Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Janeček skončí v ČT. Ze zdravotních důvodů

Média

  14:16aktualizováno  15:31
PRAHA - Generální ředitel České televize Jiří Janeček rezignuje k 31. srpnu letošního roku ze zdravotních důvodů na svou funkci. Na zasedání Rady České televize to radním oznámil sám Janeček. ČT šéfuje už osm let.

Šéf České televize Jiří Janeček. foto: ČTK

"O těchto skutečnostech vás informuji již dnes, abych Radě České televize poskytl dostatečný časový prostor k vypsání výběrového řízení na nového generálního ředitele," uvedl Janeček.

"Po zbývající dobu ve funkci připravím veškerou agendu k řádnému předání, tak aby byla zajištěna kontinuita," řekl radním.

Podle serveru Parlamentnilisty.cz je důvodem Janečkovy rezignace vážné onemocnění. "Dostal totiž výsledky rozborů svého zdravotního stavu," uvedl zdroj z vedení ČT s tím, že zprávy byly pro Janečka zřejmě velmi závažné. Naplno se chce proto věnovat léčbě.

Spekulace o nástupci
V kuloárech se hned začalo spekulovat o jeho případném nástupci. Padlo i jméno bývalého generálního ředitele TV Nova Petra Dvořáka. "Je to skvělý manažer, který vedl soukromou televizi velmi dobře," okomentoval to Janeček. Ale volba je podle něj věcí rady.

Anketa

Byl by podle vás Petr Dvořák dobrým ředitelem veřejnoprávní televize?

Ano 510
Ne 179
Nedokáži posoudit 82

Rada ČT musí nejprve vypsat výběrové řízení. "Rada se musí napřed shodnout na celém postupu, musí si nejdřív stanovit podmínky výběrového řízení," řekl dosluhující předseda Rady ČT Jiří Baumruk. Volba se pak dá podle něj stihnout ve dvou týdnech.

JANEČEK ODCHODEM PŘIJDE O TUČNÉ PRÉMIE:

S Janečkem ve vedení televize skončí i jeho velcí zastánci. Poslanecká sněmovna má ve středu vybrat nové členy Rady ČT, avšak radní, kteří před dvěma lety pomohli Janečkovi ke znovuzvolení, už v ní působit nebudou. Jiří Baumruk a Helena Fibingerová totiž vypadli z užšího výběru sněmovního výboru, který kandidátku připravoval.

MÁM NAŠETŘENO

O Janečkovi se v minulosti hodně psalo kvůli jeho majetkovým poměrům. Bulvární média poukázala na to, že si v posledních letech pořídil řadu nákladných věcí. Vlastní mimo jiné luxusní BMW, drahé náramkové hodinky, pozemky na Táborsku a rád se prohání na své motorce. Před třemi lety si koupil byt v Praze na Zahradním Městě. Janeček ale v reakci pro LN řekl, že je přirozené, že si už něco vydělal. "Kdyby si vynásobili můj měsíční plat a manažerské odměny, tak by jim vyšlo, že jen za posledních sedm let jsem vydělal minimálně 14 milionů. A taky je mi 54, takže snad není neobvyklé mít něco našetřeno," prohlásil minulý rok Janeček.

ČTĚTE VÍCE: Ředitel ČT Janeček si užívá majetek za miliony
Janeček: 'V televizi jsem si vydělal 14 milionů.' Nečas chce majetková přiznání

Jiří Janeček šéfuje veřejnoprávní ČT už téměř osm let. Nejprve pracoval jako redaktor zpravodajství, později se stal moderátorem hlavní zpravodajské relace Události. V roce 2003 byl zvolen do funkce nejvyšší. Tu se mu před dvěma roky podařilo obhájit.

S novinařinou ale začal už na počátku 80. let. V roce 1982 nastoupil v deníku Palcát vydávaném okresním výborem KSČ v Táboře, kde se vypracoval až na vedoucího redaktora. Byl členem KSČ, ze které v roce 1989 vystoupil. Tato skutečnost přitom vyšla najevo až začátkem roku 2007.

Původně se ale jeho budoucnost rýsovala jiným směrem. Vystudoval chemické učiliště a poté dálkově chemickou průmyslovou školu. Kvůli zálibě v psaní ale začal studovat také tehdejší Fakultu žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Z JANEČKOVA PŮSOBENÍ V ČT:

► Je nejdéle sloužícím polistopadovým ředitelem veřejnoprávní televize, ve funkci stráví přes osm let. Před Janečkem vedl Kavčí hory nejdéle Ivo Mathé, a to od roku 1991 do března 1998.

► Janečkovi se během působení v čele televize podařilo stabilizovat rozpočet (mj. díky navýšení koncesionářského poplatku na 135 korun měsíčně), jeho mandát provázelo bezproblémové soužití s televizní radou.

► Letos v únoru jej ale rada pokárala za nedostatečnou komunikaci v souvislosti s nedostatečným informováním o veřejných zakázkách televize (zejména tendru na výběr poplatků) a dočasně mu snížila pohyblivou složku platu.

► Negativní odezvu si vysloužila Janečkova personální politika. Největší pozornost vyvolal případ Františka Lamberta, někdejšího vrchního a programového ředitele. Ten z televize odešel v roce 2007 poté, co vyšlo najevo, že působil v Lidových milicích. Odborníci kritizovali také fakt, že během Janečkova působení se na postu programového ředitele vystřídalo pět lidí.

►  Podezření z klientelismu pak vyvolal tím, že v roce 2007 jmenoval personálním ředitelem Jana Mrzenu, který předsedal radě, jež Janečka zvolila ředitelem ČT.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!