Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jih Evropy drtí krize, Řekové a Italové chtějí práci v Česku

Ekonomika

  7:30
PRAHA - Desítky žádostí o práci ze Španělska, Itálie a Řecka chodí v posledních týdnech personalistům, kteří zadají inzerát v angličtině. Vysoká nezaměstnanost a stupňující se ekonomická krize nutí obyvatele jižní Evropy ucházet se o práci i v Česku.
Pracovní jednání - ilustrační foto

Pracovní jednání - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle zkušeností personálních agentur se hlásí až na výjimky lidé do 35 let s výbornou znalostí angličtiny. Zájem mají především o práci v mezinárodních firmách, kde je hlavním komunikačním jazykem angličtina.

Trend se tak obrací. V minulých letech vycestovala řada mladých lidí z Česka na jih Evropy, zájem měli hlavně o sezonní práce v cestovním ruchu a zemědělství. Od loňského léta naopak rychle narůstá zájem Jihoevropanů o český pracovní trh.

Jihoevropané míří za prací do Česka

Jihoevropané míří za prací do Česka - grafika

Poměrně často se ucházejí o dobře placené pozice v oblasti informačních technologií. "Pozorujeme na trhu například IT odborníky, vývojáře z jižní Evropy, které oslovila česká technologická centra," uvedl Andrew Krenek, ředitel oddělení Poradenství pro řízení lidských zdrojů ve společnosti PwC Česká republika.

Podle zkušeností personálně poradenské firmy Randstad se Jihoevropané kromě informatiky zajímají také o práci v oborech farmacie a gastronomie, ale lákají je také pozice v zákaznickém servisu a administrativě.

Zájemců bude přibývat

Přírůstek zahraničních pracovníků z jižní Evropy potvrzují i statistiky českého ministerstva práce a sociálních věcí. Jen v loňském roce přibylo mezi zaměstnanými cizinci 141 Italů, 86 Španělů, 52 Řeků a 49 Portugalců. Vzhledem k očekávanému prohlubování krize na jihu Evropy zřejmě budou letošní přírůstky znatelně vyšší.

Jak zmínila Klára Antošová z personální společnosti Hays, mezi zájemce často patří lidé, kteří Česko znají díky výměnným studentským pobytům.

Vysoká nezaměstnanost, dosahující u mladých Jihoevropanů 40 a více procent, totiž postihuje nejen méně kvalifikované, ale i absolventy vysokých škol. Ti proto stále častěji reagují na inzeráty velkých českých společností, jež hledají nové zaměstnance.

ČTĚTE TAKÉ:

Příkladem může být mladoboleslavská Škoda Auto. "V loňském roce jsme zaznamenali rekordní nárůst počtu uchazečů o zaměstnání z České republiky i zahraničí. Jsou mezi nimi i obyvatelé ze zemí jižní Evropy. Jejich počet se pohybuje řádově v desítkách," uvedl Vítězslav Pelc z tiskového oddělení Škodovky.

Podobnou zkušenost má také skupina ČEZ. "V poslední době pozorujeme zájem z jižních zemí Evropy o expertní pozice vyhlašované na zahraničních pracovních portálech. Na naše inzeráty reagovali uchazeči z Řecka, Španělska a Portugalska, což v minulosti bylo naprosto výjimečné," říká mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Láká i letecká doprava

Zaměstnance z jižní Evropy láká také oblast letecké dopravy. "Společnosti Český aeroholding, Letiště Praha a ČSA zaměstnávají celkem 35 cizinců z jižní Evropy, tedy Řeků, Italů, Španělů a Portugalců. Komunikačním jazykem v naší firmě je čeština," zmínil mluvčí Českého aeroholdingu Ivo Vysoudil.

Statistiku Jihoevropanů žijících v Česku dále navyšují majitelé a provozovatelé restaurací a pizzerií. Specifickou skupinou jsou pak topmanažeři společností se španělskými či italskými majiteli.

Španělské vlastníky mají například Telefónica Czech Republic, Severomoravské vodovody a kanalizace, stavební firma OHL ŽS nebo výrobce autodílů Grupo Antolin. Italové pak vlastní například síť čerpacích stanic Agip, výrobce autobusů Iveco ve Vysokém Mýtě nebo UniCredit Bank Czech Republic.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!