Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kde je ta krize? Na řeckém Mykonosu teče šampaňské a obchodníci bohatnou

Ekonomika

  18:00
Poslanci v Aténách se dohadují nad druhým balíkem reforem, který je podmínkou pro to, aby do Řecka přitekly evropské miliardy. Zhruba o 170 kilometrů jihovýchodním směrem, na ostrově Mykonos, pulsuje turistický život, který nedává znát, že by zemi hrozil bankrot.

Řecký ostrov Mykonos. foto: Shutterstock

Tamní obchodníci se shodují: Mykonos není Řecko. Ostrov se zhruba deseti tisíci obyvateli zažívá, stejně jako každé léto, nápor zahraničních turistů. V barech teče šampaňské a na stůl čekají v některých restauracích hosté i několik hodin.

Britové, Australané a další jsou ochotní v baru Nammos zaplatit za koktejl i dvacet eur. Tančí na stolech a baví se. Přesně takový obraz vykreslila reportérka americké televize CNBC.

„Mykonos žije ve své vlastní bublině. Turisté neustále přijíždějí… Navzdory tomu, co se v Řecku děje,“ popisuje Jacopo Janniello Ravagna, majitel butiku. Stejně mluví i další obchodníci.

„Život je prima… A byznys šlape,“ říká například Milena Spata, která ve svém krámku prodává klenoty. Tvrdí, že letos jí dokonce stouply prodeje o dvacet procent.

Řecký ostrov Mykonos.
Řecký ostrov Mykonos.

V nedávném referendu, zda přistoupit na požadavky zahraničních věřitelů, se údajně většina obyvatel Mykonosu přiklonila k možnosti „ano“. Eura by se vzdávali jen neradi.

V drobných náznacích přece jen krize z Atén prosákla i na malebný kykladský ostrov.

„Beru sem rodinu každý rok a tohle léto se od jiných neliší. Ale potřebujete trochu více hotových peněz,“ všímá si například pětapadesátiletý Australan. Obchodníci podle CNBC zákazníky vždy přednostně žádají o mince a bankovky, karty však přijímají také.

Tsiprase čeká další šichta. Do řeckého parlamentu jde druhý balík reforem

Nařízené omezení bankovního sektoru také místním restauratérům zhoršilo přístup k zahraničnímu zboží. Museli nabízet hlavně řecké víno a likéry, z čehož údajně všichni návštěvníci nadšení nebyli.

Omezovali také počet zaměstnanců. Pro jistotu, nevěděli, jak se bude krize v Aténách vyvíjet. Majitel plážového klubu Scorpios Thomas Heyne propustil 40 procent personálu. Po dobrých zprávách o dohodě s věřiteli země se ale jeho výhled projasnil a chystá se znovu nabírat.

„Nebyl jsem si jistý tím, co se může stát a připravoval jsem se na nejhorší. V příštích týdnech ale začnu přijímat nové lidi, v restauraci je těžké si vůbec rezervovat stůl,“ dodává Heyne.

Autor: