Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kalousek ocenil dvacet největších plátců daní

Ekonomika

  18:32
PRAHA - Nejvíce peněz do státního rozpočtu v loňském roce odvedl již tradičně energetický gigant ČEZ. Ten je také jednou z dvacítky tuzemských firem, které byly včera oceněni ministerstvem financí a českou daňovou správou za svůj zodpovědný přístup.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

"Jde o symbolické ocenění 20 právnických osob, které se podílejí více než 30 procenty na celkovém inkasu daně z příjmů právnických osob," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Česká republika v loňském roce získala od firem na dani z příjmu celkem 86,3 miliardy korun. To je o tři miliardy korun více než o rok dříve. V letošním roce stát počítá s výběrem této daně ve výši zhruba 84 miliard korun.

Největší plátci daní za rok 2010

1. ČEZ
2. Česká spořitelna
3. T-Mobile Czech Republic
4. Česká pojišťovna
5. Komerční banka
6. Telefónica O2 Czech Republic 7. RWE Transgas
8. ŠKODA AUTO
9. NET4GAS
10. Vodafone Czech Republic
11. Plzeňský Prazdroj
12. ČEZ Distribuce
13. GE Money Bank
14. Raiffeisenbank
15. Dalkia Česká republika
16. Kooperativa pojišťovna, Vienna Insurance Group
17. RWE Gas Storage
18. ČSOB
19. Agrofert
20. ČEPS
Zdroj: Ministerstvo financí

Největším přispěvatelem do státního rozpočtu je již po čtvrté v řadě ČEZ. Vyplývá to ze žebříčku, který již od roku 2003 každoročně sestavuje ministerstvo financí jako ocenění podniků, které se nejvíce podílejí na plnění veřejných rozpočtů. Druhou nejvýnosnější firmou byla loni pro stát Česká spořitelna, která se loni umístila až čtvrtá.

Třetí největší plátce byla loni telekomunikační firma T-Mobile, která poskočila o tři místa dopředu. První pětku uzavírá Česká pojišťovna a Komerční banka, která se propadla z loňského třetího místa. Následuje Telefónica, která na šestou příčku spadla z loňského druhého pořadí.

Vyhlášením nejvýznamnějších poplatníků daně z příjmů mezi firmami se ministerstvo snaží alespoň symbolicky ocenit firmy, které platí daně v České republice. V posledních několika letech totiž roste zájem firem o přesunutí svého sídla do takzvaných daňových rájů.

Podle statistik České kapitálové informační agentury mělo loni celkem 11 424 původně českých firem vlastníka ze země považované za daňový ráj. Jen loni jich tedy přibylo na 281 a každá druhá byla založena na Kypru. "Zájem o Kypr roste dlouhodobě a předpokládám, že jeho vrchol teprve nastane," uvedl Viktor Hába, daňový analytik společnosti Akont.

Na Kypru se totiž dá stejně výhodný holding jako v Nizozemsku nebo Lucembursku založit při mnohem nižších nákladech. Na Kypru platí firmy daň z příjmu ve výši deseti procent, zatímco v Česku téměř dvojnásobnou. O pět procentních bodů je nižší i nejvyšší sazba DPH a navíc kyperské firmy neplatí žádné daně z obchodu s cennými papíry, při vyplácení dividend nebo za prodej obchodních podílů.


.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!