Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Koruna už není ostrovem jistoty, ještě více oslabí

Ekonomika

  10:56
LONDÝN/PRAHA - Pozice české koruny na trhu se drasticky změnila. Pro obchodníky v regionu není kvůli krizi v eurozóně a po zásazích okolních centrálních bank již tak atraktivní. Dá se tak předpokládat, že bude nadále oslabovat vůči euru i dolaru.

Ilustrační foto foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Informuje o tom dnes deník Financial Times. Koruna téměř po celý rok sloužila investorům ve střední a východní Evropě jako nosná měna při takzvaných "carry trades". Obchodníci tak využívali nízkých úrokových sazeb v Česku a půjčovali si v korunách, přičemž následně investovali do měn zemí, které nabízejí vyšší úrokové sazby.

JAKÝ JE VÝHLED?

Pokud se u nich objevila nechuť k podstupování většího rizika, která během současné krize roste, měnu s vyššími úrokovými sazbami prodali a koruna tak posílila.

Výhodné pro český export

Tento scénář v současnosti, kdy koruna v posledních dnech citelně oslabila, ovšem neplatí. Obrat odstartovala polská centrální banka, která minulý měsíc vystoupila na obranu oslabujícího zlotého. Podobně se zachovala i maďarská centrální banka, která vyjadřuje nespokojenost se současným kurzem forintu, jenž je podle ní příliš slabý.

ČTĚTE TAKÉ:

Ekonomové tak očekávají v nejbližší době citelný nárůst maďarských úrokových sazeb, aby banka omezila odliv národní měny ze země. Korunu čeká nejspíš přesně opačný osud. Dá se očekávat, že centrální bance slabší koruna vyhovuje kvůli závislosti české ekonomiky na vývozu do eurozóny, která se potýká s největší krizí v historii.

Závislost ČR je přitom v rámci regionu vůbec nejvyšší a podle banky UBS podíl vývozu do eurozóny na HDP dosahuje 49 procent. V případě Maďarska je to 44 procent a v případě Polska či Bulharska jen 20 procent.

"(Koruna) Byla japonským jenem rozvojových trhů. Ale její obchodní charakteristika se výrazně změnila," řekl FT Benoit Anne z francouzské Société Générale. Pozici české měny navíc podkopává změna taktiky obchodníků. Ti nyní začínají krátkodobě spekulovat s měnami regionu střední a východní Evropy proti euru.

"Začínáte vídat obchodníky, že říkají, že tohle bude příští hra, což je další příběh evropského ekonomického zpomalení," řekl Geoffrey Kendrick z japonské finanční skupiny Nomura.

Forint či zlotý také v problémech

Vyhlídky forintu a zlotého však nejsou o moc lepší. Ratingová agentura Fitch zhoršila výhled pro hodnocení Maďarska. Tamní banky navíc trpí pod tíhou zákona, který občanům umožnil za velmi výhodných podmínek splatit hypoteční úvěry v cizí měně. O moc lépe na tom není ani Polsku, jehož ratingový výhled zhoršila zase agentura Moody´s.

Analytici UBS si myslí, že negativní pohled na situaci v Evropě velmi dobře podtrhují i krátkodobé spekulace s korunou proti dolaru. Česká měna proti dolaru v uplynulých dnech rovněž citelně oslabila. "Myslím, že jejich výkon bude spíš slabý. Není žádný důvod, aby tomu bylo naopak," uvedl Bhanu Bajewa z UBS.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...