Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jak se rodí nová Škoda Kodiaq. Prvních 250 aut skončí ve šrotu

Ekonomika

  6:00
MLADÁ BOLESLAV - Ve středu 22. února začala Škoda auto s dodávkami svého nového SUV Kodiaq zákazníkům v České republice. Od tohoto momentu si také mohou vůz zájemci prohlížet u dealerů po celé České republice. Tomu, než se auto objeví v prodeji, ale předchází dlouhá fáze příprav.

Škoda Kodiaq. foto: Škoda Auto

Od chvíle, kdy designové oddělení Škody Auto v čele s Jozefem Kabaněm dokončilo práce na novém SUV Kodiaq do momentu, než z bran továrny v Kvasinách vyjela první sériová auta, uběhly necelé dva roky. V této době se celé auto z říše výkresů, modelů a prototypů stává tím hotovým produktem.

Po velkou část přípravy vozu je jedním velkým spojovacím prvkem proces náběhu výroby, kde se jednotlivé fáze přípravy vozu schází a ze kterého nakonec vyjede v podstatě hotový vůz.

Čekací lhůty na novou Škodu Kodiaq se mohou protáhnout až na půl roku

„Naše role, coby náběhového managementu, začala u Kodiaqa zhruba 18 měsíců před zahájením výroby,“ vysvětluje Tomáš Douběta, který náběh nového SUV do výroby řídil. V řeči konkrétnějších termínů se tedy do jeho působnosti Kodiaq dostal v dubnu roku 2015 a jako hlavní projekt jej zaměstnával nejméně do října 2016, kdy se rozběhla ona kýžená sériová výroba vozu.

Douběta vysvětluje, že jeho oddělení funguje jako jakýsi dodavatel pro řadu dalších částí automobilky. Postupně vytváří podle požadavků jednotlivých oddělení auta tak, aby se nakonec celý vývojový cyklus úspěšně završil a výrobní závod byl schopen chrlit stovky vozů daného typu denně.

Doba, kdy náběh do přípravy vozu vstupuje, se v podstatě shoduje s fází, která se nazývá uvolnění do nákupu. V tu chvíli je již auto po technické i vzhledové stránce v podstatě vyvinuto a automobilka začíná na základě dokumentace od technického vývoje poptávat dodavatele jednotlivých dílů.

Poptávky je samozřejmě potřeba načasovat tak, aby se dodavatelé na výrobu nového dílu stihli připravit nebo aby stihli vyrobit potřebné nástroje pro automobilku. V této fázi se nakupuje v podstatě vše – raznice na karosářské díly, plastové výlisky pro použití ve všech možných částech vozu, vybavení interiéru a podobně.

Od prototypů na výrobní linku

„Tyto jednotlivé součásti se u nás sejdou ve fázi, které říkáme ověření funkčnosti ve výrobě. To je moment, kdy se začínají stavět skutečná auta ze skutečných sériových dílů, nikoli jen prototypy, které jsou stavěné v podstatě ručně doslova na koleni,“ vysvětluje Douběta. U Kodiaqa k tomu došlo v únoru 2016, tedy necelých devět měsíců před začátkem výroby vozu.

„Úplně první vozy se stavěly už v závodě v Kvasinách, ale na takzvané pilotní hale,“ popisuje šéf náběhu Kodiaqu, že první auta ještě nesjíždí ze samotné výrobní linky.

Škoda Kodiaq na premiéře v Berlině

Škoda Kodiaq na premiéře v Berlině

Škoda Kodiaq na premiéře v Berlině

Škoda Kodiaq na premiéře v Berlině

Tady jsou k dispozici například svařovací roboty a další vybavení, které umožní simulovat výrobu vozu v továrních podmínkách a přitom dávají prostor k odhalení některých potenciálních problémů bez ohrožení samotné výroby. Kodiaq se totiž, podobně jako řada jiných vozů, zaváděl do výroby na již běžící linku – v Kvasinách se tou dobou vyráběl Superb a také Yeti. Mimochodem, právě teď se tamtéž chystá výroba druhé generace Yetiho a i to je důvod, proč jsme nedostali možnost si výrobní závod prohlédnout. Novinka je totiž zatím utajena. Na pilotní hale takto vzniklo asi deset vozů, pak už se šlo s Kodiaqem na linku. To bylo v dubnu 2016.

„Ve fázi ověření funkčnosti ve výrobě jede výrobní linka v taktu, ale abychom měli určitý manévrovací prostor při možných potížích, tak před autem typicky vynecháváme jeden takt a za ním tři,“ objasňuje Douběta, jak je možné na rozjetou linku bez většího rizika vpustit zatím ve výrobě nevyzkoušený vůz.

„Ty tři volné takty nám v podstatě dávají 12 minut času na to, abychom vyřešili případné komplikace, než musíme auto z linky zcela vyjmout,“ dodává. V této velmi rané fázi výroby se hlavní úkol soustředí na správné sestavení a svaření celé karoserie, proto v důsledku vzniká více karoserií, než nakonec samotných vozů. Zkouší se ideální provedení svarů, správné množství lepidla u lepených spojů a podobně.

„Z počátku je to poměr tři karoserie na jeden hotový vůz, ale rychle se tento poměr snižuje,“ vysvětluje Douběta. I z těchto důvodů jsou první auta, byť již z mateřského výrobního závodu, pořádně drahou záležitostí. Jen výrobní cena prvních kusů se pohybuje v řádech milionů korun, ale postupně s náběhem výroby klesá do obvyklých statisícových mezí.

Stovky aut do šrotu...

