Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

KOMODITY 2011: období bavlny a drahých kamenů střídá čas ropy a uhlí

Asie

  8:10
Špatné počasí na klíčových územích vyhnalo k rekordům ceny obilí, sóji nebo bavlny. Vývoj cen v letošním roce budou určovat hlavně spekulativní nákupy a také růst velkých ekonomik.

Cukr versus umělé sladidlo foto: Reprofoto

Nejvíc v roce 2010 zdražila bavlna, výrazně posílilo také stříbro, zlato a diamanty. Potraviny se koncem roku dostaly na rekordní úroveň, podle očekávání analytiků porostou jejich ceny i v letošním roce. A to zejména proto, že se dál bude zvyšovat poptávka s tím, jak bohatnou velké rozvíjející se země v čele s Čínou a Indií.

komodity

S postupným ožíváním světové ekonomiky se probouzejí i ceny surovin, které jsou výrazně navázány na průmysl, jako je například ropa nebo uhlí. Otázkou zůstává, zda spekulanti už nevyhnali některé komodity blízko maximům.

Sázka na bavlnu se loni vyplatila

BavlníkAbsolutním vítězem loňského komoditního klání se stala bavlna, která svoji cenu téměř zdvojnásobila. Letos se neočekává tak silný nárůst cen této komodity, ale pokud rozmary počasí zničí větší část úrody, může bavlna opět překvapit.

Na zhodnocení bavlny se podílely tři hlavní příčiny: nedostatek plodiny na trhu, nízké světové zásoby a zvyšující se spotřeba především v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách v Asii.
Nedostatek bavlny přitáhl pozornost spekulantů, kteří vyhnali její ceny ještě výše. Na konci roku se tak s bavlnou obchodovalo jen minimálně, protože mnoho obchodníků čekalo na další zvýšení ceny.

Pro letošní rok se očekává, že produkce bavlny se zvýší. Zemědělci totiž kvůli vysokým cenám oseli a ještě osejí větší plochy touto plodinou, ale nárůst nebude až tak razantní, jak by se dalo očekávat. Ceny ostatních zemědělských plodin jsou totiž také na vzestupu, a proto boj o osevní plochy nevyhrává zcela jednoznačně jen bavlna.

Navíc s výnosy si i v letošním roce mohou pohrát rozmary počasí, které dokážou v krátké době vyhnat cenu jakékoli zemědělské plodiny k novým výšinám. Spotřeba asijských zemí bude i nadále vzrůstat rychlým tempem. Z těchto důvodů se v roce 2011 očekává, že se ceny bavlny udrží na poměrně vysokých úrovních.

Vzácný růžový diamantAsie ovládá zlato, stříbro, diamanty
Nákup drahých či vzácných kovů byl v loňském roce druhou nejšťastnější volbou. Růst jejich cen podpořila nejen averze investorů k riziku, ale i postupné oživování ekonomiky. Trhu s diamanty loni již definitivně kralovaly asijské země.

"Druhou nejrychleji rostoucí komoditou bylo loni palladium, které zhodnotilo o více než 85 procent," řekl Petr Čermák, analytik Colossea. Největší zásluhu na takovém nárůstu měla oživující celosvětová ekonomika, zejména zvyšující se poptávka v oblasti automobilového průmyslu.

Velmi dobře se v loňském roce dařilo i stříbru, které si připsalo 72 procent, a jeho zisky tak téměř trojnásobně překonaly výkonnost zlata. Stříbru se dařilo lépe především proto, že je daleko citlivější na cyklický vývoj než zlato, konkrétně na vývoj průmyslu. Na rozdíl od zlata se totiž stříbro využívá například i v elektronickém nebo fotografickém průmyslu.

Ceny drahých a vzácných kovů by měly v růstu pokračovat i letos. Investoři totiž i nadále budou v nejistých dobách nevyrovnaných státních rozpočtů hledat bezpečný přístav ve zlatě či stříbře. Průmyslové kovy zase budou těžit ze sílícího ekonomického oživení, taženého hospodářsky vzkvétající Čínou a Indií.

