Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Konec globalizace. Světový systém se mění

Ekonomika

  19:33
Amerika se začne uzavírat sama do sebe. To bude mít velký dopad i na Evropu, říká profesor Fordham University v New Yorku Milan Zelený.

Profesor Milan Zelený, Fordham University NY foto: Lidové noviny

Je "dohoda" politických špiček v Americe spíše dohodou, či nedohodou?
Jedná se o kompromis. Obě strany se cítí mizerně. Dohoda je dělána z jiných důvodů, než aby uspokojila politicko-ekonomické cíle obou stran.

Milan Zelený

Milan Zelený je globálním profesorem, který působí na Fordham University v New Yorku, ale také na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, Xidian University v Xi´an, Fu Jen University v Taipei a Indian Institute of Technology v Kanpuru.

Dovedete si představit, že v neděli oznámená dohoda nakonec nebude realizována?
To neumím předpovídat. V podstatě se ale dohodli tři lidé, tedy vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid, vůdce republikánské většiny ve sněmovně John Boehner a prezident Barack Obama. To ještě neznamená, že se dohoda schválí. Zejména v Kongresu ještě může nastat vývoj. Pravděpodobnost, že nakonec dojde ke schválení dohody, ale je značná.

Od roku 1962 došlo celkem 74krát ke zvyšování dluhového stropu. Proč právě nyní je o další navýšení sváděn takový boj? To, že se něco musí 74krát opakovaně navyšovat, naznačuje, že už tento proces musí skončit. Navíc, v současnosti se ekonomika vzpamatovává z krize. Jinak se dluh navyšuje za růstu a nízké nezaměstnanosti a jinak je tomu, když je vývoj opačný a očekávání jsou negativní.

V čem jsou očekávání negativní?
Americká ekonomika se nemůže spolehnout na růst, který by ji vyvedl z dluhů. Je zřejmé, že takový růst nenastane ani v budoucnosti.

Proč?
Neprocházíme jen krizí, ale transformací celého systému. Jsme v podobné situaci, jakou dříve představoval přechod od agrárního systému k industriálnímu. Dnes jsme tak technologicky vyspělí a máme tak vysokou produktivitu práce, že nejsme schopni lidi zaměstnat. Lidi lze dnes dobře využít ve sférách, kde je potřeba myšlení, kreativita. Ale v jiných oblastech je lze využít mnohem hůře, ať se jedná o oblast výroby, nebo služeb.

Nevyplývá z toho, že posilování sociálních výdajů je nezbytné a že tyto výdaje je nutné zdrojovat dodatečným zdaněním vysokopříjmových sektorů a skupin?
To může být krátkodobé řešení. Když ale firmy budou více zdaněny, propustí ještě více lidí a ještě více se budou spoléhat na technologie a navyšování produktivity práce.

Jaká jsou tedy dlouhodobá východiska?
Budeme muset volit mezi velkým vlivným státem, který bude mít moc intervenovat do ekonomiky, a naopak malým slabým státem, který přesouvá zodpovědnosti na obyvatele a podniky. To představuje ideologický boj. Ke správné volbě je potřebné porozumět transformačním trendům.

Smířit se s oslabující rolí státu může být pro některé skupiny lidí těžko akceptovatelné...
Právě jsem se dozvěděl, že firma Apple má v současnosti více hotovosti než celý americký stát. Firma Apple by mohla zaplatit všechno v celé Americe, co dnes americká vláda zaplatit nemůže.

Vše tedy spěje k malému státu, i ve Spojených státech?
Domnívám se, že ano. Navíc dojde i k velmi výraznému omezení globalizace. Bude stále víc docházet k relokalizaci, kdy se globální procesy budou transformovat zpět do lokálních. Lokální systémy mají výhodu, že jsou více propojeny s místní komunitou, zatímco globální systémy nejsou podpořeny žádnou komunitou. Globální systémy dnes trpí tím, že jsou velmi nespolehlivé. Jakákoliv přírodní, ekonomická nebo politická porucha je vyřadí z funkce. Celý automobilový průmysl Japonska se dá vyřadit ztrátou výrobce jedné součástky. Globální systémy se dostaly k absolutnímu vrcholu a již v nich nevede cesta dál. Proto musí nastat návrat zpět k lokálním podmínkám.

Křišťálová lupa 2011

Jaké důsledky to bude mít pro Ameriku, potažmo i Evropu?

Zásadní. Když se začne velká americká ekonomika posunovat k soběstačnosti, bude to mít na různorodou Evropu velký dopad. Čína to ustojí lépe, protože je homogennější.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...