Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jak se z pražské Mišelinky stal gigant, který znají i američtí farmáři

Ekonomika

  11:40
PRAHA - Pražská prvorepubliková pobočka známé francouzské gumárny Michelin se za 80 let přes všechny převraty vypracovala mezi přední světové výrobce gum pro zemědělství, stavebnictví, sport i letectví. Českou značku Mitas znají zemědělci na Hané i v americké Iowě.

Gumárny Mitas vyrábějí pneumatiky pro těžké stroje pro celý svět. foto: youtube.com

Podle údajů z loňského jara je do gum od Mitasu obut každý čtvrtý traktor a kombajn, který na starém kontinentu sjede z výrobní linky. Původně ryze pražská firma, která si počátkem února připomene 80. výročí své existence, v současnosti vlastní v Česku tři továrny, a po jednom závodu má i v Srbsku a USA.

Za datum vzniku společnosti Mitas lze považovat 6. únor 1933, kdy byla do československého obchodního rejstříku zapsána firma Pneumichelin. Jak už samotný název napovídá, u jejího zrodu stála světoznámá francouzská gumárna Michelin, která držela tři čtvrtiny akcií.

Nový závod

Novou výrobní halu staví výrobce pneumatik pro zemědělské stroje firma Mitas v Otrokovicích na Zlínsku.

Podle generálního ředitele Jaroslava Čechury Mitas v loňském roce utržil okolo 442 milionů eur, tedy asi 11,3 miliardy korun. V roce 2011 Mitas hospodařil se ziskem 397 milionů korun.

Otrokovický závod na výrobu zemědělských pneumatik se v červnu začne stěhovat do nové haly. vlastní halu si Mitas nechal postavit ve čtvrti příznačně nazvané Baťov. Náklady budou až 900 milionů korun.

Továrna vybudovaná v pražských Strašnicích začala vyrábět pneumatiky pro auta, motorky a jízdní kola v roce 1934.

V důsledku rychlého rozvoje automobilismu v meziválečném Československu našlo v "Mišelince" práci až 250 lidí, kteří ve vrcholném roce 1937 vyráběli denně kolem tří stovek gum pro auta a motorky, a k tomu ještě asi stovku plášťů a duší pro kola.

Guma pro Hitlera a poválečné znárodnění

Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava se společnost dostala pod křídla německého koncernu Harburger Phoenix a zapojila se do zbrojního programu Třetí říše. Výroba gumou potahovaných kovových dílů se ve strašnickém závodu udržela až do konce války, kdy se firma vrátila zpět k civilní produkci.

Podobně jako řada dalších významných průmyslových podniků byl Pneumichelin po osvobození Československa znárodněn. Mimochodem, někdy v této době měl "tahat gumy v Mišelince" svobodník Halík, jedna z postav humoristického románu Miloslava Švandrlíka Černí baroni.

ČTĚTE TAKÉ:

V souvislosti s přeměnou strašnické továrny na národní podnik byla vyhlášena soutěž na nové jméno firmy. Jako vítěz z ní vzešel dodnes používaný název Mitas. Jde o zkratkové slovo, vzniklé spojením jmen Michelin a Veritas. Druhý ze zmíněných názvů, tedy Veritas, patřil původně výrobci pryžových obručí z Hrádku nad Nisou, který byl rovněž součástí koncernu Michelin.

Specializace na velké stroje

Po nástupu komunistického režimu bylo rozhodnuto, že Mitas začne vyrábět pneumatiky pro těžká nákladní vozidla. Produkce plášťů pro jízdní kola proto byla převedena do náchodské Rubeny a ve druhé polovině 50. let vyrobila strašnická továrna své poslední gumy pro osobní auta.

Jako součást oborového podniku České závody gumárenské vyráběl Mitas pneumatiky pro zemědělskou techniku a stavební stroje. Rostoucí domácí i zahraniční poptávka po tomto specializovaném sortimentu vyústila do rozhodnutí postavit novou továrnu v Otrokovicích na Zlínsku.

Pod křídly Barumky

Do osudu firmy významně zasáhla 80. léta, a to hned dvěma událostmi. Tou první byl mohutný požár, který v březnu 1985 zničil mísírnu gumárenské směsi v pražském závodu. Plameny vzniklé v důsledku zadření jednoho z hnětačů způsobily na svou dobu vysokou škodu 24 milionů korun.

PODÍVEJTE SE:

Druhou přelomovou událostí byl pád komunistického režimu, po němž následovala transformace státního podniku Mitas na akciovou společnost.

Jejím majitelem se v roce 1991 stala firma Barum Holding. Z ní se během následujících let zrodil koncern ČGS Holding, který kromě Mitasu vlastní i výrobce technické pryže firmu Rubena.

Mitas, Cultor i Continental

Svůj závod má Mitas i v městě Charles City v americké Iowě.

Stěžejní výrobní program Mitasu tvoří pneumatiky pro zemědělské stroje, které prodává prakticky po celém světě pod vlastními značkami Mitas a Cultor, nebo pod licencovanou značkou Continental.

Méně známou skutečností je, že Mitas vyrábí rovněž pneumatiky pro vysokozdvižné vozíky, sněžné rolby, různé stavební stroje a také pláště pro motocykly. Vedle továren v Praze, Zlíně a Otrokovicích vlastní Mitas závod v srbské Rumě a od loňského dubna i ve městě Charles City v USA.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.