Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Lék ČSSD na krizi: snížení DPH na 6%

Evropa

  14:08
PRAHA - ČSSD hodlá navrhnout, aby snížená sazba daně z přidané hodnoty, která se vztahuje například na potraviny, klesla na dva roky z nynějších devíti na šest procent. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to řekl Bohuslav Sobotka (ČSSD). Strana zároveň navrhuje prodloužit podporu nezaměstnaným a zpomalit deregulaci nájmů. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas označil návrhy ČSSD za "naivní a populistické."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek a místopředseda sociální demokracie a bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka (vpravo). foto: ČTK

Snížení DPH by podle něj v době zpomalení růstu české ekonomiky mohlo podpořit tuzemskou poptávku. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) označil takový předpoklad za naivní.

"Stávající vláda zvedla sníženou sazbu DPH z pěti na devět procent. My se domníváme, že by stálo za to na dva roky sníženou sazbu opět snížit někam zhruba na šest procent tak, abychom opět podpořili domácí poptávku. Snížilo by to například ceny potravin a ceny některého dalšího zboží a mohlo by to v době ekonomické krize pomoci," uvedl Sobotka.

Nečas návrh Sobotky označil za naivní a populistické opatření, které by na cenu potravin nemělo žádný vliv, pouze by snížilo příjmy státního rozpočtu. "Všichni přece ví, že k žádnému snížení cen tímto vlivem (snížením DPH) nedojde. Pokud dojde ke snížení cen, tak je to vlivem světových cen, kde určitá deflace může způsobit jejich snížení. Pokud se sníží snížená sazba DPH, tak se pouze zvýší marže obchodníků," upozornil Nečas.

Půjčíme novomanželům, zpomalíme deregulaci
ČSSD kvůli finanční krizi navrhuje zavedení novomanželských půjček a daňové progrese, tedy zdanění rostoucího s výší příjmu, zvýšení platů ve veřejné sféře a starobních důchodů, zrušení většiny zdravotnických poplatků a zpomalení deregulace nájemného.

Například díky zrušení poplatků ve zdravotnictví by lidé podle Sobotky ušetřili pět až šest miliard korun, což by společně se zvýšením důchodů a mezd státních zaměstnanců přispělo k povzbuzení domácí poptávky.

Návrh ČSSD by podle Nečase měl negativní dopad v podobě zvýšení schodku státního rozpočtu až na úroveň 100 miliard korun, protože by se k očekávaným nižším příjmům státního rozpočtu přidaly i vyšší výdaje na tato opatření. "To, podle mého názoru, by byl krok velmi špatný," podotkl Nečas.

ČSSD bude dále navrhovat, aby se dočasně po dobu dvou
let zvýšila doba vyplácení podpory v nezaměstnanosti až na devět měsíců. Prodloužené vyplácení podpory by se týkalo lidí, kteří přišli o práci v důsledku hospodářské krize a v předcházejících třech letech pracovali.

Oběti globalizace
V lednu začne platit vládní novela zákona o zaměstnanosti, která vyplácení dávek naopak o měsíc zkracuje. Sobotka řekl, že prodloužení vyplácení podpory v nezaměstnanosti na devět měsíců by znamenalo náklady ve výši několika miliard korun v dvouletém
období. "Nezdevastovalo by to veřejné rozpočty," míní Sobotka.

Navíc se dá podle něj počítat s možným využitím prostředků EU, například fondu na podporu obětí globalizace. S návrhem chce ČSSD přijít na počátku příštího roku. "I kdyby nezaměstnanost krátkodobě vzrostla na sedm procent, tak je to pořád méně, než bylo po drtivou většinu osmileté vlády sociální demokracie," řekl na to ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Tehdy s takovým nápadem nepřišli, dodal.

Pro takové opatření by ruku nezvedl, podle něj jde o "drahý nápad", který "podvazuje motivaci". Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) je na případné důsledky krize český sociální systém připraven. Nečas očekává, že pokud by hospodářský růst v ČR v příštím roce dosáhl jen dvou procent, mohla by míra
nezaměstnanosti vzrůst až na sedm procent. V listopadu činila 5,3 procenta.

Autoři: ,