Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kalouskova reforma. Daň z příjmu se zvedne, ale ušetříte, tvrdí ministr

Ekonomika

  12:32
PRAHA - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) představil chystané změny u daně z příjmů fyzických a právnických osob. Reforma bude mít dvě fáze. Zásadní změny odstarují zároveň s ostatními vládními reformami od 1. ledna 2013. Zdanění hazardu začne platit už od začátku příštího roku. Ostatní změny jsou navázány na novelu občansého zákoníku.

Ministr financí Miroslav Kalousek. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

 - SAZBA DANĚ Z PŘÍJMU:Ministerstvo navrhuje změnu daně z příjmu na 19 procent. Danit se podle návrhu bude hrubá mzda, současná superhrubá mzda skončí. Poplatník pošle z jednoho základu jednu částku. Daňová reforma sníží podle ministra daňové zatížení, většina lidí by měla uspořit řádově stokoruny měsíčně. Pro daň i pojistné bude základem hrubá mzda.

"I při jednotné sazbě daně bude zdanění progresivní, a to díky stropům na sociální a zdravotní pojištění," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Cílem reformy je podle něj snížení administrativních nákladů poplatníků i státu. "Chceme ten systém celý zjednodušit. Nový systém by měl vypadat tak, že poplatník z jednoho základu na jednom formuláři pošle státu jednu částku," dodal.

Co se změní?

  • daň z příjmů fyzických osob bude 19 % z hrubé mzdy
  • tzv. superhrubá mzda se ruší
  • zaměstnancům se z platu strhne více na zdravotním pojištění: 6,5 %
  • zavádí se zaměstnanecký paušál: odpočet ve výši 3 tisíce korun
  • snižuje se podpora hypoték
 - SAZBA POJIŠTĚNÍ: Zaměstnanci by měli nově platit vyšší zdravotní pojištění ve výši 6,5 procenta, ministerstvo také plánuje zavedení tzv. zaměstnaneckého paušálu, tedy slevy na dani ve výši 3000 korun pro každého. Nový výdajový paušál nahradí benefity.

- KONEC ODPOČTŮ NA BYDLENÍ: Výrazně se sníží podpora hypoték. "Bydlení bude vláda dál podporovat, ale odstraníme diskriminaci," uvedl Kalousek. Ministerstvo financí plánuje v rámci reformy daní postupně zrušit odpočet úroků z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření z daňového základu. Odpočet by se měl snížit na 150.000 korun ročně ze současných 300.000 korun. Pro nové smlouvy uzavřené od roku 2012 by nebyl odpočet vůbec možný.

Zároveň ale ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že mezi daňovými výjimkami zůstanou položky, které jsou prioritou vlády. Těmi jsou podpora vlastního bydlení, podpora altruismu, podpora zajištění ve stáří, podpora vědy a výzkumu, daňové zvýhodnění na dítě a výdajové paušály.

- PODPORA DARŮ: MF se rozhodlo v rámci změn rovněž zvýšit maximální limit pro odpočet daru na veřejně prospěšnější aktivity. U fyzických osob by měl limit stoupnout o pět procentních bodů na 15 procent, u firem chce MF jeho sjednocení na 10 procentech základu daně. Rovněž zůstanou zachovány takové výjimky, jejichž zrušení by vyvolalo náklady na správu vyšší, než by činil dodatečný výnos, uvedlo MF.

Většina lidí by si měla polepšit
Podle návrhu by si zaměstnanci s nižšími a středními příjmy polepšili, protože by odvedli méně na daních. Zaměstnanci s příjmy ve výši 120.000 až 180.000 korun budou podle propočtů deníku MFDnes brát více, neboť se jim sníží strop na sociální pojistné. Toto přilepšení však u příjmu nad 180.000 korun vymaže vyšší daň.

Součástí návrhu je i zvýšení daňové slevy na dítě. Ostatní slevy zůstanou podle Kalouska nezměněny. Čtěte více: Sleva na děti se zvýší o 150 korun, penze se však důchodcům nezvednou

"Celkově nechceme daně zvyšovat, ale nemůžeme si dovolit ani je výrazně snížit," uvedl už dříve Kalousek. Cíle daňové reformy jsou podle něj jednoznačné, a to systém zjednodušit, zprůhlednit a zajistit rovné podmínky pro všechny. Daňová reforma by měla platit od roku 2013. Ministerstvo přitom v rámci reformy chystá například zrušení valné většiny daňových výjimek, zdanění loterijních firem a zavedení loterijní daně.

V současné době činí sazba daně z příjmu u právnických osob v Česku 19 procent, fyzické osoby platí rovnou daň ve výši 15 procent z tzv. superhrubé mzdy. Firmám by výše daně měla zůstat na 19 procentech.

Autor: