Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jsem pro zvýšení DPH, vláda není schopná škrtat, říká Sedláček

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Populární ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Tomáš Sedláček souhlasí s kontroverzním krokem kabinetu Petra Nečase zvýšit DPH. Vláda podle něj totiž není schopná snižovat dluh tím, že by účinněji snižovala výdaje.

Ekonom Tomáš Sedláček foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

„Premiér s námi každý měsíc konzultuje kroky. Se zvyšováním DPH souhlasím – jako drtivá většina NERVu. Vláda totiž není schopná moc škrtat,“ odpověděl Sedláček v on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz na dotaz, jakou váhu mají doporučení skupiny ekonomů na rozhodování vlády.

Čtěte všechny otázky a odpovědi

K pravicové vládě Petra Nečase má ale své výhrady. „Mrzí mě, že vláda nepodepsala fiskální kompakt (tzv. Evropská smlouva o rozpočtové kázni – pozn. red.) a že boj s korupcí není tak 'bojový', jak jsem si představoval,“ dodává autor bestselleru Ekonomie dobra a zla, kterou nedávno němečtí kritici ocenili jako nejlepší ekonomickou knihu roku.

Korupce v politice hýbe veřejným míněním a otázkám na toto téma se v on-line rozhovoru nevyhnul ani Sedláček. Hned zkraje označil za jeden z klíčových momentů svého života svoji první práci v Leadership fóru. „Naším cílem bylo, aby se o korupci začalo veřejně psát. Koukám, že se nám náš cíl splnil,“ chválí si ekonom.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj se v boji proti korupci konečně hnuly ledy. „Policie zatýká i vlivné politiky, či jejich blízké. Kdyby se u nás nekradlo, byly bychom o hodně dál. Lépe by se vysvětlovaly reformy, lépe by se podnikalo a lépe by se tu žilo,“ míní Sedláček.

Sám sebe označil Sedláček za „reformního kapitalistu“, jehož cílem je přijít s lépe fungujícím systémem, který by měl hlubší smysl a nehroutil se s každým poklesem či zpomalením ekonomického růstu.

„Ekonomie se nad sebou znova zamýšlí. Příjemná změna po těch desetiletí ekonomického všeználkovství,“ uzavřel Sedláček.

Co ještě zaznělo v rozhovoru se čtenáři?

Máme se připravit na konec eura?

Nemyslím, že to nastane, respektive, měli bychom se snažit, jak to jde, aby k této havárii nedošlo. To by teprve znamenalo začátek pořádné krize – ve srovnání s tím, je to, co se děje teď, jen taková předehra. A jak se na toto připravit? To moc nejde. To se může začít dít cokoli...

Jaká jsou rizika „růstu růstu“ západních ekonomik?

Že vytvoříme rychlý, ale nestabilní systém. Systém, který bujaře roste na jaře a pak z ničeho nic na podzim zbankrotuje. Rolí ekonomů není tvořit růst, ale snižovat amplitudu hospodářského cyklu, tedy stabilní podmínky. Snižovat amplitudu znamená, občas ekonomiku popohnat (v recesi) ale také občas ekonomiku brzdit (v mánii). Zatím to vypadá, že žijeme v systému, který krachuje, pokud neroste.

Zrušit politické strany?

Nevím. I kdybychom volili jen osobnosti, i ty by se formovaly v skupinu s podobnými názory a cíli tak, aby je mohly naplnit. Na dobře fungující politické straně nevidím nic špatného.

Měl by se státní dluh udávat vůči státnímu rozpočtu?

Jasně, o tom mluvím už dávno. Deficit by se měl uvádět jako podíl na příjmu státu, nikoli na HDP. Hned by bylo vidět, jak tragické zadlužování provádíme. Procento by hned bylo ročně dva až tři krát větší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!