Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

USA

Kam až spadnou ceny benzinu a nafty? Příští týden zlevní nejméně o 50 haléřů

Čerpací stanice. Ilustrační foto.

Čerpací stanice. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Analýza
PRAHA - O desetníky na litru padají během týdne u benzinek ceny paliv. Situace kolem ropy udělá řidičům radost i v nejbližších dnech, případně týdnech. Vlivem neustále klesající hodnoty ropy míří rychle dolů i ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu. A to následně ovlivňuje i velkoobchodní ceny u nás.
  17:30

Přímo u čerpacích stanic se tento týden očekává zlevnění minimálně o padesátník. Aktuálně platíme – podle průměrných údajů kartové společnosti CCS – kolem 27,80 koruny za benzin a 26,30 za naftu To je nejmíň od roku 2009.

Jenže některé pumpy už mají litr benzinu za necelých 26 korun a naftu dokonce za 23,50. V případě dieselu jde o částku, jakou nepamatuje databáze cen CCS od doby její existence počátkem roku 2005.

Rozlište ‚hříšné‘ pumpy, žádají prodejci. Nedbalost není pančování

Podle prvních lednových dnů to zatím tedy vypadá, že letošní rok by mohl být jako celek v cenách za tankování příznivější než ten loňský, kdy se cena benzinu pohybovala v průměru kolem 31 korun.

Na rotterdamské burze, ze které se v Evropě kalkulují nákupní ceny pump vždy pro následující týden, spadla v minulém týdnu hodnota benzinu o dvanáct procent a nafty o jedenáct procent. Před týdnem klesl benzin v Rotterdamu na necelých 400 dolarů za tunu (před rokem byl o 100 dolarů dražší) a nafta na 307 dolarů, což je meziroční pokles skoro o 200 dolarů.

Současně také posílila koruna vůči dolaru, ze kterého se cena paliv z burzy u nás přepočítává. Pumpy tedy výrazně zlevňují, přitom si ale udržují nadprůměrné marže.

„Prudký pokles průměrných cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic bude nadále pokračovat. Zlevnění by mělo dosáhnout minimálně padesát haléřů,“ uvádí Boris Tomčiak ze společnosti Finlord, který se dlouhodobě zabývá vývojem cen komodit ve světě.

Autobusy nezlevnily, letenky ano

Rekordně levná nafta zatím nepřiměla nákladní nebo autobusové dopravce, aby snížili ceny za přepravu. Kompenzují si tak prý časy, kdy naopak nafta zdražovala, jim rostly náklady a oni přitom s cenou nehnuli.

Klesají však třeba ceny letenek. Podle odhadu prodejců letos zlevní zhruba o deset procent oproti loňsku. Důvodem je nižší cena samotného paliva a také rostoucí konkurence.

Airbus A320 využívají i české aerolinky

Letenky už přitom zlevňovaly i loni. „Například do New Yorku nebo Dubaje se cestovatelé dostali až o třetinu levněji než v předchozích dvou letech. Dá se očekávat, že u vybraných destinací zůstane cena letenek nízká, nebo dokonce ještě klesne o 10 až 20 procent,“ míní ředitelka prodeje ve společnosti Student Agency Věra Janičinová.

Lacinější by pro tuzemské klienty leteckých společností měly být nejen lety po Evropě, ale například i do Spojených států nebo Asie.

Za tím vším stojí ropa, která vlivem nekončícího převisu nabídky nad poptávkou klesá ve světě k dalším a dalším historickým rekordům. Aktuálně stojí kolem 30 dolarů, což je nejméně za posledních 13 let. Těžaři ropy uvádějí, že cena, za kterou se v průměru ještě jakž takž vyplatí těžit, se pohybuje kolem 40 dolarů za barel. Už měsíce tak řada zemí, závislá na příjmech z ropy, počítá ztráty.

Teď naposled přispělo k propadu ceny ukončení sankcí na dovoz ropy z Iránu, který se v krátké době chystá zvýšit svou produkci a export o půl milionu barelů ropy denně. Ke konci roku by pak prý mohla země navýšit výkon svého exportu až o 1 milion barelů - na 3,8 milionů barelů ropy denně.

Tato nová nabídka ropy na trhu může ještě více zvýšit nabídku nad poptávkou a ještě víc zatlačit její cenu dolů. Je však otázka, na jak dlouho.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!