Po fázi prvního „rozkoukávání“ ve výrobě již následuje takzvaná nultá série. „To už by vše mělo běžet tak, jako v klasické sériové výrobě,“ říká šéf náběhu. Celkem vyrobí automobilka v předsériové fázi asi 250 vozů. „Tato auta slouží například pro zkoušky v technickém vývoji, náročné klimatické testy, používají se ke crashtestům a slouží k homologaci,“ pokračuje Douběta.

Úsek náběhu výroby rovněž v této fázi připravuje například auta určená pro focení do katalogů nebo školitelské vozy, které jsou rozebírány a díky kterým vznikají dílenské příručky pro opravy aut. A jsou tu také auta na výstavy, ať už samotnou světovou premiéru nebo pro prezentaci na autosalonech.

Škoda Kodiaq v terénní verzi Scout.

Škoda Kodiaq Scout.

Z těchto zhruba 250 v počátku vyrobených Kodiaqů ale nakonec na silnicích nezůstane žádný. „Jsou to auta, která dostanou v automobilce pořádně do těla a mnohá jsou při zkouškách zničena,“ vysvětluje vedoucí inženýr a pokračuje: „Nejméně kilometrů najezdí Fotovozy, jejichž specialitou je to, že si k nim oddělení marketingu objedná i spoustu dílů a ty postupně vyměňuje, aby například vznikly fotografie všech typů výbav a druhů čalounění,“ upozorňuje.

To ovšem znamená, že po několikeré výměně interiéru už auto nesplňuje kvalitativní požadavky a nakonec tedy končí ve šrotu podobně jako řada zdánlivě mnohem víc mučených vozů. Část z nich však může dále posloužit například jako vozy určené na nácvik zásahu pro hasiče a složky integrovaného záchranného systémů, se kterými ŠKODA dlouhodobě spolupracuje.

Škodě Auto unikly fotografie nového modelu Kodiaq několik hodin před premiérou...
Škoda Kodiaq

Po nulté sérii vozů následuje samotné spouštění výroby. Ani tady ale nenajdeme v počátku auta, která by mířila přímo k zákazníkům.

Šéf náběhu Douběta to vysvětluje: „První vozy jsme opět vyrobili pro interní potřeby, dostává je do užívání například management automobilky aby byl prostor pro vyřešení případných připomínek.“ Pak ještě vznikají vozy pro účely různých produktových školení nebo pro prezentaci dealerům. „Celkem v této fázi vzniklo v případě Kodiaqu několik stovek vozů,“ zní z úst vedoucího projektu.

... a tisíce dealerům

Teprve po této sérii aut přichází na řadu výroba vozů pro zavedení na trh, těch prvních, která si mohou zákazníci případně odvézt ze showroomů. Tady role týmu Tomáše Douběty končí.

Prvními zákazníky ovšem stále nejsou koneční odběratelé auta. Automobilka například musí vyrobit tisíce vozů, které mohou dealeři zájemcům ukazovat na svých showroomech. „Jen pro Česko a Německo potřebujeme pro základní zásobení prodejní sítě předváděcími vozy vyrobit pár tisíc aut,“ říká Douběta s tím, že pro celou Evropu je to do 10 000 vozů. „I proto začíná prodej v jednotlivých zemích po určitých fázích,“ vysvětluje, jak si automobilka rozkládá počáteční zátěž výroby. Tahle auta nakonec dealeři zákazníkům prodají, ale až po nějakém čase.

Vychytání detailů

Než se k nim automobilka dopracuje, musí v rámci náběhu vyřešit celou řadu různých připomínek, které se objeví. Jsou jich stovky a tisíce a týkají se jak například samotných výrobních postupů, tak některých použitých dílů a řešení. „Jen do kalendářního týdne 34 jsme zaznamenali přes 350 připomínek,“ naznačuje Douběta rozsah potřebných detailních úprav na voze.

Často jde o zdánlivé malichernosti, jako třeba neladící barvu šroubů uchycení kolejnic sedadel s tmavou barvou kolejnice samotné nebo o to, jak má být orientováno víčko nádržky pro kapalinu do ostřikovačů.

Jeho pant má být umístěn směrem do středu motorového prostoru, protože pak působí při otevírání konstrukce robustněji, než když pant směřuje dovnitř. „Zdánlivá drobnost, kterou ale nikde jinde než v praxi neověříte,“ komentuje tento konkrétní případ Douběta. Právě různých detailů, které nelze nasimulovat a zjistit v počítači ani u prvních prototypů, je při náběhu výroby plno a všechny se musí dořešit.

Někdy jsou to i náročnější úkoly. „Tady v továrně potkáte řadu aut, která nemají u pátých dveří pod držákem registrační značky prolis, ale auta, která si zákazníci pořídí, jej mít budou,“ naznačuje jednu změnu Douběta. Podle něj šlo o velmi neobvyklou změnu, protože ve fázi náběhu do výroby se již typicky do designu karoserie, byť v takovýchto detailech, nezasahuje. Jenže teprve v ověřovací sérii se přišlo na to, že tato část potřebuje pomocí prolisu zpevnit, aby se tu případně nevytvořilo zvlnění.

„Byť by mohlo být pro většinu lidí nepostřehnutelné, je to z důvodu dokonalosti produktu nepřijatelné,“ říká šéf náběhu.

Drobnosti ovšem v drtivé většině převládají, největší zastoupení má vedení a délka kabelových svazků, které se optimalizují do poslední chvíle pro vyšší efektivitu montáže. Jen tady jdou změny do tisíců. „Dokumentují se až po větších skupinách, jednotlivě to nejde sledovat,“ říká Douběta s tím, že jinak je každá sebemenší změna na autě pečlivě zanesena do záznamů. Výsledkem takových úprav tak byla třeba i změna koberce v obložení zadní části vozu u sedmimístné verze. Ten je tu měkčí, než u pětimístné, aby se tu pasažéři cítili pohodlněji.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!