Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

HARDY: Dolar bude ve druhém čtvrtletí vítězem při jakémkoli vývoji

USA

  7:00
Americkému dolaru se bude ve druhém čtvrtletí roku 2013 nadále dařit, výhledově mu nestojí nic v cestě. U japonského jenu můžeme očekávat hodně divokou jízdu. Výhled pro euro je asi nejméně jistý, ale pesimismus se do ceny jednotné měny již promítl.
Dolar (ilustrační foto)

Dolar (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Makroekonomické podmínky hrají silně ve prospěch dolaru, který je v pozici vítěze při jakémkoli vývoji. V optimistickém scénáři dolar poroste díky zlepšující se kondici americké ekonomiky.

To by jen zvýšilo očekávání kladená na Fed. Ten by mohl začít utahovat kohoutky, například formou snížení sazby na cenných papírech krytých hypotečními úvěry a nákupem státních dluhopisů za 85 miliard dolarů měsíčně, které oznámil v prosinci. Předseda Fedu Bernanke sám tento scénář naznačil.

Tím by se Fed stal první nejdůležitější centrální bankou, která přešla k utahování. Dolaru hraje do karet také velké oživení v oblasti produkce elektřiny, probíhající redukce deficitu běžného účtu USA a návrat části produkce zpět na půdu USA.

Černým koněm by mohl být i návrat amerického firemního kapitálu v cizině zpět do USA, pokud se vládě podaří prosadit repatriační schéma zákona o národních investicích (homeland investment act).

Dolaru by pomohl i pesimistický scénář

I pesimistický scénář by ale americké měně pomohl. Alespoň v krátkodobém horizontu.  V tomto scénáři nedojde k oživení americké ekonomiky, například kvůli vypršení platnosti slev na daních nebo v důsledku úsporných opatření či vlně nucené správy.

Přestože by tím nedošlo ke změně politiky Fedu, horší kondice ekonomiky by se určitě promítla do pádu cen aktiv. A to je vždy pro dolar dobrý signál, protože bude považován za bezpečný přístav.

V jiném scénáři by americká ekonomika pokračovala v nevalném oživení, a pokud by to trhy nesrazilo dolů, byl by Fed nucen opět částečně ustoupit od expanzivní politiky.

Euro – napětí opět roste

U eura si musíme počkat na výsledky německých voleb. Další neznámou je Itálie a její cesta, po které se po volbách vydá. Ekonomická situace ve Francii se také zhoršuje, zatímco malé Slovinsko bude možná potřebovat pomoc ve formě bailoutu.

A nezapomínejme na Španělsko. Špatná zpráva od nějaké banky zde může přijít každou chvíli a sociální koheze je zde napjatá jako struna. Nejzajímavějším událostí ale budou ještě konečné důsledky kyperského bailoutu/bail inu.

Tabulka předpovědí

Bude přímé „zabavení majetku“ společným jmenovatelem dalších restrukturalizací předlužených ekonomik, nebo jde jen o výjimku a spíše pojedeme na vlně tisknutí peněz? Pokud se nestane nějaká klíčová událost, tak očekáváme, že se osud Evropy, ať už je jakýkoli, vyjasní do měsíce po zářijových německých volbách.

Divoká jízda jenu

Ve druhém kvartále může dojít k prudkému pohybu jenu díky tomu, že se budou prodávat řeči (spekulace) a nakupovat fakta. Oslabování jenu by se mohlo zastavit. Objevit by se totiž mohly obavy, že kroky japonské centrální banky mohou vést k destabilizaci – ať již na trhu s dluhopisy nebo obchodních vztahů.

Může nastat i situace, kdy dojde k oddělení rostoucí chutě riskovat a oslabování jenu. Potom bude trh hledat nové paradigma a mohl by dojít na jenu k velkým oscilacím, a to v obou směrech. Podobně by mohlo s jenem otřást i rostoucí politické napětí v regionu, kde by Japonsko mohlo být obviňováno z protekcionismu.

Libra – dole ale...

Pokud jde o libru, očekávám ji výhledově proti euru v oblasti 0,8500 až 0,9000. Snížil jsem také své odhady pro pár libra/dolar. To odráží rozdíly v potencionálních politikách centrální bank spolu se stagnací deficitu jak rozpočtového, tak běžného účtu.

Autor: