Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ind zneužil tajné informace, aby se vlísal do finanční smetánky

Ekonomika

  7:00
PRAHA/NEW YORK - Na konci října letošního roku zaklepali na jeden z domů v americkém městě Westport ve státě Connecticut agenti FBI. Pro respektovaného byznysmena, který byl objektem jejich zájmu, znamenal příchod agentů zvrat v příběhu, který do té doby připomínal bollywoodský film s dobrým koncem.

Rajat Gupta foto: Reuters

Muži zákona zatkli 62letého Rajata Guptu a z Westportu, který je podle časopisu Forbes desátým nejbohatším městem v USA, ho odvezli do 70 kilometrů vzdáleného New Yorku. Tam si Gupta vyslechl obvinění ze zpronevěry, spiknutí a zneužívání neveřejných obchodních informací.

Seriál LN o padlých finančních žralocích:

Podle amerických úřadů je Gupta součástí rozsáhlého případu okolo hedgeového fondu Galleon, který založil dlouholetý Guptův spolupracovník Raj Rajaratnam. V souvislosti s kauzou největšího případu insider tradingu v americké historii byly obviněny desítky lidí a samotného Rajaratnama před několika týdny soud poslal na 11 let do vězení.

Gupta zaplatil kauci deset milionů dolarů a z kanceláře FBI mohl vykročit zpět do ulic města, kde přičichl k nejvyšším patrům amerického byznysu. Gupta veškerá obvinění popírá. Vyšetřování v současnosti stále probíhá a soud se má konat příští rok v květnu. Guptova pověst ale už nyní utrpěla hluboké šrámy.

Selfmademan z Kalkaty

Příběh Rajata Gupty, který byl jedním z nejrespektovanějších manažerů na Wall Street, začal v Kalkatě. Jeho matka pracovala jako učitelka a otec novinář byl známým bojovníkem za nezávislost Indie na britském impériu.

Gupta vystudoval technologický institut v Dillí a dveře do velkého byznysu mu otevřelo absolvování prestižní Harvard Business School v Bostonu, kde patřil k nejlepším studentům ročníku. Svou profesionální kariéru zahájil na začátku 70. let v prestižní poradenské společnosti McKinsey. Ve firmě strávil 34 let, v roce 1994 dokonce stanul v jejím čele a byl tak jedním z prvních Indů, kteří vedli velkou západní společnost.

Ředitelský post opustil v roce 2003. Právě v této době se už odvíjela další část příběhu, který skončil obviněním ze strany federálních úřadů. Gupta po svém odchodu z McKinsey působil v představenstvech řady významných firem včetně Procter & Gamble, American Airlines nebo investiční banky Goldman Sachs. Informace ze zákulisí této významné finanční instituce byly zásadní devizou, kterou Gupta podle vyšetřovatelů předal Raji Rajaratnamovi.

Klikněte pro zvětšení

Oba muži se poprvé setkali v roce 1999. V jejich vztazích hrál důležitou roli i dlouholetý Guptův společník z McKinsey Anil Kumar. Všichni tři stáli u zrodu několika podniků soukromého kapitálu (private equity) a Gupta i Kumar investovali do Rajaratnamova fondu Galleon. Na první pohled mezi nimi panovaly výborné vztahy, nahrávky telefonátů, které využila FBI jako důkaz, ale dokazují něco jiného.

Rajaratnam v jednom z rozhovorů s Kumarem o Guptovi prohlásil: "Ve spolupráci se mnou vidí příležitost, jak vydělat stovky milionů dolarů během následujících pěti, deseti let, aniž by musel odvést příliš práce." O pár týdnů dříve ale hrál Rajaratnam na druhou stranu, když mluvil s Guptou. Kumar se podle něj snažil být "Minirajem", aniž by "přinesl něco nového". "Dávám mu miliony dolarů v podstatě za nic," dodal Rajaratnam.

Horká Guptova linka

Přes některé osobní rozepře byl ale hlavním smyslem jejich spolupráce byznys a nástup finanční krize pro ně znamenal velkou příležitost. Podle agentury Bloomberg se Gupta po pádu Lehman Brothers v září 2008 setkával s Rajaratnamem osobně dvakrát týdně. V době překotných událostí byla nejdůležitější rychlost, s jakou se neveřejné informace o dění na Wall Street k Rajaratnamovi dostaly.

"Guptova dychtivost poslat dál tajné informace je zřejmá. Ve dvou případech neuplynulo ani 40 vteřin mezi tím, než získal zásadní informaci o Goldman Sachs a tím, než ji předal svému příteli," řekla vyšetřovatelka Janice Fedarcyková z FBI.

Gupta telefonoval Rajaratnamovi několik dní po pádu Lehman Brothers, že miliardář Warren Buffet hodlá investovat v těchto neklidných dobách do banky Goldman Sachs pět miliard dolarů. Hovor uskutečnil jen minutu po tom, co se tuto novinku dozvěděl. Ten samý den Galleon nakoupil akcie banky a následně je prodal se ziskem takřka milionu dolarů.

Podle Americké komise pro cenné papíry si měl Rajaratnam přijít díky Guptovi na 17 milionů dolarů. Gupta se však hájí tím, že žádné informace nevynášel. I jeho právní zástupce tvrdí, že veškerá obvinění jsou naprosto neopodstatněná. Hlavním Guptovým protiargumentem je tvrzení, že se na poskytování tajných informací nijak neobohatil.

"On sám věří, že je nevinný a že ho bozi ochrání, pokud selžou lidé," řekl Guptův kamarád z dětství, Anand Julka.

Přes milionové částky, které se v případu objevují, vyšetřovatelé uvedli, že podstatným důvodem pro Guptovy činy byl životní styl "finanční smetánky, kde neveřejné informace o stavu firem platí za jakousi vnitřní měnu přátelství a jsou jedním z mála způsobů, jak se do této skupiny dostat".

Zatímco Gupta a jeho obhájci se chystají na zahájení procesu, příběhu fondu Galleon a lidí s ním spojených se zmocnil Bollywood. Indická produkční společnost 108 production oznámila, že chce natočit film "Miliardový Raja". Na režisérskou stoličku má usednout Nayn Padrai. Jaký bude mít film konec, producenti neprozradili.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!