Špatné počasí zdraží potraviny

Záhadologové tvrdí, že u obrazců nevysvětlitelného původu nebývají stébla zlomená, ale ohnutá. Stébla ohnutá v kolénku se vyskytují právě v těchto kruzích. Sucho, požáry, záplavy, ale i nadměrná úroda a zvýšená poptávka. To vše jsou důvody, proč v loňském roce vystoupily ceny zemědělských komodit na svá dlouhodobá maxima nebo se jim alespoň výrazně přiblížily. Růstový trend pro většinu z nich bude pokračovat i v letošním roce.

Ceny potravin se na konci loňského roku vyšplhaly na nejvyšší úroveň za posledních minimálně 20 let. Světové zásoby pšenice v minulém roce nebezpečně klesly kvůli suchému počasí a požárům, které zničily velkou část úrody v Rusku, Kanadě, Evropě a Austrálii. Růstový trend cen pšenice bude pokračovat i letos, zejména v první polovině roku. Pokud počasí nesníží výnosy z další úrody, mohlo by v druhé polovině roku dojít ke stabilizaci cen pšenice a dalších obilovin.

Razantní nárůst zaznamenala i cena cukru, která se loni na podzim dokonce vyšplhala na nejvyšší hodnotu za posledních třicet let. Kromě nižší produkce cukru ve většině exportních zemí se na tak rychlém cenovém nárůstu podepsali i spekulanti. Ti totiž loni v červenci počítali s výpadky dodávek cukru v důsledku nadměrné úrody v Brazílii, která se na světovém exportu cukru podílí více než polovinou.

V prvním pololetí letošního roku by cena cukru měla pokračovat v růstu. V druhé polovině letošního roku by měla klesnout, ale rozmary počasí si s ní mohou ještě zahrát. Po celý letošní rok by měly pokračovat v růstovém trendu sójové boby. Stále rostoucí poptávka po této komoditě ze strany Číny se totiž v letošním roce výrazně zakousne do světových zásob, a to i přesto, že se loni ve Spojených státech a Jižní Americe této plodiny urodilo rekordní množství. Čína nyní spotřebuje zhruba 60 procent sójových bobů obchodovaných ve světě a v letošním roce jich chce dovézt rekordních 58 milionů tun. Po celý letošní rok by měly růst i ceny kávy a kukuřice.


Centralná tankoviště ropy v Nelahozevsi, kde se skladují české ropné rezervy.Energie se letos vrátí na výsluní
Ropa a uhlí loni ve srovnání se zemědělskými komoditami nebo cenami průmyslových kovů hrály druhé housle. Cena energetických komodit se sice začala šplhat vzhůru, a to zejména v druhé polovině roku 2010, skutečný návrat do čela komoditního pelotonu je však čeká teprve letos.

Energetické komodity s ekonomickou krizí a útlumem výroby skokově zlevnily již v roce 2008. "Trend cenového poklesu se otočil a od druhého pololetí loňského roku vykazuje trvalejší růstovou tendenci," řekl Jiří Schwarz, vedoucí Katedry ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE.

V návaznosti na oživení ekonomiky se dá očekávat, že ceny energetických komodit budou i letos pokračovat v růstu. To dokazuje například cena ropy, která hned v prvním lednovém týdnu poprvé za 27 měsíců překonala hranici 95 dolarů za barel.

Návrat cen ropy k růstu byl dokonce tak razantní, že Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydala varování, že letos může vyšší cena ropy ohrozit ekonomické oživení rozvinutých zemí. "Ceny ropy se pro globální ekonomiku dostávají do nebezpečné zóny. Náklady na dovoz ropy se stávají rizikem pro ekonomické oživení," uvedl pro britský deník Financial Times hlavní ekonom IEA Fatih Birol.

Podobně jako ropa, i uhlí se začalo stavět na nohy s počínajícím oživením již loni. Za první tři čtvrtletí loňského roku se ceny energetického uhlí zvýšily v průměru o 37 procent. Za takovým nárůstem stála zejména zvyšující se poptávka po energii čínského a indického průmyslu.

Růstový trend by si ceny uhlí měly udržet i v letošním roce. Kromě znovu nastartované ekonomiky poženou letos ceny vzhůru nedávné záplavy v Austrálii, která je největším exportérem uhlí na světě. Voda totiž zaplavila na 40 uhelných dolů a obnovení jejich provozu může trvat i několik měsíců.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!