Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Japonský důchodce žaluje televizi za 'příliš mnoho cizích slov'

USA

  7:00
TOKIO - Japonský důchodce žaluje státní televizi a žádá odškodnění ve výši 1,41 milionu jenů (asi 280.000 korun) za psychickou újmu, kterou mu způsobuje nadměrné používání cizích slov. Kvůli nim jsou pro něj některé programy nesrozumitelné, oznámil ve čtvrtek jeho právní zástupce.
Sledování televize (ilustrační foto)

Sledování televize (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jednasedmdesátiletý Hodži Takahaši viní televizi z toho, že příliš spoléhá na slova vypůjčená z angličtiny, než aby používala jejich japonské ekvivalenty.

"Podstatou jeho stížnosti je skutečnost, že se Japonsko příliš amerikanizuje," řekl agentuře AFP jeho právní zástupce Mucuo Mijata. "Má strach, že se tato země stává pouhou americkou provincií."

Zájem o americkou kulturu

Japonština má bohatou vlastní slovní zásobu, ale zároveň má také tradici "vypůjčovat" si slova z jiných jazyků, které často přizpůsobuje místní fonetice. Panu Takahašimu, který je členem skupiny na podporu japonštiny, vadí například slova "toraburu" (z anglického trouble - problém), "risuku" (risk - riziko) či "šisutemu" (system - systém) ve vysílání státní televize NHK.

Angličtina začala do japonštiny pronikat po druhé světové válce během Spojenými státy vedené okupace, po níž následoval zesílený zájem o americkou pop-kulturu. Mezi další anglická slova, která se poté do japonštiny vmísila, tak patří například "terebi" (TV), "radžio" (rádio), "dedžitaru" (digital - digitální) či "taoru" (towel - ručník).

Japonština ale má výpůjčky i z dalších jazyků. Z německého "arbeit" (práce) se stalo "arubaito" a z portulalského "pao" je "pan" - chléb. A každý rozumí také francouzskému "faux-pas" či "café".

Autoři: ,