Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kde končí dotace na zaměstnanost? V chladících taškách i na volejbalu

Ekonomika

  11:00aktualizováno  12:16
PRAHA - Tisková konference, které se účastnil jen jeden novinář, státem dotované volejbalové míče nebo podivné rekvalifikace, při kterých se ředitelé škol učili na svářeče. Na takové případy pochybení při čerpání dotací na podporu zaměstnanosti přišel Nejvyšší kontrolní úřad, který odhalil nedostatky v hodnotě 140 milionů korun.
Úřad práce - ilustrační foto.

Úřad práce - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Kontroloři se zaměřili na operační program Lidské zdroje a zaměstnanost, konkrétně na takzvanou aktivní politiku trhu práce. Prověřili 29 konkrétních projektů a závažné chyby objevili u šesti z nich, přičemž chybovat mělo ministerstvo práce a sociálních věcí i samotné úřady práce.

„Vedení Úřadu práce ČR si je vědomo nejčastějších výtek ze strany kontrolorů NKÚ a spolupracuje s MPSV na přijetí přesnějších pravidel pro administraci dalších projektů,“ uvedlo v tiskové reakci generální ředitelství Úřadu práce.

Projekty za 20 miliard

Z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost bylo na konci loňského roku vyčerpáno zhruba 36 procent dotace, tedy asi 20 miliard korun.

Na aktivní politiku trhu práce, která je finančně nejvýznamnější částí programu, z toho připadá přibližně 7,8 miliardy korun.

Díky projektu mělo s pomocí dotací vzniknout 33 tisíc pracovních míst. "Cíl se sice podařilo splnit už v roce 2011, vzniklo 40 tisíc míst, ale 95 procent z nich bylo pouze přechodného charakteru - zpravidla na dobu jednoho roku," uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Ministerstvo podle kontrolní zprávy špatně nastavilo některé podmínky pro čerpání dotací, například pro grantové projekty na zvýšení zaměstnatelnosti nezaměstnaných nebo lidí ohrožených na trhu práce.

Kontroloři mimo jiné zjistili, že mzdovými příspěvky byli podpořeni i lidé, kteří byli zaměstnaní, podnikali nebo zastupovali občanská sdružení, která byla do těchto projektů zapojena. V praxi tak někdy tito lidé zaměstnávali sami sebe.

V zadávacím řízení jednoho projektu týkajícího se národní soustavy povolání pak ministerstvo nevyloučilo jediného uchazeče, přestože neměl požadovanou kvalifikaci, a vybralo jeho nabídku jako vítěznou. "Porušilo tak zákon o veřejných zakázkách a taky rozpočtovou kázeň, a to ve výši až 148,8 milionu korun," podotkla Málková.

Zákon o veřejných zakázkách porušily podle NKÚ i některé úřady práce, například v Pardubicích a Ostravě. Úřady navíc za část služeb platily paušálními částkami bez ohledu na skutečně odvedenou práci.

Úředničina dvacetkrát dražší než samotné dotace

V některých případech tak třeba cena za administraci přímé podpory převýšila podporu samotnou. V případu libereckého úřadu práce to bylo dokonce dvanáctinásobně. "Úřad práce v Ústí nad Labem zase zařazoval do kurzu Základy obsluhy osobního počítače i účastníky, kteří měli maturitní zkoušku z předmětu zaměřeného na počítače," sdělila mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Některé úřady práce pořizovaly desítky tisíc propagačních předmětů. Jiné zase kupovaly propagační předměty, které se zaměřením projektu neměly nic společného, například piknikové deky, chladicí tašky nebo plážové volejbalové míče. Úřad práce v Jihlavě zaplatil 200 tisíc korun za tři tiskové konference, kterých se zúčastnil jediný novinář.

Chybovali údajně i příjemci dotací. "Kontroloři měli v určitých případech vážné pochybnosti, jestli někteří účastníci měli být do projektů opravdu zařazeni. Mezi lidmi, kteří měli hledat uplatnění na trhu práce, byli například dva ředitelé základních škol, kteří se rekvalifikovali na svářeče," dodala mluvčí.

Propagace je povinná, hájí se Úřad práce

"NKÚ často vytýká věci, které nepředstavují pochybení, ale jsou spíše otázkou odlišného výkladu a krajské pobočky, jako kontrolované subjekty, nález NKÚ rozporovaly, jejich námitky však v mnoha případech byly zamítnuty," uvedl mluvčí Úřadu práce Jiří Reichl. Kritizované akce podle něj probíhaly v souladu se schválenou projektovou žádostí.

K výtkám dodává, že u drtivé většiny projektů je nutné uspořádat tiskovou konfereci nebo rozdávat reklamní předměty. "U předmětů, které byly nakupovány ve větším množství, se jednalo o poznámkové bloky, propisky, čističe obrazovky, hračky jo-jo, škrabky na sklo auta, s cenou za jeden kus do 10, maximálně 15 korun," říká Reichl.

"Reklamní předměty pak mají být vybrány tak, aby o projektu vhodným způsobem informovaly co nejširší veřejnost. Použití například pouze bloků, tužek by bylo z tohoto pohledu málo účinné," dodává mluvčí.

Autoři: ,

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...