Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Libye v plamenech: ceny ropy atakují rekordy, svět chystá uvolnění rezerv

Ekonomika

  11:20aktualizováno  12:03
LONDÝN/PRAHA - Ceny ropy na světových trzích v důsledku libyjské krize prudce rostou. Mezinárodní agentura pro energii dokonce varovala, že se dostávají do nebezpečného pásma, kde už začínají ohrožovat proces oživení globální ekonomiky. Agentura je připravena připravena vydat pokyn k uvolnění zásob ropy z nouzových rezerv, což naposledy učinila v roce 2005. Libye je členem Organizace zemí vyvážejících ropu a za normálních okolností denně vytěží kolem 1,6 milionu barelů suroviny. Z toho kolem 1,1 milionu barelů denně vyváží.
Těžba ropy (ilustrační foto).

Těžba ropy (ilustrační foto). foto: Shutterstock

"Ceny ropy teď představují pro oživení globální ekonomiky velké riziko," řekl hlavní ekonom agentury Fatih Birol novinářům na energetické konferenci v Indonésii. "Proces oživení globální ekonomiky je v současné době velmi křehký, a to hlavně v zemích OECD," dodal.

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu, a navázaly tak na pondělní vývoj, kdy se cena severomořské ropy Brent poprvé od září 2008 dostala nad hranici 108 dolarů za barel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

 

 Burza  Aktuální cena  Předchozí závěr
 Londýn  107,75  105,74
 New York  93,48  91,42


Jedna z velkých těžebních firem už snížila těžbu o 100.000 barelů, což je zhruba šest procent denní produkce Libye. Kolem 8:00 se barel Brentu prodával za 107,80 USD a proti pondělí byla jeho
cena vyšší skoro o dvě procenta. Během pondělí se cena vyšplhala až na 108,70 USD. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) zdražil v podobném rozsahu na 93,50 USD a během dne vystoupil až na 94,49 USD.

Co je IEA?

IEA funguje jako poradce v otázkách energetiky pro 28 průmyslových zemí včetně České republiky. Agentura má možnost požádat členské země, které patří k Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), aby začaly v případě narušení plynulosti dodávek čerpat ropu z rezerv. Takový pokyn agentura vydává jen velmi zřídka.

Birol řekl, že pokud se vlna nepokojů, která otřásá arabskými zeměmi, neuklidní, mohla by se cena ropy zvýšit ještě víc. Pokud by průměrná cena ropy přesáhla 100 dolarů za barel, tak například Japonsko by muselo na dovoz ropy vynakládat až tři procenta svého hrubého domácího produktu. Čtete také: Japonsku poprvé klesl ratingový výhled

Vysoké ceny ropy škodí jak spotřebitelům, tak samotným těžebním firmám. Pokud se začnou zvyšovat příliš rychle, mohou značně ochromit ekonomickou aktivitu a snížit poptávku po pohonných hmotách. Drahá ropa může oslabit obchodní bilanci průmyslových zemí, zvýšit inflaci, a přimět tak centrální banky ke změně měnové politiky, zpravidla ke zvýšení úrokových sazeb.

Pomohou Saudové?
Situaci by mohla pomoci zlepšit Saúdská Arábie, která je klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a má stále ještě volné těžební kapacity. Saúdové ale zatím nevidí ke zvýšení těžby důvod. Podle analytiků je ale důležité, aby Saúdskou Arábii nepotkaly protesty v takovém rozsahu, jako teď Libyi.

Libyjská ropa

Barely ropy - ilustrační fotoHospodářství je plně závislé na těžbě ropy a jejím vývozu, který tvoří asi 70 procent HDP, přes 90 procent exportních příjmů a přes 80 procent příjmů státního rozpočtu. Libye, která je od roku 1962 členem OPEC, je 12. největším světovým exportérem ropy, asi čtvrtinu exportu putuje do zemí EU, a disponuje osmými největšími ověřenými zásobami ropy na světě, z afrických zemí má zásoby největší.


Libye je členem Organizace zemí vyvážejících ropu a za normálních okolností denně vytěží kolem 1,6 milionu barelů suroviny. Z toho kolem 1,1 milionu barelů denně vyváží. Libye je čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe a 12. největším ve světě. Zásoby ropy má ze všech afrických zemí největší.

Mapa ropných ložisek v Libyi.

"Trh je kvůli zprávám o násilí v Libyi velmi nervózní. Kvůli tomu se i zvyšují ceny ropy," řekl analytik Jin-si Jü, který ve finanční společnosti Barclays Capital sleduje trh komodit.

Čtěte více:


Nepokoje v Libyi už si vyžádaly patrně více než 200 lidských životů a právě kvůli eskalaci násilí se některé nadnárodní energetické podniky rozhodly z Libye stáhnout část zaměstnanců. Těžbu se snaží zachovat, avšak zprávy o výpadku až 100.000 barelů vedou obchodníky k obavám, že těžba se může snížit ještě víc.

Mapa ropných koncesí v Libyi - klikněte pro zvětšení
Mapa ropných koncesí v Libyi.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...