Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Horko snižuje u řidičů soustředění, hrozí nehody

Ekonomika

  13:09
PRAHA - V horku jsou řidiči dříve unaveni a stoupá riziko nehod, varuje dopravní psycholog Karel Havlík. Podle něj je výrazně víc nehod v tropických dnech a před blížící se bouřkou.
Řidič (ilustrační foto)

Řidič (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Je-li venku kolem 30 stupňů Celsia, v kabinách motorových vozidel bez klimatizace, i když se větrá, bývá o třetinu víc. Tepleji je v tmavých vozidlech než ve světlých.

Horko snižuje u řidičů soustředění a schopnost přesně vnímat, zpomaluje rozhodování a reakce na dopravní situace. Pokud chtějí řidiči i v takovém počasí dojet bez nehody do cíle, měli by si podle psychologa dopřát odpočinku mnohem častěji než obvykle a měli by dostatečně pít. Pokud je to možné, měli by mít spolujezdce, který je hovorem bude udržovat v pozornosti. Jedou-li sami, měli by si pustit rádio.

Zpětné zrcátko - ilustrační foto

Kdo má automobil vybavený klimatizací, měl by ji nastavit tak, aby vnější a vnitřní teplotní rozdíly nebyly propastné. Řidič by měl pít stolní vody a minerálky, i když nepociťuje žízeň. Před cestou by se neměl přejídat, lehčí strava je doporučena i v době cestování. Na dovolenou je lépe vyrazit časně ráno, v největším horku kolem poledne si udělat přestávku s dostatkem tekutin a ve stínu. Osvěží i lehké cvičení.

Cestování v horku tělo podle Havlíka velmi zatěžuje. Zatímco spolujezdci mohou mdlobně odpočívat, řidič musí být plně soustředěný na řízení. To jde v horku špatně - zrychluje se mu krevní oběh, stoupá tlak a potí se. Potem ztratí až litr vody za den, krev houstne a to je pro organismus nebezpečné.

Pitný režim
Srdce musí k zachování krevního oběhu vynaložit větší množství energie, které se pak nedostává pro výkon duševních funkcí. Lékaři radí lidem s nemocným srdcem, vysokým tlakem a těm, kteří přežili infarkt, aby ve vedrech vůbec nesedali za volant. Kardiaci by neměli cestovat v poledne a měli by se vyhnout tělesné námaze, která rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak, což namáhá srdce. Totéž platí pro seniory.

V horkém dni by řidič měl podle hygieniků vypít až čtyři litry tekutin, nejlépe vody a slabého čaje. Alkohol je zakázán. Výhodné jsou minerálky, které tělu dodají minerály ztracené pocením. Pít se má v menších dávkách, organismus tekutinu lépe využije.

Autoři: ,