Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jak vybrat správnou dětskou sedačku

  11:35
Máte-li auto a malé děti, pořízení autosedačky se nevyhnete. Při výběru se řiďte především váhou a výškou dítěte a typem vozu. A nekupujte výrobek z druhé ruky.

Autosedačka. foto: Lidové noviny

1. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy autosedaček?

Základní typy sedaček jsou skořepina pro nejmenší, různé varianty standardních autosedaček a sedák pro největší. Každá sedačka je určena jiné váhové i výškové kategorii. Zvláště pro starší děti existují autosedačky, které jsou určeny i několika váhovým kategoriím najednou. Takový typ autosedačky však například v testu ADAC (viz strana III) dopadl nejhůře.

2. Podle jakých kritérií máme autosedačku vybírat?

Dvě základní pravidla pro výběr vhodné sedačky jsou: řídit se aktuální váhou a výškou dítěte a vybírat si podle typu vozidla, pro nějž je sedačka určena. Zabezpečení je třeba přizpůsobovat aktuální váze dítěte. Kritériem by měla být i jednoduchost instalace a komfort dítěte. Bezpečnost sedaček při nárazech je testována, pravidelně tyto testy provádí německý ADAC nebo britský server www.childcarseats.org.uk.

3. Je problém, když autosedačku koupím v bazaru?

Organizace v oblasti autodopravy většinou sedačky z bazaru nedoporučují, protože není známa jejich minulost. Pokud by se například jednalo o sedačku, která byla v autě při nehodě, nemusí už být stoprocentně funkční. Navíc bývají často prodávány bez původního návodu. Jiné to může být u použitých sedaček od známých nebo příbuzných, kdy je historie sedačky jasná. I zde ovšem platí, že bezpečnost sedaček a technologie výroby se neustále zdokonalují a staré modely již nemusejí odpovídat bezpečnostním požadavkům. V každém případě je třeba mít i ke starší sedačce manuál pro instalaci.

4. Jak mám sedačku v autě správně umístit?

Postup pro umístění je u každého typu sedačky jiný a měl by být podrobně popsán v návodu. Skořepiny se umisťují proti směru jízdy provlečením pásu v záchytných bodech. Standardní sedačky se upevňují tříbodovým pásem nebo v mechanickém upevnění. Posledním trendem je uchycení Isofix. Upevnění sedačky má být tak pevné, aby s ní prakticky nebylo možné hnout dopředu ani do stran. Sedačka se rozhodně nesmí viklat a pevnost umístění překontrolujte znovu před každou jízdou. Sedačka by navíc měla být umístěna tak, aby její konstrukce netlačila na sponu pásu. Tak by se totiž mohlo stát, že by se pás pod tlakem odepnul a uvolnil. Pokud sedačka na sponu tlačí, zkuste jinou polohu sedačky nebo posuňte pás níže - to dnes už některé modely automobilů umožňují.

5. Co mám dělat, když sedačka na sedadlo nepasuje?

Sedadla aut jsou různě vytvarovaná a toto tvarování nemusí být v souladu s tvarem zad a bočních stěn sedačky. Proto se doporučuje autosedačky kupovat v kamenných obchodech a požádat prodejce, zda si je můžete zkusit na sedadlo upevnit. Pokud to nejde, ujistěte se, že pokud výrobek nebude vyhovovat, je možné jej vrátit nebo vyměnit. Informaci o tom, pro jaký typ vozu je sedačka vhodná, se dozvíte na žluté zkušební značce připevněné na výrobku. Nejčastěji je zde ale uvedeno slovíčko univerzal, podle něhož by sedačka měla pasovat do většiny aut.

6. Pás v autě je pro připoutání skořepiny příliš krátký. Co mám dělat?

Pásy jsou v každém typu auta jinak dlouhé. Skořápky upevňované proti směru jízdy vyžadují zpravidla delší pás než klasická sedačka s popruhy. Pokud není pás dostatečně dlouhý, ověřte si, jestli v návodu pro instalaci není popsána alternativní metoda protažení pásu, která bývá méně náročná na délku. V některých typech vozidel je také možné posunout pás dolů, zkusit můžete i umístění na jiném sedadle.

7. Jaký bezpečnostní certifikát by měla autosedačka mít?

Všechny dětské sedačky musejí odpovídat požadavkům nařízení Spojených národů ECE R44.03. Odkaz na toto nařízení byste měli najít na zkušební značce, tedy žlutém štítku umístěném na sedačce, který nese údaje o tom, jaké váhové kategorii je sedačka určena.

8. Co je to systém Isofix?

Jedná se o moderní úchytný systém na autosedačku v budovaný přímo do vozu. Sedačka se pak jednoduše zasune do západek. Výhodou je, že montážní chyby jsou při této technice prakticky vyloučeny. Isofix je však jen v některých typech vozů a vyžaduje také speciální druh sedačky.

9. Záleží na tom, jestli sedačku umístím na předním nebo na zadním sedadle?

Na předním sedadle je možné sedačku umístit tehdy, pokud zde není aktivní airbag, který by mohl dítě v případě nehody zranit. Obecně je bezpečnější zadní sedadlo. Pokud již dítě posadíte dopředu, posuňte sedadlo co nejdále, aby byla vzdálenost mezi dítětem a palubní deskou co největší.

Skořápka, klasická autosedačka a sedák aneb Jak se vyznat v různých typech zabezpečení dětí

1. Skořepina proti směru jízdy
Sk. 0: do 10 kg; asi do 6-9 měsíců
Sk. 0: do 13 kg, asi do 12-15 měsíců
* Je určena nejmenším dětem.
* Upevňuje se vždy proti směru jízdy.
* Na předním sedadle, pouze je-li sedadlo bez airbagu.
* Ve skořepině mějte miminko co nejdéle, je velmi bezpečná. Čas na výměnu za sedačku ze skupiny 1 je ve chvíli, kdy dítě překročí váhový limit a kdy jeho hlava přesahuje sedadlo.

2. Dětské sedačky ve směru jízdy
Sk. 1: od 9 do 18 kg; asi od 9 měsíců do 4 let
* Nejčastěji se vyskytují modely vybavené systémem kalhotových šlí, tedy popruhovým systémem, ve kterém je dítě zabezpečeno. Výhodou je, že jsou dětem pohodlné a dobře se jim v nich spí.
* Další variantou je sedačka se záchytným tělesem, která dítě chrání při čelních a bočních nárazech.

3. Sedačky na tříbodový pás Sk. 2: od 15 do 25 kg; asi 4-6 let
Sk. 3: od 22 do 36 kg; asi 6-11 let
* Velmi široký váhový rozsah: 15-36 kg.
* Nemají integrovaný pásový systém, dítě je v sedačce upevněno tříbodovým pásem ve voze.
* Pás musí být velmi těsný a nesmí vést přes břicho a krk dítěte.
* Existuje varianta s odklopnými zády, kdy se ze sedačky stane sedák.

4. Sedák pro největší
Sk. 2: od 15 do 25 kg; asi 4-6 let
Sk. 3: od 22 do 36 kg; asi 6-11 let
* Jedná se o zvýšené sedadlo, které se používá spolu s tříbodovým bezpečnostním pásem vozidla.
* Pás je veden v oblasti pánve a přes klíční kost, aby se dítě neuškrtilo.
* Zvýšené sedadlo chrání před proklouznutím pod popruhem.
* Bezpečnější je umístění na zadním sedadle automobilu.


 

Autoři:
Témata: ADAC, instalace

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč