Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak to uděláme s naftou za miliardu? Češi jednali se zájemci o sklad Viktoriagruppe

Evropa

  6:00
PRAHA - Čeští správci rezerv se rozhodli aktivně řešit budoucnost státní nafty za více než miliardu korun zablokovanou v německém skladu firmy Viktoriagruppe. Oslovili několik vážných zájemců, kteří krouží kolem majetku této padlé společnosti, jež pro Česko ochraňovala palivo.

Palivové sklady. Ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vítěz, který cenný sklad nakonec od Viktoriagruppe získá, bude muset vyřešit, co s 80 miliony litry nafty, které patří České republice. Proto se podle informací serveru Lidovky.cz uskutečnila v kancelářích Správy státních hmotných rezerv (SSHR) série schůzek s vybranými firmami, které na areál u bavorského Kraillingu podaly nabídky.

Je totiž mimo jiné nutné naplánovat logisticky velmi složitý přesun obřího množství paliva. Ten nelze provést bez opravy rozbité železniční trati vedoucí ke skladům. A jinak než s pomocí desítek vlaků není reálné nouzovou zásobu státu na dva a půl dne z Německa odvézt.

Padlého strážce české nafty chtějí koupit slovenští investoři Slavia Capital

„Můžu potvrdit, že proběhly informační schůzky s insolvenčním správcem vybranou skupinou potenciálních zájemců o tento sklad. Ty se týkaly pouze nafty, která je v Kraillingu uložena,“ řekl pro Lidovky.cz šéf správy rezerv Pavel Švagr.

Zdůraznil, že rozhovory s investory se netýkaly samotného prodeje areálu, což je výlučná záležitost insolvenčního správce a věřitelského výboru naftové firmy Viktoriagruppe. Přeloženo: čeští správci rezerv hlavně mapovali ochotu zájemců ke spolupráci na řešení „evakuace“ nafty.

„Zdá se, že prioritou insolvenčního správce je v tuto chvíli nalézt vhodného kupce pro tento areál. Z povahy věci je logické, že nemůžeme v současné chvíli bližší informace o této skupině investorů sdělovat,“ dodal Švagr.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu.

Z nejrůznějších indícií je ale zřejmé, kdo pražské kanceláře SSHR navštívil, byť celkově je situace kolem počtu i jmen zájemců o zmíněný sklad v Kraillingu (i areál v českém Chlumci nad Cidlinou) poněkud nepřehledná.

Zájem o obě místa už pro Lidovky.cz v minulosti potvrdila slovenská investiční skupina Slavia Capital. Jednání se správou rezerv ale její zástupci komentovat nechtěli. „Zůstáváme u stanoviska, které jsme už ve věci zaujali. O detailech mluvit nebudeme, dokud transakce nebude uzavřená,“ sdělil mluvčí investorů Peter Benčurík.

Podle informací serveru se o majetek Viktoriagruppe zajímá i městečko Krailling či moravská společnost Fau, která obchoduje s pohonnými hmotami. I její zástupci se podle všeho byli na SSHR bavit o možné spolupráci na přesunu nouzového paliva.

„Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odbyl veškeré otázky ředitel firmy Vojtěch Csabi. Už před několika měsíci sdělil, že je v této věci vázán mlčenlivostí.

Tajné služby varovaly

Viktoriagruppe je v insolvenci od února loňského roku, vyvolali ji samotní manažeři. Firma s německým jménem ale českým vedením začala skladovat naftu pro Správu státních hmotných rezerv před dvanácti lety. Do německého Kraillingu pak na základě smluvního dodatku převezla část paliva v roce 2010. Navzdory tomu, že před tímto krokem zástupce státu varovala i tajná služba BIS.

Viktoriagruppe nadělala dluhy ve výši desítek milionů eur, největším věřitelem je suverénně český stát. Na daních a dalších poplatcích mu firma dluží zhruba 600 milionů korun. Mezi pohledávky zařadili zástupci Česka i bezmála 80 milionů litrů strategické nafty, jejíž hodnota je přibližně 1,2 miliardy korun.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu.
Areál v Kraillingu a insolvenční správce firmy Viktoriagruppe Mirko Möllen.

V německém skladu ji téměř rok zadržoval konkursní správce Viktoriagruppe Mirko Möllen. Byť už povolil její odvoz, tak stále neuznal, že palivo skutečně patří Česku a vyhradil si právo se o ni v budoucnu soudit.

Nyní je kvůli vyjednávání o prodeji skladu v Kraillingu – kde se česká nafta nachází – u ledu řešení problému s odvozem nafty. Neřeší se například povolení k nutné opravě kolejí.

Ke stavu vyjednávání o novém majiteli areálu, a tím pádem i budoucím partnerovi českých úřadů, se správce trvale odmítá vyjadřovat. Stejně tak i k jakýmkoliv jiným záležitostem v tomto spletitém případu.

„Jak již bylo několikrát zmíněno, podle německého insolvenčního práva, není insolvenční řízení veřejné. Kdo podává nabídky a kdy, je důvěrně. K podrobnostem prodeje bohužel nemohu poskytnout žádné informace,“ reagoval Möllen.

PŘÍPAD VIKTORIAGRUPPE

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.
  • V listopadu rozhodl arbitrážní soud o sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
  • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.
  • Cilotit už oficiálně oslovil stát s nabídkou o spolupráci. Plánuje také zpochybnit některé kroky insolvenčního správce.
  • V únoru povolil správce odvoz české nafty. Dal jí na to ale termín do 30. dubna 2016.
  • Zároveň nepotvrdil vlastnictví českého státu a nevzdal se možnosti následně vymáhat palivo soudně.
  • Möllen v březnu 2016 prodloužil lhůtu pro odvoz české nafty o dobu během níž se bude zabývat prodejem areálu v Kraillingu.
Autor: