Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

KOKLAR: Realitní bublina v Číně neexistuje

Ekonomika

  9:45
Čína na rozdíl od západních tržních ekonomik přímo kontroluje objem poskytnutých úvěrů komerčních bank v zemi. Pouze na konci roku 2008 Čína pustila otěže a nechala komerční banky poskytnout úvěry ve výši 9,6 bilionů jüanů v roce 2009.

Část bubliny se promění v malé kapičky, které zůstanou viset ve vzduchu. foto: Richard Heeks

V letošním roce ovšem banky poskytnou jen 7,5 bilionů jüanů (v přepočtu cca 1,1 bilionu amerických dolarů) a v roce 2011 jen 6,6 bilionů jüanů.

V postkeynesiánské teorii se zastává názor, že peněžní nabídka je výsledkem ekonomické aktivity (produktivní činnosti podnikatelů), a centrální banka tedy pouze přizpůsobuje objem peněz v ekonomice v návaznosti na potřebu ekonomických subjektů.

Z tohoto názoru vyplývá, že růst hospodářství (produkce) ovlivňuje tvorbu peněz (peněžní nabídky) prostřednictvím poskytování úvěrů. Poskytování (tvorba) úvěrů má tedy podstatný vliv na míru inflace a na případnou tvorbu bublin na trzích aktiv.

Jelikož Čína kontroluje objem poskytnutých úvěrů přímo pomocí kvót, může zabránit vzniku bublin předtím, než se dostatečně nafouknou a způsobí problém.

Přestavitelé Číny rozpoznali, že v roce 2009 mohlo dojít k přehnanému růstu cen nemovitostí z důvodu vysokého nárůstu objemu úvěru, a proto omezili objem poskytnutých úvěrů v letošním a příštím roce.

Díky tomuto opatření nedojde ke vzniku bublin na nemovitostním trhu či na dalších trzích aktiv, a Čína tak disponuje perfektním nástrojem měnové politiky, který by jí mohly západní centrální banky jen závidět.

Autor: