Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jak o vás banky získávají citlivé údaje? Většinou už při podpisu smlouvy

Ekonomika

  13:00
PRAHA - Banky mají povinnost zjišťovat u svých klientů zdroj a výši jejich příjmů. S novou povinností se nejčastěji setkáte při vyplňování formuláře při zakládání nového účtu, výjimkou ale není telefonické dotazování nebo dotazník v internetovém bankovnictví.
Podpis smlouvy- ilustrační

Podpis smlouvy- ilustrační foto: Shutterstock

Klienti banky Zuno nedávno museli vyplnit dotazník o výši a původu svých příjmů při přihlášení do svého on-line bankovnictví. Pokud odpovídat odmítli, ke svým úsporám se nedostali.

ČTĚTE VÍCE:

Také Air Bank připravila ve své aplikaci otázku na hlavní zdroj příjmů. „Klientům se zobrazuje jako nová zpráva přímo v internetovém bankovnictví. Pokud ji zavřou, zůstane jim v archivu zpráv a se svým účtem mohou nadále úplně normálně pracovat,“ vysvětluje mluvčí banky Vladimír Komjati.

Dotaz na hlavní příjem u Air Bank.

Dotazník banky Zuno.

Řada tuzemských finančních domů nový požadavek České národní banky zařadil do formuláře na založení nového účtu, i Air Bank to plánuje od druhé poloviny tohoto roku. Informace o příjmech ale musíte uvádět například ve smlouvě s Českou spořitelnou nebo mBank.

Již dříve ale Česká spořitelna své klienty s dotazy na citlivé údaje obvolávala a podobný postup lze čekat i u dalších tuzemských velkých bank. „Problematikou se zabýváme, týká se především elektronického bankovnictví a do konce roku splníme všechny nově požadované zákonné požadavky,“ přibližuje mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Banky se také svých klientů ptají při osobních rozhovorech.

Formulář při žádosti o nový účet u České spořitelny.

Formulář při žádosti o nový účet u mBank.

Důvodem k vyzvídání jsou zákony proti špinavých peněz a financování terorismu. Dosavadní praxe byla přitom taková, že banky kontrolovaly pouze podezřelé pohyby na svých účtech.

Pokud například na konto přišla částka přesahující tisíc eur (26 tisíc korun), musel být odesílatel jasně identifikovatelný. Při příchozí platbě vyšší než 15 tisíc eur (389 tisíc korun) musela banka zjistit jak původ, tak navíc i účel transakce. V případě, že klient informace neposkytne, banka mu účet většinou zruší.

Anketa

Museli jste u své banky vyplňovat dotazník o příjmech?

Ano a nevadí mi to. 179
Ano, podle mě je to zbytečnost. 231
Ne, neměl bych s tím ale problém. 516
Ne a takové informace dávat nechci. 4867
Nevím, nepamatuji si. Je mi to jedno. 63

České národní bance ale nyní tento postup nestačí. Dotazování podle něj naplňuje zásadu „poznej svého klienta“. „Získávání informací o smyslu a průběhu obchodu či obchodního vztahu má vytvořit podmínky pro vyhodnocení znaků podezřelého obchodu,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann.

Odborníci o účinnosti a smyslu podobných dotazníků pochybují. „Pokud někdo bude chtít prát špinavé peníze, tak si vymyslí jakoukoli legendu o původu těch peněz,“ míní Kamil Kouba, bývalý dlouholetý expert protikorupční policie na případy praní špinavých peněz.

„Samozřejmě není v moci bank všechny klienty hloubkově prověřit. Měly by však spíše důkladně prověřovat původ těch peněz," dodává expert, podle kterého se jedná ze strany bank jen o alibismus.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!