Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

'Každý Řek si může za 3 tisíce eur koupit svobodu'

Ekonomika

  11:50
Řecko má šanci na záchranu, ale snaha musí vzejít od lidí, myslí si 33letý řecký miliardář žijící v Londýně. V květnu rozjel kampaň, pomocí které chce vybrat peníze od svých krajanů a postupně s nimi umazávat státní dluh.
Řecko, euro (ilustrační foto)

Řecko, euro (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na pomoc Řecku založil potomek řecké rejdařské rodiny neziskovou organizaci s názvem Greece Debt Free (Řecko bez dluhů), která bude z peněz do ní vložených skupovat státní dluhopisy. 

"Chci pomoci své zemi," říká Nomikos. Krize je nejsilnější volání po tom, aby se lidé semkli k nějaké reakci, jedině oni jsou tou silou, která může něco změnit," řekl americkému deníku The Wall Street Journal.

Peter Nomikos

Miliardář Peter Nomikos

Narodil se do bohaté rodiny provozující lodní dopravu na řeckém ostrově Santorini. Vyrostl v Londýně, vystudoval historii a ekonomii na Princentonské univerzitě. Věnuje se investování, sponzoruje umělecká muzea a provozuje také vinařství a pivovar na svém rodném ostrově Santorini. Nomikosova rodina byla zapojena do dobročinnosti po léta. Jeho dědeček Markos Nomikos byl známý politik, který v minulém století financovalna Santorini přestavbu silnic, nemocnic a škol po zemětřesení. Jeho otec Peter Nomikos šel ve stopách svého otce. Na Santorini provozuje konferenční centrum, které hostí hlavní události na ostrově.

'Vykupme se z dluhu,' nabádá Řeky

S prvními úspěchy své kampaně se Nomikos svěřil v rozhovoru pro německý týden Der Spiegel. Na otázku, jak své krajany hodlá přesvědčit, aby darovali peníze, odpovídá: "Když národní dluh převedete na obyvatele, musel by každý Řek zaplatit zhruba 25 tisíc eur. Já ale lidem říkám, že se z dluhu můžou každý jednotlivě vykoupit, protože řecké státní dluhopisy prodávané za nominální hodnotu jedno euro se v momentě prodávají za 12 centů. Což znamená, že každý Řek si může koupit svobodu v přepočtu za 3000 eur," vysvětluje.

První člověk, který významně přispěl, byl rejdař Evangelos Marinakis, vlastník největšího řeckého fotbalového klubu Olympiakos Pireus, který dal na řeckou záchranu 168 590 eur. "Zeptal jsem se ho, jestli nechce koupit dluhovou svobodu také pro své hráče a spolupracovníky, on řekl ano a  zaplatitl za 55 lidí - 3065 eur na hlavu."

Kampaň by měli podpořit všichni

Nomikos založil nadaci v americkém státě Delaware. V Řecku by si prý nebyl jistý, že peníze zůstanou netknuté. Navíc je to výhodnější i v tom, že američtí daňoví poplatníci si milodary mohou odečíst z daní. Což je podle něj zároveň silný podnět, aby přispěli bohatí lidé z řecké diaspory žijící v Americe. Objevil se ale prý i velký zájem z řad řeckých podnikatelů. Někteří z nich už své výrobky označili sloganem "Řecko bez dluhů" a část svých zisků odvádějí na podporu kampaně.

ČTĚTE TAKÉ:

 Místo šetření Řecko nabíralo státní zaměstnance

Sám Nomikos už k záchraně země přispěl 273 tisíci eur, což je vzhledem k celkovému dluhu zanedbatelná částka, která plyne z bohatství jeho rodiny a přátel. Jeho pivovar Volkan přispívá do dobročinné organizace 50 procenty zisku.

'Řekové jsou patrioti, a toho by se mělo využít'

"Nejde mi o to prosit o peníze mé bohaté přátele, chci, aby se zapojili všichni Řekové. Tato kampaň bude fungovat jedině tehdy, když ji podpoří celé společenské hnutí," říká Nomikos v rozhovoru pro Spiegel.

V řecké povaze prý podle Nomikose existuje jistá nedůvěra ke státu, která se projevuje nechutí platit daně. "Zároveň jsou ale Řekové zatvrzelí patrioti, a tento potenciál je nutné využít," myslí si Nomikos.

Autor: