Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kontrola z europarlamentu: S dotacemi se v Česku podvádělo ve velkém

Ekonomika

  13:35aktualizováno  13:51
PRAHA - Čeští politici by měli zřídit parlamentní výbor, který by vyšetřil, kdo profitoval z podvodů a korupce při udělování dotací. Vyzvala je k tomu členka výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Ingeborg Grässleová z Německa, podle níž český systém evropských dotací umožňoval podvádět ve velkém.
Evropské dotace – ilustrační foto.

Evropské dotace – ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

"Členkou výboru jsem už deset let a už jsem zažila spoustu kontrol. Vůbec poprvé mám ale dojem, že v tomto systému (českém - pozn. red) bylo možné v obrovském objemu provádět podvody. Auditoři, kteří měli projekty kontrolovat, je navíc vůbec nekontrolovali," prohlásila Grässleová.

Kritizovala také české úřady, které se podle ní dosud vůbec nesnažily zjistit, kdo měl z takto nastaveného systému prospěch. "Poprosila jsem proto své české kolegy z Parlamentu a Senátu, aby zřídili vyšetřovací výbor. Pro nás je velmi důležité, abychom zjistili, jak to mohlo takhle dlouho více než pět let fungovat," dodala Grässleová.

Čerpání evropských peněz kritizoval i šéf delegace výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Jens Geier, který také zastupuje Německo. "V roce 2011 byla míra chybovosti v ČR nejvyšší v EU a dosud se nezlepšila. Docházelo zde k politickému výběru projektů. Víme o situacích, ve kterých docházelo ke korupci," poznamenal Geier, podle nějž největší problémy byly hlavně v oblasti regionálních programů.

Babiš představuje konflikt zájmů, tvrdí německá europoslankyně, ministerstvo financí to odmítá

  • Šéf hnutí ANO a podnikatel Andrej Babiš představuje v čele ministerstva financí vážný konflikt zájmů, který může ztížit spolupráci Evropské unie s Českou republikou, také prohlásila členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová. Předseda výboru Jens Geier však zdůraznil, že je to soukromý názor německé europoslankyně, a ne oficiální závěr výboru.
  •  Ministerstvo financí se však proti tomuto vyjádření ohradilo: "Vzhledem ke skutečnostem, že se ministr financí Andrej Babiš vzdal veškerých svých výkonných funkcí v orgánech všech společností a jeho mandát ministra financí vzešel z výsledků demokratických voleb v České republice, považujeme tento komentář za popření principů parlamentní demokracie."

Kontrolní orgány byly neúčinné

Evropský rozpočtový výbor už dříve zjistil, že výdaje na projekty v ČR nebyly v souladu s evropským právem. Podle výboru za to mohlo mimo jiné to, že řídící a kontrolní orgány v ČR byly neúčinné. "ČR tak, bohužel, přišla o velké množství peněz. Jde o více než 0,5 miliardy eur (13,75 miliardy korun), a to nehovořím o dodatečných opravách v oblasti dopravy a životního prostředí," doplnil Geier.

Kontrolní výbor přesto při své dvoudenní kontrolní návštěvě ČR pouze nekritizoval. "Budeme odtud odjíždět s pocitem, že zde došlo k pokroku. Jsme spokojenější, než když jsme sem přijeli," shrnul další člen výboru Derek Vaughan z Velké Británie.

ČTĚTE TAKÉ

Geier zase vyzdvihl, že v Česku díky evropským penězům vzniklo v končícím programovém období přes 72 tisíc nových pracovních míst.

Autoři: ,