Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Libyjský ropný šok pokračuje. Nervozita žene ceny dál raketově vzhůru

Ekonomika

  10:18
LONDÝN - Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v silném růstu. Barel klíčové severomořské ropy Brent zaznamenal další skokové zdražení a dostal se až ke 120 dolarům. Tak vysoko byl naposledy v srpnu 2008. Cenu posouvá vzhůru především nervozita z dalšího vývoje v Libyi, která je důležitým producentem ropy a dodává ji hlavně na západoevropské trhy.
Těžba ropy (ilustrační foto).

Těžba ropy (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Krátce po 9:00 se Brent prodával za zhruba 116,80 USD a proti předchozímu závěru v New Yorku byla jeho cena vyšší asi o pět procent. Jen o něco dříve se cena vyšplhala až na 119,79 dolaru. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se pohybovala kolem 101,90 USD se ziskem asi čtyř procent.


Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

Burza Aktuální cena Předchozí závěr
Londýn 116,81 111,25
New York 101,85 98,10


Situace v Libyi se vyhrotila po oznámení tamního vůdce Muammara Kaddáfího, že nehodlá odstoupit, a po zprávách, že by Kaddáfí mohl dát pokyn ke zničení ropných terminálů. Libye denně vytěží asi 1,6 milionu barelů ropy, z čehož asi 1,1 milionu barelů vyváží. Těžba ropy už se kvůli nepokojům snížila asi o 25 procent.

Mapa ropných ložisek v Libyi.

Investiční banka Goldman Sachs uvedla, že pokud se nepokoje v takové intenzitě rozšíří i na další významné těžební země, trh už patrně situaci nezvládne. Případný nedostatek ropy by podle analytiků banky mohl vést i k tomu, že by ropa byla na příděl. Zdaleka nejdůležitější je Saúdská Arábie, která je hlavním členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

"Trh už se s žádným dalším narušením dodávek (ropy) podle našeho názoru nevyrovná. Problémy v Libyi mohou potenciálně snížit až polovinu volných kapacit, které OPEC ještě má," poznamenal analytik banky Jeffrey Currie ve zprávě klientům.

Libyjská ropa

Barely ropy - ilustrační fotoHospodářství je plně závislé na těžbě ropy a jejím vývozu, který tvoří asi 70 procent HDP, přes 90 procent exportních příjmů a přes 80 procent příjmů státního rozpočtu. Libye, která je od roku 1962 členem OPEC, je 12. největším světovým exportérem ropy, asi čtvrtinu exportu putuje do zemí EU, a disponuje osmými největšími ověřenými zásobami ropy na světě, z afrických zemí má zásoby největší.


Goldman Sachs už v roce 2005 správně předpověděla takzvaný superspike, tedy rychlý a velmi výrazný růst cen. Banka tehdy uvedla, že cena barelu se z tehdejších asi 50 dolarů dostane až na 120 dolarů. Ve skutečnosti se ale v červenci 2008 vyšplhala až nad 147 dolarů, kde se její růst zastavil.

Stejně rychle pak začala cena i klesat, což urychlil částečně i fakt, že v následujících měsících globální ekonomika upadla do recese.

Autoři: ,