Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Je pozdě, schopní Češi už nám utekli, bědují Němci

Ekonomika

  14:30
DRÁŽĎANY - Německý pracovní trh podle očekávání nezažívá nápor pracovníků z Česka, Polska a dalších zemí Evropské unie, kteří se mohou v Německu bez jakýchkoli překážek ucházet o zaměstnání od počátku května. Když už se někdo o práci hlásí, jsou to většinou nekvalifikované síly a ty Němci nepotřebují.

Německo, peníze foto: Shutterstock

Problémem podle nich je také nedostatečná znalost němčiny u zahraničních uchazečů.

Velké zklamání

Německé odhady před 1. květnem hovořily zhruba o 100.000 občanech nových členských států EU, kteří každý rok přijdou do Německa za prací. Nedostává se mu především lékařů, pečovatelského personálu, technických odborníků a pracovníků ve službách.

"Tu a tam už někdo přijat byl, ale celkově je dosavadní rozsah zanedbatelný," řekl týdeníku Welt am Sonntag odborník na pracovní trh Německé průmyslové a obchodní komory Stefan Hardege.

Platí to podle něj jak o příhraničních regionech, tak o průmyslových aglomeracích. Stejné poznatky má podle listu i německý úřad práce.

Podle Hardegeho je to důsledek opožděné liberalizace německého pracovního trhu. Německo spolu s Rakouskem totiž jako jediné ze starých členských zemí EU plně využily sedmileté přechodné období, po které mohly omezovat přístup zájemců o práci z osmi států střední a východní Evropy, jež do unie vstoupily v roce 2004.

Čtěte také:


"Mobilní a kvalifikovaní zaměstnanci, které sháníme, už dávno našli uplatnění ve Velké Británii, Irsku nebo Švédsku," připomněl problém, na který část německých expertů upozorňovala už před otevřením trhu.

Trpí hlavně vylidněný východ
Velké naděje do otevření pracovního trhu vkládaly hlavně spolkové země na východě Německa, kde je kvůli odlivu obyvatel na západ nedostatek pracovníků ve všech oborech. Češi už před 1. květnem nacházeli uplatnění hlavně v sousedním Sasku.

"Máme už několik úspěšných jednotlivých případů, ale nelze mluvit o ničem velkém," zhodnotil situaci v regionu po odstranění všech pracovních překážek Lars Fiehler z drážďanské Průmyslové a obchodní komory.

Peníze? Ne, procvičení němčiny
Mezi tyto výjimky patří devětadvacetiletý Michal Resl z Liberce, který od května pracuje v autodílně v saské Žitavě. Objevil ho deník Sächsische Zeitung, podle něhož je možná vůbec prvním Čechem zaměstnaným v sousední spolkové zemi po úplném otevření pracovního trhu.

Majitel servisu ho přijal hlavně proto, aby pomáhal zákazníkům z nedalekého Česka. Resl sám listu řekl, že důvodem k odchodu za prací do zahraničí u něj nebyly peníze, "ale možnost každý den používat vedle mé mateřské řeči i němčinu".

Poláci se vyřazují sami
Právě její osvojení je ale podle německých odborníků velkou slabinou přeshraničních adeptů na volná místa. Potvrzuje to i Fiehler, podle něhož si saské burzy práce sice na nezájem hlavně Poláků stěžovat nemohou, málokdy ale tyto "námluvy" vedou ke kýženému cíli.

"Devadesát procent uchazečů se vyřadí samo už na začátku kvůli nedostatečné kvalifikaci nebo chybějícím znalostem němčiny," vyjmenoval hlavní důvody.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...