Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kurzarbeit: nepůjdeme do práce a stát to zaplatí

Ekonomika

  9:03
PRAHA - Zaměstnanci v soukromých firmách se již v příštím roce mohou objevit na výplatní listině státu. Stane se tak v případě, kdy jejich firma nebude mít dostatek zakázek, a nebude si tudíž moci dovolit vyplácet mzdy stejnému množství zaměstnanců a ve stejné výši jako v dobách, kdy se dařilo.
Sedící muž - ilustrační foto.

Sedící muž - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidi, pro které nebude mít dostatek práce, ale přesto nepropustí. Pouze jim zkrátí pracovní dobu a mzdu a na jejich výplatě se bude podílet i stát.

Očekávání nové vlny hospodářské krize, která by mohla v příštím roce zasáhnout také Česko, povedou k zavedení tzv. kurzarbeitu neboli zkrácené pracovní doby.

ČTĚTE TAKÉ:

Na jeho konceptu již pracuje expertní tým tripartity, vedení ministerstva práce a sociálních věcí by ho mělo projednat ještě do konce roku. "Do běžného legislativního procesu by se mohl dostat v prvním kvartálu příštího roku," řekla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Podle serveru iDNES.cz by podmínkou pro zapojení do systému kurzarbeitu bylo, aby firma neměla pro zaměstnance práci nejméně jeden pracovní den v týdnu. Nezbytnou podmínkou by byl také požadavek, aby po určitou dobu firma vyplácela mzdy zaměstnancům samostatně.

To v současnosti lze například v režimu tzv. částečné nezaměstnanosti, kdy firmy zaměstnancům zkrátí pracovní dobu a vyplácejí jim alespoň 60 procent hrubé mzdy. O konkrétních podmínkách kurzarbeitu, zejména o maximální výši státních příspěvků, budou experti ministerstva práce a sociálních věcí a tripartity dále jednat. "Toto bude zřejmé na začátku příštího roku," uvedla Plívová.

Firmy opatření vítají

Systém kurzarbeitu ve světě využívalo například Německo, Japonsko, Spojené státy, Nizozemsko, Španělsko. V Německu pomohl kurzarbeit a další související opatření před dvěma roky zachovat 1,2 milionu pracovních míst. Tvrdí to studie norimberského Institutu pro výzkum trhu práce a zaměstnání (IAB).

Co je kurzarbeit - grafika

 
Po jeho zavedení do Česka volá již delší dobu odborová centrála ČMKOS. Plívová přiznala, že podnět k přípravě kurzarbeitu na ministerstvu práce a sociálních věcí dali právě sociální partneři v rámci tripartity, tedy zástupci odborů i zaměstnavatelů. Jako o jednom z protikrizových opatření v případě poklesu české ekonomiky v příštím roce o něm uvažuje i Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Názory zástupců firem na zavedení kurzarbeitu v Česku se ale liší. Velké průmyslové podniky to vítají. "Firmy se připravují na příchod nové vlny krize. Budou stát před problémem, zda lidi propustit nebo ne. Kurzarbeit je systémová záležitost, která pomůže udržet lidi ve firmách," zdůraznil prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Velké a střední firmy v Česku podle něj již začaly připravovat krizové scénáře. "Firmy se podle všech dostupných indicií připravují na utlumení či stagnaci hospodářského růstu. Připravují opatření k dalšímu snižování nákladů," uvedl Kužel.

Provozovatelé služeb nebudou mít ze změny nic

Zatímco průmyslové firmy mohou na případném kurzarbeitu vydělat – na mzdy "přebytečným" zaměstnancům přispěje stát a firmy budou mít pracovníky připravené na opětovný nárůst zakázek – podnikům v sektoru služeb výrazně neprospěje.

"V sektoru služeb zkracovat pracovní dobu nelze. Číšníkovi nebo řidiči pracovní dobu nezkrátíte," upozorňuje Zdeněk Juračka, předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu. Určitou formu kurzarbeitu již Česko zažilo – v roce 2009 stát přispíval firmám na školení nevytížených zaměstnanců. Realita byla taková, že firmy v pátek zastavily výrobu a stát se podílel na výplatě mezd zaměstnanců.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...