Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nečitelné české lázně. Podívejte se komu patří

Ekonomika

  16:47
PRAHA - Neznámí podnikatelé, anonymní akcionáři, off-shore firmy. To jsou z valné části vlastníci českých léčebných lázní.

Karlovy Vary foto: karlovy-vary.cz

Lázně, dříve státní podniky, prošly v 90. letech privatizací. Z lázní sdružených nyní ve Svazu léčebných lázní ČR je zhruba 95 procent zařízení v soukromých rukou. V jakých, to lze často jen obtížně rozklíčovat. Jde totiž většinou o anonymní akcie na majitele.

Pokud se podaří zjistit jméno majitele, není vždy jisté, zda jde o skutečného vlastníka či nastrčenou osobu.

Klikněte pro zvětšení:

Komu patří české lázně

Lázně Luhačovice vlastní s 90 procenty akcií třinecký podnikatel Martin Burda, který zároveň koupil Lázně Jáchymov. Burda byl jedním z investorů, kteří před pár lety skupovali podíly v malých českých pivovarech. V souvislosti s tím se v kuloárech spekulovalo o angažovanosti ocelářského magnáta Tomáše Chrenka.

Majitelé z daňových rájů

Jako akcionáři dalších lázní figurují veřejnosti neznámá jména jako Pavel Vaněk, Jiří Odcházel nebo Pavel Doucha. Na známé jméno lze narazit v případě Lázní Darkov, jejichž spoluvlastníkem je bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil. Momentálně jsou v hledáčku jeho zájmu i Janské Lázně, které stát hodlá zprivatizovat.

Při rozklíčovávání dalších vlastníků anonymních akcií vyplavou u mnohých lázní off-shore firmy se sídly v Lichtenštejnsku či Nizozemsku. Například Lázně Teplice v Čechách vlastní zhruba z poloviny nizozemská firma Spanet. Kdo je za ní, nelze zjistit. Stejně tak u Lázní Libverda figuruje společnost s názvem U. R. E. F. – United Real Estate Finance Establishment usídlená v Lichtenštejnsku. Zde se lze dobrat k tomu, že jde o čistě daňovou záležitost a že za vlastnictvím lázní stojí rodina Seidlů. Jejich firmu Le Cygne Sportif Groupe totiž kromě nich vlastní ze třetiny právě tento lichtenštejnský "podnik".

Jiným osudem si od privatizace prošly Léčebné Lázně Bohdaneč. Většinovým vlastníkem nynější akciové společnosti je Médeia Bohemia, kterámá zároveň podíl i v Lázních Teplice nad Bečvou. Médeia Bohemia je však od roku 2002 v konkurzu a akcie lázní tvoří součást její konkurzní podstaty.

Klikněte pro zvětšení:

Komu patří české lázně

Jde o dceřinou firmu obchodníka s cennými papíry KTP Quantum, který skončil v konkurzu kvůli podvodům. Policie v souvislosti s kauzou stíhala hlavního aktéra celého případu, majitele KTP Quantum Karla Takáče. Ten je podezřelý z podvodu za jednu a čtvrt miliardy korun. Lázně Bělohrad vlastní česká firma PURO-KLIMA, která působí v oblasti zdravotnictví, Termální lázně Velké Losiny zase drží síť lázeňských hotelů Royal Spa.

Poslední lázně na prodej

Některá zařízení si stát ponechal. Například již zmíněné Janské Lázně nebo Slatinné lázně Toušeň, které spadají pod Fakultní nemocnici Na Bulovce. Bulovka se však chce lázní zbavit, protože nevydělávají.

Odpověď na otázku, zda jsou na tom lázně lépe v soukromých rukou, nebo ve státních, není jednoznačná. V některých případech privatizace lázním prospěla, v jiných ne. Případem, kdy neprospěla, jsou dnes již zchátralé Lázně Kyselka. Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR, vidí privatizaci pozitivně. "Českým lázním se v soukromých rukách daří, během posledních let prošly lázně asi nejvýraznější proměnou ze všech segmentů zdravotnictví. Masivně investovaly do infrastruktury, daří se jim udržovat medicínskou odbornost," řekl LN Bláha.

Klikněte pro zvětšení:

Komu patří české lázně

Ne všem soukromníkům se však daří. Třeba obří Františkovy Lázně loni vydělaly jen 540 tisíc korun. Lázně Bohdaneč, které jsou v rukou výše zmíněné zkrachovalé firmy Médeia Bohemia, měly paradoxně zisk ve výši 21 milionů.

"Samotný prodej lázní dosud nemohl být realizován kvůli řadě formálních překážek ležících mimo naši lázeňskou společnost. Faktem je, že tento stav nás prozatím významněji neomezoval," tvrdí výkonný ředitel Lázní Bohdaneč Rudolf Bubla.