Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kuřáci a vyšší pojistné? Jak odpovídaly osobnosti

Ekonomika

  11:33
Mají silní kuřáci, pijáci alkoholu a obézní lidé platit vyšší zdravotní pojistku? Na tuto otázku se zeptaly Lidové noviny jak čtenářů serveru Lidovky.cz, tak i známých politiků, ekonomů a byznysmanů. Jaký je jejich názor?

Otazník (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jiří WeiglJiří Weigl
kancléř prezidenta republiky
S myšlenkou zvýšit sazbu zdravotního pojištění pro kuřáky, alkoholiky a obézní nesouhlasím. Zohlednění zdravotních rizik jednotlivých skupin pojištěnců v ceně pojistného má smysl v individualizovaných soukromých komerčních systémech zdravotního pojištění, nikoliv v našem zákonném povinném veřejném systému, o nějž v této anketě zřejmě jde. Ten není svoji povahou skutečným pojištěním, ale zdravotní daní a funguje na solidárním principu.

ČTĚTE VÍCE:


Jan ŠvejnarJan Švejnar
ekonom
Mnoho zdravotních pojišťoven na světě účtuje vyšší poplatky lidem, kteří holdují chování (například kouření), které v průměru zvyšuje náklady na jejich zdravotní péči. Je to racionální chování pojišťoven a v konkurenčním prostředí na tom nevidím nic špatného.


Jaroslav Kubera, ODS Jaroslav Kubera
primátor Teplic a senátor
Na tyto diskuse navrhuji zavést daň z hlouposti. Kdo na to přišel, padesát procent platu dolů, protože jde o naprosto liché a nesmyslné argumenty. Blíží se konec prázdnin, mělo by se diskutovat o zásadních věcech, ale lidé jsou naprosto zpitomělí. Diskutují většinou ti, kterých se to netýká, ano, jen jim, darebákům nasolte. A neuvědomují si, že oni přijdou na řadu ve druhém, třetím gardu. Teď se diskutuje o kuřácích a alkoholicích, najednou přibyli tlustí lidé. A co domácí kutil? Miliardy vynakládá stát na léčení zranění kutilů, na auto musí být řidičák, ale s řetězovou pilou, cirkulárkou, drtičem dřeva může dělat každý nešika. A kdo bude určovat, kdo je silný kuřák, tlustý člověk nebo absolutní nešika? Navrhuji, aby se vypsal tendr nejméně za pět miliard korun na firmu, která stanoví pravidla toho určování, pak další tendr na firmu, která ta pravidla opraví. Tyto připitomělé diskuse jsou obdobou poplatků ze psů. Dodnes nevím, proč by se měly platit. Kdysi bylo řečeno, že by poplatky měly snížit počet psů ve městech. To by ale musely být tisíc korun měsíčně a ne dvě stovky ročně. A že by měly sloužit jako poplatek městu za úklid exkrementů? Pak bych se jako majitel psa do krve hádal, že nebudu platit pokutu za hromádku svého psa, protože její úklid jsem si již zaplatil v poplatku za psa. Je to všechno nesmysl.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.Kamil Jankovský
ministr pro místní rozvoj
Tímto směrem by se rozhodně neměla debata vést. Každy člověk má určité neřesti a není jasné podle čeho by se mělo určovat, kdo si za zdravotní potíže může sám. Nevidím cestu ve zvyšování zdravotního pojištěni pro některé skupiny. Na druhou stranu si myslím, že zdravi je to nejcennější, co máme, a každý člověk by měl být zodpovědný sám za své zdraví. Vážit si sebe a svého zdraví by mělo byt automatické pro každého. Tady pan ministr Jankovský vidí mezery při vzdělávání a osvětě.

Právník Tomáš SokolTomáš Sokol
advokát
Naprosto s tím nesouhlasím. Nevím, proč by si kuřáci a alkoholici měli připlácet na zdravotním pojištění. Je to stejná logika, jako kdybyste chtěli platit více po lidech, kteří jezdí rychle autem nebo na motorkách. Ti také odčerpávají z rozpočtu více peněz než běžní lidé. Zvýšení zdravotního pojištění v tomto duchu bych viděl tak, jako by to bylo zase z pokladnice Velkého bratra, kdy nás budou sledovat na každém kroku.

Anketa

Mají silní kuřáci, pijáci alkoholu a obézní lidé platit vyšší zdravotní pojistku?

Ano 5904
Ne 3231

Branislav Trutz
generální ředitel farmaceutické firmy Abbott Laboratories
Ano, podle mě by silní kuřáci, pijáci alkoholu a obézní lidé (tedy ti, kdo trpí primární obezitou a nejsou obézní v důsledku jiného onemocnění) měli platit vyšší zdravotní pojistku. Měli by tak činit proto, že jsou pro systém zdravotní péče nákladnější než lidé, kteří se ke svému zdraví chovají zodpovědně. Nikdo už dnes nepochybuje, že člověk, který se systematicky přejídá, intenzivně kouří nebo je závislý na konzumaci alkoholu, trpí větším počtem závažnějších zdravotních komplikací než člověk, kterého uvedené závislosti netrápí.

Zdravotní pojištění by podle mého názoru mělo následovat trend, který už dříve nastolilo úrazové nebo životní pojištění, kde rizikoví nebo extrémně rizikoví pojištěnci zkrátka platí víc. Zdravotní pojišťovny se problémem kuřáků, alkoholiků a obézních pojištěnců už nějakou dobu zabývají, i když ho zatím zkoušejí řešit pouze "z druhé strany". Stačí si všimnout jejich nabídky příspěvků, preventivních programů a motivačních schémat pro ty, kdo se chtějí zbavit závislosti na kouření nebo nadváhy.

Vyšší zdravotní pojištění pro silné kuřáky, pijáky alkoholu a obézní lidi nechápu jako trest pro tyto lidi. Za prvé by to podle mě byl úspěšný nástroj k jejich motivaci pro to, aby změnili přístup k vlastnímu zdraví. Za druhé, z čistě ekonomického hlediska, by to byl způsob, jak získat prostředky na financování diagnózy a léčby závažných onemocnění vyplývajících ze závislosti na tabáku, alkoholu a jídle. Při současné úrovni informovanosti a dostupnosti informací už dávno vědí všichni, samozřejmě i takto závislí lidé, že uvedené zlozvyky silně poškozují zdraví. Proto lze setrvávání na těchto škodlivých zvycích považovat za vědomé sebepoškozování. Jsem přesvědčený, že v situaci, kdy se obecně zvyšuje nákladnost zdravotní péče, by se Česká republika měla řídit doporučeními Světové banky a OECD a omezit míru solidarity zdravotního pojištění s rizikovými pojištěnci.


Vít Pěkný
managing director, KIA MOTORS CZECH
Ne, protože se reálně nedá kontrolovat, kdo víc pije či kouří. Ať na zdravotní péči přispívají více ti, kteří cigarety, alkohol a jiné vyrábějí či uvádějí do oběhu.


Pavel Mertlík Pavel Mertlík
ekonom
Určitě ano (u obezity samozřejmě jenom potud, pokud není způsobena nějakou nemocí či geneticky). Cena pojistného má postihovat rizikové chování. Stejně tak by ale pojištěnci měli být motivování bonusy za nadstandardně dobrou životosprávu.


Pavel KohoutPavel Kohout
ekonom
Ano, samozřejmě. Takovou, která odpovídá vyššímu riziku podle principu pojistné ekvivalence.




Autor: