Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Jen žádné datum pro přijetí eura, radí expert Evropské banky

Ekonomika

  7:00
Pro špatně připravené země může být rychlé přijetí eura riskantní. Hlavní ekonom Evropské banky pro obnovu a rozvoj Erik Berglof v exkluzivním rozhovoru pro LN vysvětluje, proč bylo pro Česko v krizi výhodou, že se politici nedohodli na datu přijetí eura. Neměli by se do toho podle něj pouštět ani v budoucnu.

Hlavní ekonom Evropské banky pro obnovu a rozvoj Erik Berglof foto: AFP

* LN Tento týden jste na konferenci v Londýně řekl, že země, které příliš nespěchaly a nechystaly se na rychlé přijetí eura jako Česko, vyšly z krize lépe. V čem byly hlavní výhody odstupu od eura?

Vlastní měna s volným kurzem se v krizi ukázala být výhodou. Díky oslabení kurzu koruny nebo zlotého mohli Češi a Poláci lépe vyvážet. Vaše zboží bylo levnější, což byla samozřejmě v těžké době výhoda, které země s eurem jako Slovensko a Slovinsko nebo ty s kurzem připoutaným k euru jako pobaltské země, neměly. Druhou podstatnou výhodou bylo, že jste měli málo půjček v euru. Těch si hodně nabrali lidé v zemích, kde očekávali, že už euro rychle přijmou. Bylo to přirozené chování. Proč si nevzít v eurech hypotéku, kterou stejně budete splácet dvacet let, když tušíte, že už třeba za pět let euro přijmete? Zvlášť když úroky v eurech byly několikanásobně nižší než u místních měn. Čím menší roli hrálo euro ve středoevropských ekonomikách, tím tam měla krize mírnější dopady.

* LN Byznysmeni tradičně českým politikům vyčítají, že se nejsou schopni dohodnout na konkrétním datu přijetí eura. Nejistota jim ztěžuje rozhodování.

To chápu, ale proti pevnému datu existují silné argumenty, které krize dobře ukázala. Odklad a nejisté datum má i další výhody.

* LN Jaké?

Díky tomu, že přijetí eura v Česku není na dohled, se tady velmi dobře rozvinulo bankovnictví a vlastně kompletní finanční trh v korunách. To spolu s ostražitou politikou centrální banky vedlo lidi, aby si půjčovali a obchodovali v korunách. Na rozdíl od Lotyšů nebo Maďarů nebyl důvod brát si hypotéku v euru. Nabídka v korunách byla stejně atraktivní. Přijetí eura bylo v nedohlednu, takže nikoho nenapadlo brát si v něm hypotéku nebo úvěr na podnikání.

* LN Co se nám vyplatí dělat teď?

Rychlé přijetí eura pro vás není urgentní záležitost. Vyplatí se vám co nejlépe se připravit. Dát do pořádku veřejné finance, snížit státní dluhy, domyslet regulaci finančních trhů. Euro se vyplatí přijímat ve chvíli, kdy máte ekonomiku v rovnováze. Není dobré k němu zbrkle utíkat ve chvíli, kdy se dostanete do vážných problémů, jako se to stalo Maďarům.

* LN Jenže to nemusí stačit. Můžeme prosperovat, mít ekonomiku v rovnováze a stejně nám euro nemusí "sednout". Irové nebo Španělé měli zdravé ekonomiky, ale úroky u eura pro ně byly příliš nízké. Hlavně kvůli tomu se tam nafoukly obrovské úvěrové a realitní bubliny. Nehrozí, že se budou stále opakovat?

Irsko a Španělsko měly trochu jiné problémy než střední Evropa. Na Slovensku nebo ve Slovinsku, které mají euro, se žádné úvěrové bubliny nenafoukly. To nebyl výhradně problém eura.

* LN Slováci ale euro přijali až letos v lednu. Tam nebyl na nafouknutí bubliny čas.

Na euro musíte být samozřejmě dobře připraveni. Vaše ekonomika se nemůže moc lišit od ostatních. Jinak by vám skutečně úroky Evropské centrální banky nemusely svědčit a mohly by nafouknout bubliny. A to není jediné riziko. Když vstoupíte nepřipraveni se slabou ekonomikou, jako se to stalo třeba Portugalcům, nebude vám euro svědčit.

Celý rozhovor si můžete přečíst v sobotním vydání deníku

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...