Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Internet drží v rukou 21 vyvolených, mají neomezenou moc

Média

  8:16
PRAHA - Stačí, aby se dohodlo 21 lidí, a rázem přestane fungovat internet na celém světě. Právě tolik lidí zasedá v představenstvu společnosti, která zajišťuje globální koordinaci internetu.
Psaní na klávesnici (ilustrační foto)

Psaní na klávesnici (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Nemáme na starosti obsah," tvrdí nezisková organizace ICANN se sídlem v Kalifornii, která ovšem reguluje a technicky zajišťuje správný chod internetu. Svůj obrovský vliv demonstrovala tento týden, když oznámila, že povoluje nové internetové adresy.

Jak postavy z akčních filmů
Pro laiky a kritiky připomíná ICANN spíše než neziskovou organizaci skupinu lidí s obrovským vlivem na všechny ekonomiky světa, jaké jsou k vidění ve filmech o agentovi 007. V předsednictvu ICANN je jeden ze zakladatelů internetu, dále například francouzský diplomat, manažeři z velkých korporací a samozřejmě i politici.

O změně domén čtěte:

"Organizace byla vytvořena, aby pomohla privátnímu sektoru převzít odpovědnost za internet, kterou měla dříve vláda, a to se povedlo skvěle," říká Rod Beckstrom, generální ředitel ICANN. Podle kritiků ale na sebe organizace soustředí jen více moci bez odpovědnosti.

Například v listopadu loňského roku vládní agentura Spojených států požádala ICANN, aby stránky podezřelé z počítačového pirátství převedla pod její správu. Organizace vyhověla a bez jakéhokoliv soudního rozsudku předala obsah stránek vládě. Kritici na základě tohoto příkladu uvádějí, že si tato společnost může dělat, co chce.

Nejdříve nadšenci
Její obrovská moc plyne z principu, na kterém internet funguje. Ke každé webové adrese vyjádřené písmeny je přiřazen unikátní číselný kód, díky kterému počítače komunikují mezi sebou. Tento "telefonní seznam" internetu spravuje právě ICANN. Do vínku ho dostala od americké vlády.

Když se internet rodil, "telefonní seznam" spravovali nadšenci podporovaní americkou vládou, která byla zodpovědná za vývoj předchůdce internetu – armádní sítě Arpanet. Postupně, jak počet počítačů rostl, objevila se i potřeba seznam centralizovat.

To dostala za úkol Národní vědecká nadace spravovaná vládou USA. Nadace následně určila jednoho monopolního poskytovatele internetových adres – společnost Network Solutions.

O ICANN čtěte také:


Postupně ale rostl tlak na to, aby internet spravovala nezávislá a nezisková společnost. A tak byla v roce 1998 založena ICANN, která zastřešila i další organizace starající se o chod internetu.

Její první šéf Jon Postal, tvůrce první internetové mapy, který za nezávislost ICANN silně bojoval, ovšem zemřel po pár měsících ve svém postu. Údajně na pooperační zdravotní problémy.

Jeden z prvních kroků, který ICANN podnikla, bylo zrušení monopolu Network Solutions. Za poplatek a uznání organizací ICANN jako autority se tak mohl poskytovatelem internetových adres stát kdokoli.

Čistá moc
Následně donutila všechny poskytovatele adres, aby přijali nové pravidlo, podle kterého má ICANN možnost arbitráže a právo rozhodovat, komu různé adresy připadnou.

"Zatímco normální firmy mají své akcionáře a odpovědnost vůči nim a stejně tak konkurenci, ICANN se raduje z čisté moci," formulovali své hlavní varování kritici na stránkách ICANNwatch.org (v překladu sledujeme ICANN).

Polovina představenstva měla být volena zástupci internetových uživatelů, nakonec se ale představenstvo rozhodlo, že uživatelé budou volit jen pět z osmnácti členů a zbytek si zvolí sami.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...