Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kauza Apple versus FBI: Otázky a odpovědi. Může se dotknout i Čechů?

USA

  19:00
PRAHA - Spor o to, jestli má Apple na příkaz soudu umožnit americké FBI přístup do svých telefonů, už přesáhl hranice USA. Úřad po firmě chce, aby mu otevřela iPhone 5C, který používal Syed Rizwan Farook, který spolu se svou ženou Tashfeen Malikovou loni v prosinci v kalifornském San Bernardinu zabil 14 lidí a 22 dalších zranil.

Logo FBI (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Podle FBI je telefon o klíčový důkaz obsahující důležitá data, jež mohou vést k dalším teroristům a sympatizantům Islámského státu. Podle firem i občanských sdružení by to však znamenalo narušení integrity internetu a ohrožení soukromí a bezpečnosti lidí po celém světě.

Opravdu se může rozhodnutí v tomto případu dotknout i českých majitelů iPhonů? Následující soubor otázek a odpovědí by měl vzájemné překřikování se obou stran zpřehlednit.

O co v případu jde?

Americký soud přikázal Applu, aby vyvinul software oslabující ochranu iPhonu. FBI by se tak mohla do zařízení dostat tím, že by její počítač bombardoval telefon různými hesly, dokud by se nedostal dovnitř.

Co mají „zadní vrátka“ umožnit?

Deaktivovat automatické vymazání dat, které iPhone provede poté, co uživatel desetkrát za sebou zadá špatné heslo.

Odblokujete telefon vraha ze San Bernardina, nařídil soud firmě Apple. Ta odmítla

Překonat zpožďovací mechanismus, který omezuje rychlost, se kterou mohou být zadávána hesla, což FBI umožní nasadit do akce počítač, který dokáže zadat několik pokusů během jediné sekundy.

Před předáním softwaru má Apple zadat dvanáctimístný číselný identifikátor zařízení, který omezí funkčnost programu jen na telefon vraha ze San Bernardina.

Proč se to Applu a dalším zdá jako nebezpečný krok?

Software může být použitý k prolomení zabezpečení jakéhokoliv iPhonu, pokud bude zadán správný identifikátor. Nasazovat záměrně do zařízení zranitelnost je nelogické – pro firmy až absurdní – a může být základem obecného ohrožení bezpečnosti zařízení a jeho uživatelů.

Vyhovění FBI také může vést k tomu, že podobné požadavky začnou mít další úřady a vlády nejen v USA, ale ve všech zemích, kde se iPhony prodávají a používají, a to včetně nedemokratických režimů.

Dokud bude firma mít klíče od „zadních vrátek“, není vše v pořádku?

Firmy v těchto případech obvykle nemohou klíče držet příliš křečovitě. Pokud by Apple například odmítl oficiální žádost čínské vlády, mohlo by to pro něj mít velké komerční následky. Miliardová Čína je totiž pro technologické společnosti mnohdy významnější, než trh Spojených států amerických. Google tamní vládě vzdoroval a v roce 2010 musel Čínu opustit.

Hodnota softwaru, který se dokáže vloupat do každého iPhonu, by navíc byla tak vysoká, že by přilákala enormní zájem kyberzločinců a ani velké technologické společnosti by tak nechtěly brát záruku bezpeční na svou odpovědnost. Zvlášť když stačí podplatit jednoho ze zaměstnanců firmy.

Jsou v ohrožení všechny modely iPhonu?

Pravděpodobně ano. Bezpečnost telefonu je záležitostí pravidel, která jsou vepsána do softwaru zařízení a která určují, jak má přístroj reagovat v konkrétních situacích. Výrobce, v tomto případě Apple, může vyvinout software, který přepíše zásady svého operačního systému a ani čtečka otisků prstů, kterou jsou vybaveny iPhony šesté řady, tak nemusí být zárukou bezpečí.

Co bude následovat?

Apple dostal lhůtu na odpověď soudu do úterý 23. února. Podle posledních zpráv zahraničních agentur si však vymohl prodloužení do pátku 26. února. Do té doby musí dokázat, že takový software by přinesl více škody než užitku a pravděpodobně také zpochybní legislativu, o kterou se soudní rozhodnutí opírá.

Jde mimo jiné o zákon podepsaný v roce 1789 prvním prezidentem USA Georgem Washingtonem, který americkým soudům dává v neobvyklých právních situacích možnost vydat jakýkoliv příkaz, který je „nutný nebo vhodný v zájmu příslušné jurisdikce a který je v souladu s užitím a zásadami práva“.

Šéf Applu Tim Cook již dříve označil užití tohoto zákona za bezprecedentní a řekl, že by podobné požadavky měly být projednávány v Kongresu a nikoliv rozhodovány u soudu.