Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Itálie je pod tlakem. Její pád začíná děsit Evropu

Ekonomika

  20:29
PRAHA - Pozornost trhů se obrátila na Itálii. A to není pro tuto zemi rozhodně dobrá zpráva, nervozita na finančních trzích mívá pro dotčenou zemi tragické následky. Itálie by se tak mohla stát další kostičkou v dluhovém dominu, které odstartovalo Řecko a které děsí evropské státníky.

Silvio Berlusconi foto: Reuters

Aby tyto obavy rozptýlila, Evropská centrální banka navrhla, aby se zdvojnásobil balík peněz určený na záchranu zemí postižených dluhy. Nyní je ve speciálním fondu 750 miliard eur, podle ECB by to mělo být 1,5 bilionu. Německá vláda, která by se na pomoci podílela největší měrou, zatím tento scénář odmítá.

Italský dluh zdražuje
Itálie již delší dobu trpí vysokou mírou zadlužení, dosahující 120 procent výše HDP, a malou konkurenceschopností své produkce. Právě strach věřitelů odstartoval na Apeninském poloostrově to, co tamní média označovala za "černý pátek".

Razantně se propadly ceny italských vládních dluhopisů. To znamená, že investoři mají v současnosti z tamních dluhopisů vyšší výnosy a v případě, že vláda bude vydávat nové, bude muset věřitelům nabídnout ještě víc.

Infografika


V současnosti se výnosy u desetiletých italských dluhopisů pohybují na úrovni 5,54 procenta. Trhy však varují, že pokud se čísla dostanou nad hranici šesti procent, tak situace v Itálii může být neudržitelná. Itálie se přitom ve čtvrtek chystá prodávat dluhopisy v hodnotě 7,5 miliardy eur s dobou splatnosti od pěti do patnácti let.

Dobře na tom nejsou ani akcie italských bank a podniků. Od minulého týdne se například propadly akcie italské bankovní skupiny UniCredit o dvacet procent, což spadá na vrub obavám z výsledků zátěžových testů italských bank, které by měly být zveřejněny tento pátek.

U některých společností muselo být na burze obchodování na nějakou chvíli pozastaveno, aby nedošlo k nadměrným ztrátám. To je případ i tradičního italského výrobce aut, společnosti Fiat. Akcie společnosti se totiž v jednu chvíli propadly až o 6,5 procenta. Poté, co bylo obchodování s jejími akciemi obnoveno, se jejich akcie ustálila na třech procentech pod "předpanikovou" hodnotou.

Třetí největší ekonomika eurozóny trpí již dlouho hospodářskými problémy, jako je třeba vysoká míra zadlužení, nízká konkurenceschopnost či velké hospodářské rozdíly mezi severem a jihem. Podle Světového ekonomického fóra je země podle konkurenceschopnosti až na 48. místě, tedy třeba až za Indonésií a Barbadosem.

Itálie má poslední šanci
Na druhou stranu se Itálie díky přísné fiskální politice pod vedením ministra financí Giulia Tremontiho dlouho vyhýbala pomyslnému hněvu finančních trhů. Jak napsal minulý měsíc časopis The Economist, zemi "hraje do karet", že se například vyhnula nemovitostní bublině či bankovní krizi.

Stejně tak míra nezaměstnanosti se pohybuje okolo osmi procent, zatímco ve Španělsku je to dvacet procent. Ani schodek státního rozpočtu není nijak děsivý. Pro tento rok by měl být okolo čtyř procent a například ve Francii to bude procent šest.

"Itálie má ještě šanci obejít se bez pomoci, protože na rozdíl od Řecka má dosti silný exportní průmysl a na rozdíl od Irska nebo Španělska neutrpěla bublinou v nemovitostech ani v bankovních úvěrech," říká ekonom Pavel Kohout z poradenské společnosti Partners a dodává:

"Veřejný dluh je velmi vysoký, ale z větší části v držení domácích investorů, což je rovněž stabilizační faktor. Itálie má šanci dostat se z ohrožení, pokud provede radikální úsporné reformy. Rizikovým faktorem je ovšem kvalita vlády a kontroverzní postava premiéra Berlusconiho."

Berlusconi poškodil svou zemi již několikrát. Především svými skandály či ohýbáním zákonů ve svůj prospěch. Celé situaci nepomáhají ani spory, které vede s ministrem financí Tremontim, který prosazuje razantní škrty.

 
-
Autor: