Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

I tátové dostanou dovolenou. Účet státu za tento týden: 800 milionů korun

Slovensko-cest

  8:00
PRAHA - Až na 800 milionů korun ročně má vyjít takzvaná otcovská dovolená, již chce prosadit sociálnědemokratická ministryně Michaela Marksová. Vysoké výdaje mají podle autorů normy více než bohatě vynahradit jiné benefity: posílí se vztah mezi otcem a dítětem, ale i mezi jeho rodiči.

S otcem (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V dlouhodobé perspektivě má opatření přispět ke zpevnění rodinných vazeb, a tím i k „budoucí zvýšené odolnosti takových rodin“.

Zkrátka prý nepřijdou ani zaměstnavatelé, kteří budou muset své pracovníky na týdenní dovolenou uvolňovat. „Otcové, kteří mají možnost pečovat o své děti, jsou spokojenější v zaměstnání, což vede k jejich větší efektivitě a loajalitě jakožto zaměstnanců,“ míní autoři důvodové zprávy k novele zákona.

Mladá učitelka si předčasným splacením úvěru vydělala na příjemnou dovolenou

Otcovskou dovolenou by podle plánu mohli čerpat muži, kteří jsou buď zaměstnanci nebo si přispívají na nemocenskou jako OSVČ, a narodilo se jim dítě či ho převzali do péče.

Čerství tátové by dovolenou museli vyčerpat v prvních šesti týdnech po porodu nebo příchodu dítěte do rodiny.

Bez konzultace v koalici

Muži mají dostávat stejnou částku jako matky z mateřské: tedy 70 procent denního vyměřovacího základu. Což například při hrubé mzdě 25 tisíc korun vyjde na 4032 korun za sedm dní, tedy dokonce o tři procenta výše, než je čistá výplata.

Naopak u platu 50 tisíc korun otcové za týden dostanou 5656 korun, což jsou jen tři čtvrtiny jejich čisté mzdy.

Resort tvrdí, že novými pravidly podporuje rodinnou politiku. Líbivý návrh, který má straně přitáhnout voličskou přízeň, ale tentokrát překvapil i koaliční partnery. Například s ministerstvem financí pod vedením Andreje Babiše (ANO) nápad dopředu nikdo neprojednal, přestože má zásadní dopad na rozpočet.

Michaela Marksová.

Plánem se dosud nezabývala ani koaliční rada vlády. Marksová ho přesto rovnou poslala do meziresortního připomínkového řízení.

Pro zavedení otcovské dovolené resort argumentuje tím, že opatření funguje ve 20 zemích EU. Nejštědřejší je Slovinsko, kde tátové zůstávají s miminkem 90 dní. Prvních patnáct z nich musejí vyčerpat do půl roku dítěte a dostávají za to plnou mzdu do určité výše, zbylých 75 dní si pak mohou vybrat do tří let dítěte. Nejsou sice již placené, ale otcové mají nárok na státní příspěvek.

V dalších zemích se délka otcovské pohybuje od deseti do patnácti dní vyjma Finska s 54 dny a Litvy s 28 dny. Naopak poporodní dovolenou neumožňují Rakousko, Kypr, Německo, Chorvatsko, Portugalsko a Slovensko.

Resort práce a sociálních věcí předpokládá, že otcovskou vyčerpá zhruba 80 tisíc mužů ročně. „Za předpokladu, že novou dávku využije 70 až 90 procent otců s průměrným příjmem po celých sedm dní, se celkové výdaje promítnou do rozpočtu ve výši 630až 800 milionů korun,“ upřesňují autoři důvodové zprávy.

60 nových úředníků

K tomu je třeba připočítat 72 až 93 milionů ztrát na výběru zdravotního pojištění a výdaje na byrokracii. Správa sociálního zabezpečení bude muset na novou dávku přijmout 60 zaměstnanců, což první rok provozu přijde na 40 milionů a další na 30 milionů korun.

Opatření vítají neziskové organizace jako Forum 50% či Liga otevřených mužů. Podle průzkumu druhé z nich podporuje zavedení otcovské 93 procent respondentů.

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů se ale obává, zda se na tento příspěvek najde dost peněz bez nutnosti krátit jiné sociální výdaje.