největších právních bitev v moderní historii bankovních služeb.

Výsledky, které mohly způsobit chaos

Na výsledky banky Goldman Sachs trh čekal s velkým napětím. Akciové trhy za poslední rok totiž výrazně zpevnily a pokud mají v růstu pokračovat, musejí klíčové podniky ukázat, že výrazně zlepšily hospodaření. Kurz akcií banky ale před začátkem obchodování na burze v New Yorku vykazoval pouze mírný zisk.

Klíčové postavy aféry s deriváty

Fabrice Tourre
Viceprezident Goldman Sachs , který byl jako jediný z manažerů přímo obviněn. Odpovídal za obchod a jednání s klienty. V e-mailech se kamarádům chlubil, že transakce s deriváty je před krachem a pouze on z akce vyjde bez ztráty peněz. Emaily jsou teď hlavním důkazem v procesu proti němu.

John Paulson
Zakladatel hedgeového fondu Paulson and Co. Je jmenován v obvinění Americké komise pro cenné papíry vůči Goldman Sachs. Právě v souvislosti s obchody s jeho fondem se banka údajně dopustila podvodu. Sázel na zhroucení realitní bubliny, ale není obviněn.

Lloyd Blankfein
Současný šéf Goldman Sachs. Právě pod jeho vedením se banka začala více orientovat na obchodování na finančních trzích. Teď ho čeká výslech a slyšení před komisí Senátu. Letos v lednu byl vyhlášen listem Financial Times osobností roku. Je známý svou prostořekostí.

Zástupci banky v minulých dnech uvedli, že si všimli už loni v srpnu, že regulační úřady se zajímají o strukturu některých finančních derivátů, které banka nabízí. Páteční oznámení burzovní komise, že podala na Goldman Sachs civilní žalobu, ale manažery banky prý šokovalo. Úřady se zajímají o složení derivátů a hlavně o jaké hypoteční úvěry se opíraly.

Goldman Sachs je přední investiční bankou a klíčovým hráčem na Wall Street. Před finanční krizí bylo na Wall Street podobných bank pět, krizi ale přežily pouze dvě, vedle Goldman Sachs ještě Morgan Stanley. Skončit musely finanční ústavy Bear Stearns i Lehman Brothers, banku Merrill Lynch převzala Bank of America.

Jak zbourat světové trhy jako domeček z karet?

Podezřelé jsou operace s takzvanými CDO, finančními deriváty spojenými s hypotékami, tedy s cennými papíry, které v sobě obsahují části jiných cenných papírů. Jde o finanční nástroj, který spoluzavinil nedávnou finanční krizi.

Vše začalo v roce 2006, kdy se v bance stavil miliardář John Paulson, momentálně 45. nejbohatší člověk na světě a zakladatel investičního fondu Paulson & Co. Chtěl vytvořit speciální CDO z cenných papírů krytých hypotékami například na Floridě nebo v Arizoně. Ceny nemovitostí tehdy letěly nahoru a dalo se předpokládat, že také CDO budou stoupat. Paulson měl ale jiný plán - už tehdy si uvědomil, že ceny domů jsou přehnané, že lidé nebudou moci splácet hypotéky a CDO budou bezcenné. Chtěl s CDO vytvořenými Goldman Sachs takzvaně "na krátko" spekulovat na jejich pokles. V bance o tom věděli a možná si i přisadili.

Napřed ale bylo třeba CDO někomu prodat. Jenže podle zákona nemohli v Goldman Sachs takové cenné papíry doporučovat k nákupu svým klientům jako skvělou investici. Věděli, že mohou klesnout a navíc nemohli prozradit roli Paulsona. A tak na CDO vydala nezávislá společnost ACA potvrzení o jejich výhodnosti a kvalitě. Manažeři Goldman Sachs pak zkopírovali doporučení ACA do svých prezentací pro bankovní klienty a formálně bylo vše v pořádku.

Klienti CDO kupovali. Ironií osudu přitom je, že původně tenhle obchod měla pro Paulsona údajně udělat banka Bear Stearns. Ta ho ale odmítla jako neetický. Později Bear Stearns kvůli obchodům s jinými CDO na vlastní účet zkrachovala a její pád je považován za začátek finanční krize. Goldman Sachs prošla krizí bez úhony.

Je otázkou, zda šlo ze strany Goldman Sachs skutečně o podvod. Banka ve svých materiálech podrobně uvedla, z čeho se CDO skládají. Cenné papíry navíc kupovaly hlavně velké bankovní instituce, které měly odborníky na to, aby zjistili, o co jde.

Manažeři Goldman Sachs také zdůrazňují, že zatajení podílu Paulsona nebylo ničím mimořádným. Banky obvykle tají informace o prodejcích a kupcích jednotlivých cenný papírů. Goldman Sachs teď tvrdí, že se stala obětí politického tažení proti bankám, které jsou u veřejnosti po finanční krizi velmi nepopulární. Americký prezident Barack Obama se už vyjádřil, že neschválí žádnou další reformu týkající se finančního sektoru, pokud nebude obsahovat také regulaci trhu s finančními deriváty.

Autoři: ,