Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Hrnce z 'předváděček': zázračné dno či titanový nástřik chybí

Ekonomika

  8:00
PRAHA - "Naše nádobí je kosmický, nestojí téměř nic, pane, vždyť je to jen jen za třicet tisíc a k tomu nůž zdarma!" Tak začíná předváděcí akce, ze které si senioři přivážejí soupravy hrnců třeba i za 30 tisíc korun. Silvie Dymáková, která o předváděcích akcích připravuje dokument, se "kosmickému" nádobí jako jedna z prvních podívala na zoubek a nechala jej otestovat.

Snímek z dokumentu Šmejdi foto: Silvie Dymáková

"Dali jsme na rozbor do akreditované laboratoře dva hrnce. Jeden jsme dostali od rodiny, která si ho koupila za účelem zdravého vaření. Ten hrnec měl být s titanovým nástřikem a koupili si ho proto, že titan prý neničí vitaminy. Po běžném používání se ale 'teflonový' nástřik začal odlupovat, rodina začala mít pochybnost o jeho kvalitě a protože v tu dobu získali kontakt na mě, tak jsme se s nimi domluvili a dali ho na rozbory," popisuje dokumentaristka a novinářka Silvie Dymáková.

"Druhý hrnec byl nerezový a prodejce tvrdil, že má zázračné dno, respektive čtvrtou 'zázračnou' složku, tak jsme to chtěli také prověřit," vysvětluje dokumentaristka.

Teflon místo titanu

Laboratorní analýza přítomnost titanu v prvním hrnci neprokázala, byl v něm nalezen pouze teflon, takže prodejce kupující jasně oklamal a navíc si vydělal 20 tisíc, protože údajně teflonový hrnec byl součástí třídílné sady. 

Jak se dalo čekat, ani nerezový hrnec se zázračným dnem žádnou čtvrtou "zázračnou" složku neobsahoval.  "Prodejce v předváděčkovém sále hodil do hrnce kostku ledu, ta okamžitě začala tát, trvalo to asi 55 vteřin, než roztála, a pochopitelně, když to obalil takovou tou nádhernou legendou, že je to zázrak a odporuje to všem fyzikálním zákonům, tak to mělo za následek, že lidi v sále jen hleděli s úžasem a  nádobí skupovali ve velkém," líčí Dymáková. 

ČTĚTE TAKÉ:

Čtvrtá složka, která měla doplňovat základní tři vrstvy ocel-hliník-ocel, umí podle prodejců rozmrazovat zastudena kostky ledu, kuřecí prsa nebo celé kuře. "Testy prokázaly, že dno tohoto hrnce je třívrstvé, obsahuje ocel-hliník-ocel, jak bylo deklarováno, ale není tam žádná zázračná čtvrtá vrstva. Každý si doma koneckonců může vyzkoušet na svém hrnci, že je také 'zázračný'. Stačí do něj hodit kostku ledu, a zjistíte, že v něm roztaje také," upozorňuje Dymáková.

Hrnec s "tajnou" složkou se také neprodával jednotlivě, ale jako součást 21dílné sady, která stojí 37 tisíc korun.

Dokument Šmejdi

Novinářka Silvie Dymáková spolu s psycholožkou Romanou Mazalovou jezdily rok na předváděcí akce pro seniory a vyzkoušely na vlastní kůži, co se tam opravdu děje. Příští rok uvedou svůj publicistický dokument Šmejdi, který si klade za cíl poodhalit odvrácenou tvář podnikání v Česku a rozproudit celospolečenskou diskusi na toto téma.

Přečtěte si rozhovor s autorkou i psycholožkou:

Je zvrácené, co staří lidé snesou pro kus salámu, říká dokumentaristka

'Nekoupíte deku, zemřou vám vnoučata.' To mě dostalo, říká psycholožka

Ukázku z dokumentu můžete zhlédnout ZDE.

Nerezový hrnec byl od firmy Beck a "titanový" od firmy Royal Home. Firma Beck používá nerezovou ocel od firmy Solingen a na některých akcích říká, že si nádobí vyrábí sama.

Klamání spotřebitelů

"Já netvrdím, že hrnce od Becku jsou nekvalitní, spousta lidí je s nimi spokojena, ale v tomhle případě šlo o to, jakým způsobem to bylo nabídnuto - že jsou zázračné, a to je skutečně lež, takže je to jednoznačně klamání spotřebitele. Kdežto u pseudotitanových hrnců by se ještě nabízel test zdravotní nezávadnosti, protože ten nástřik se odlupuje a dostává se do jídla," říká dokumentaristka.

Informace, které získala rozborem hrnců, plánuje Dymáková oficiálně poskytnout České obchodní inspekci. "Jak to postihnou, je na nich," uzavírá.

Testování hrnců vyjde draho

Testování hrnců vyjde poměrně draho, Dymáková za ně zaplatila kolem 20 tisíc korun, proto si také nechala rozebrat pouze dva vzorky. "Domnívám se, že jsme první. Nedovedu si představit člověka, který by dal za testy tak vysokou částku," říká. 

Existuje ale levnější varianta. Spotřebitelé mohou dát podnět na hygienu a ta může začít jednat sama a testy si vyžádat v případě, že k tomu shledá adekvátní důvody, například při podezření na  zdravotní závadnost.

Hrnce z předváděček v Pekle na talíři

Kvalitě hrnců z předváděcích akcí věnoval jeden díl svého pořadu Peklo na talíři i šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk. Na video se můžete podívat ZDE.