Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Turecký prezident chce kontrolu internetu. Přišel o příznivce na Twitteru

Média

  6:29
ANKARA - Turecký prezident Abdullah Gül během jediného dne přišel o zhruba 80 000 příznivců na mikroblogové síti Twitter. Lidé si odběr jeho textových sdělení hromadně odhlašují, protože v úterý podepsal kontroverzní zákon, jímž chce konzervativní vláda islamisty Recepa Tayyipa Erdogana posílit kontrolu internetu.

Twitter - ilustrační foto: Shutterstock

Gül je na sociálních sítích mimořádně aktivní. Paradoxně právě prostřednictvím Twitteru vyhlásil zákon, který podle opozice a mnoha nevládních organizací oklešťuje svobodu vyjadřování. Poté, co dal prezident zákonu zelenou, turečtí uživatelé internetu zahájili protestní kampaň vyzývající k přerušení sledování hlavy státu na Twitteru.

Gül oznámil, že se pro tento krok rozhodl poté, co jej vláda ujistila, že navrhne změny nejkontroverznějších částí zákona. Turečtí uživatelé internetu však schválení normy odsoudili. "Cenzura byla schválena, Turecko se zařadilo mezi země, které nejvíc potlačují svobodu vyjadřování," napsal na svém twitterovém účtu jeden z odpůrců zákona Faruk Demir.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agentury AFP vláda už v úterý večer šesti stranám zastoupeným v parlamentu představila návrh na změny v zákoně, jenž v nynější podobě umožňuje tureckému komunikačnímu úřadu (TIB) blokovat internetové stránky bez rozhodnutí soudu.

Po navrhované úpravě by TIB musel blokování stránek oznamovat soudu, který by mohl do 48 hodin opatření telekomunikačního úřadu zrušit. Odpůrci zákona tvrdí, že exekutiva chce s pomocí cenzury umlčet protikorupční kampaň, která v posledních dvou měsících otřásala vládou.

Turecká vláda chce mít možnost blokovat některé webové stránky či klíčová slova. Státní správě dává zákon možnost shromažďovat a dva roky uchovávat údaje o internetových aktivitách a komunikaci jednotlivých uživatelů webu.

Důvodem těchto opatření je podle vlády "ochrana rodiny, dětí a mládeže před informacemi na internetu podněcujícími k užívání drog, sexuálnímu zneužívání a sebevraždám".

Tvrdá cenzura

Premiéru Erdoganovi se vysoká popularita internetových sociálních sítí dlouhodobě nelíbí. Během loňských masových protivládních demonstrací, které vypukly na istanbulském náměstí Taksim, označil za jednoho z původců protestů právě mikroblogovou síť Twitter.

V téměř 75milionovém Turecku je podle AFP přibližně 34 milionů uživatelů internetu. Turecko již v nedávné minulosti čelilo kritice za snahy o omezování svobody slova a přístupu k informacím. Společnost Google ve zprávě zveřejněné koncem minulého roku označila Turecko za zemi patřící ke skupině států nejaktivněji cenzurujících web, čímž jej zařadila například vedle Číny.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...