Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kapitalismus je křehký a občas potřebuje 'reset', míní ekonom Sedláček

Ekonomika

  15:09
PRAHA - Krize se z ekonomiky přestěhovala na úroveň státu, říká ekonom ČSOB Tomáš Sedláček.

Ekonom Tomáš Sedláček foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

LN V jaké kondici je světová ekonomika? Mluví se o růstu o pět procent...
Růst jako takový není těžké "udělat". Klidně vám vyrobím růst 20 procent, jen nás tím strašně zadlužím, bude to na úkor budoucnosti. Pokud si půjčíte třeba deset tisíc eur, jen blázen by tvrdil, že jste o deset tisíc eur bohatší. A přesně takhle funguje HDP – protože do něj nezapočítáváme dluhy, takže jde spíš o Hrubý Dluhový Produkt.

Čtěte více:

LN Takže musíme vymyslet nový ukazatel? Jak by se jmenoval?
Na tom pracuje mnoho nobelistů, kteří hledají měřítko štěstí. Ale to vždy bude měkké číslo. Mně by stačilo HDP očištěné od dluhu. To je tvrdé číslo, sice stále dost blbá statistika, ale aspoň bez dluhových kortikoidů.

LN Co přinesl rok 2010 Evropě?
Novinka, kterou přinesl rok 2010, je, že došlo k bankrotu bankrotu, tedy situaci, kdy bankrot už není povolen. Náš systém se nám změnil pod nohama, a stále nevím, jak jej nazvat – bankrot je přece základní stavební kámen kapitalismu. To, že investor nese riziko bankrotu, byla jenom hra. Když k němu dojde, zaplatí to zpravidla někdo jiný. Takhle to dál nejde.

LN A přitom rostly státní deficity a náklady na ně.
To, že každá země má svůj vlastní dluh, je vlastně fikce. Evropa si myslí, že Řecko má svůj dluh, Německo má svůj dluh. Teď je ale vidět, že je to náš společný dluh. A krachuje-li Řecko, zaplatíme to my všichni, i když to není spravedlivé. Možná se z toho časem vyvine náš společný evropský a později euroamerický dluh.

LN Jak mohou mít státy stejný dluh, když každý utrácí jinak?
Proto říkám, že je to nespravedlivé. To je ta diskrepance. Je to hra na dluh.

LN Bude rok 2011 rokem nových pravidel ekonomiky?
Když vám zamrzne počítač, každý odborník vám poradí, abyste ho "vypla a zase zapla". A modlila se, aby to opět naběhlo. A ukazuje se, že takový reset je potřeba udělat i v ekonomice, protože každý systém je potřeba jednou za čas vyresetovat. Kapitalismus je křehký a lidský výmysl a jako takový není božský ani dokonalý.

LN Bude tedy rok 2011 časem resetování? Máte představu, jak by takový reset měl vypadat?
Pokud budou bankroty pokračovat nebo pokud zbankrotuje velká ekonomika typu Španělska nebo nedej bože Itálie, tak to dle mého soudu povede k tomu, že se přizná, že je dluh společný, a postoupí se dále ve fiskální federalizaci.

LN Neměla se krize už zpočátku řešit jinak? Bylo správné Řecku pomáhat? Řešením mohlo být jeho vyloučení z eurozóny.
Představte si, že jste Řekyně a dozvíte se, že Řecko přejde za půl roku od eura zpátky k drachmě. Máte úspory v eurech, co uděláte?

LN Uložím si peníze do banky v zahraničí.
Správně. A kdyby to udělal každý, zničilo by to řecké bankovnictví. Také by se přechod vůbec nemusel povést, protože by někteří Řekové nadále radši používali euro.

LN Řeší se tedy krize eurozóny správným způsobem?
U bezprecedentních situací těžko říct. Vymýšlíme teď nová pravidla, já jim říkám kocovinová seberegulace. Když se člověk probudí s kocovinou v sobotu ráno, má celé dopoledne plné seberegulace ve smyslu "už nikdy nebudu pít, nebudu míchat alkohol" a podobně. To je příliš snadné. Ale my musíme myslet spíš na ten pátek večer, tedy jak se budeme chovat, až se zase vrátí globální večírek. Zda se opět budeme necudně zadlužovat.

LN V čem nová pravidla spočívají?
Důležité je odebrat politikům moc zadlužovat se a tisknout peníze – tedy moc fiskální a monetární politiky. V momentě, kdy stát může tisknout peníze, nikdy neodolá a je mu jedno, že to vede k inflaci. To je jako prsten moci z Pána prstenů. Všimněte si, že Gandalf nebo Aragorn se toho prstenu ani jednou nedotknou, protože vědí, že jeho moc je příliš velká na to, aby odolali. My jsme toto pokušení tisku peněz politikům vzali a předali nezávislým centrálním bankám – a později ještě nezávislejší Evropské centrální bance. Ale o fiskální politice, tedy o výši dluhu, stále rozhoduje politik. To se musí změnit, jinak to pokaždé skončí předlužeností.

LN Jaký byl rok 2010 pro euro?
Euro se chovalo v krizi nad očekávání dobře. Je to mladá měna. Který masochista by si vymyslel takhle krutý test pro takhle mladou měnu? Z krize v Řecku všichni viní euro. A proč za krizi v Kalifornii nikdo neviní dolar? Euro v krizi obstálo celkem znamenitě. A už vůbec za krizi nemůže, jak se někteří snaží tvářit. Krize byla s eurem mírnější, než by byla bez něj.