Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Fanatismus smetl šéfa Mozilly. Byl proti sňatkům gayů

Ekonomika

  18:21
SAN FRANCISCO - Nový generální ředitel americké softwarové společnosti Mozilla Brendan Eich ve čtvrtek odstoupil z funkce poté, co se stal terčem protestů kvůli své dřívější podpoře zákazu svateb gayů v Kalifornii. Informovala o tom firma, která je autorem internetového prohlížeče Firefox.

Firefox - ilustrační foto. foto: Reuters

Kampaň homosexuálních aktivistů, která k Eichovu odstoupení vedla, vyvolala kritiku v předních amerických médiích a ostře ji odsoudil i známý publicista Andrew Sullivan, který je sám gay.

"Celá ta věc mě znechucuje - jako by měla znechucovat každého, kdo má zájem na tolerantní a různorodé společnosti. Pokud toto je dnešní hnutí za práva gayů - štvanice na naše oponenty vedená s fanatismem náboženské pravice - pak se mnou nepočítejte. Jestliže zastrašujeme jiné v jejich svobodě projevu, nejsme lepší než antihomosexuální násilníci, kteří tu byli před námi," napsal Sullivan na svém blogu.

ČTĚTE TAKÉ:

Michael Barbaro z listu The New York Times na Sullivanův postoj upozornil a označil jej za "obrovskou zprávu". "Je snad teď nesouhlas se svatbami gayů firemním zločinem?" ptá se Barbaro na Twitteru.

Eich je tvůrcem programovacího jazyka Javascript a spoluzakladatelem Mozilly, jejímž hlavním produktem je internetový prohlížeč Firefox. Do jejího čela byl jmenován minulý týden, což vyvolalo některých zaměstnanců hněv a poté organizovanou kampaň aktivistů.

Kacířství musí odvolat!

Eich v roce 2008 věnoval 1000 dolarů (20 000 korun) na podporu prosazení kalifornského ústavního dodatku, který definoval manželství jako svazek mezi mužem a ženou. Ten Kaliforňané v referendu schválili, soud jej ale později označil za neústavní.

Sullivan prý zjistil, že Eich si mohl místo zachránit, kdyby své názory odvolal. To ale podle záznamu pohovoru s činovníky firmy neudělal dostatečně. "Nepochopil, že pokud chce zůstat šéfem firmy, musí své kacířství odvolat. V Mozille existuje jen jeden povolený názor a všichni disidenti musí být vyhlazeni! To je v kostce celá levicově liberální tolerance," napsal Sullivan.

Podle listu The New York Times je nyní zřejmé, že "v Silicon Valley, kde se tolerují osobní výstřednosti, a dokonce i antisociální osobnosti, pokud tvoří nové produkty a vydělávají peníze, je nutné si sociálněkonzervativní názory nechávat pro sebe". Podle listu "nebyly žádné známky, že by se Eich choval v práci zaujatě".

Z otevřené komunity bigotní spolek

Podle listu The Wall Street Journal to nyní vypadá, že extrémní křídlo hnutí za redefinici manželství - a zjevně ani Silicon Valley - nadále nehodlají tolerovat ani pouhé zastávání názoru, který v roce 2008 sdílela většina Kaliforňanů a ještě v květnu 2012 i prezident Barack Obama.

"Stala se kultura (technologické komunity), která se kdysi pyšnila svou otevřeností, natolik bigotní, že nedokáže akceptovat nikoho, kdo zastává tradiční křesťanské, židovské nebo muslimské přesvědčení?" píše list.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...