Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lidé houfně mění dodavatele energií. Největší hráči ztrácí

Ekonomika

  7:01
PRAHA - Přechodem k jinému dodavateli lze v současnosti ušetřit až 30 procent výdajů za zemní plyn. Není proto divu, že v současnosti nejdražší dodavatelé, plynárny ze skupiny RWE, na trhu rychle ztrácejí. Jen loni jim konkurenti přebrali deset procent trhu a srazili tak jejich podíl na 52 procent.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Naopak noví dodavatelé, kteří využili liberalizace energetického trhu v Česku, stále posilují. Tradičním dodavatelům již přetáhli jednu čtvrtinu trhu s elektřinou i čtvrtinu trhu s plynem.

Kdo má největší podíl na trhu s elektřinou a plynem?

Podíly firem na trhu s elektřinou a plynem - grafika

Na trhu s elektřinou ztráceli všichni tři tradiční dodavatelé – tedy ČEZ, E.ON Energie i Pražská energetika. Ti loni museli dravějším konkurentům přepustit další čtyři procenta trhu. Podíl skupiny ČEZ na dodávkách elektřiny podnikům, domácnostem a dalším zákazníkům klesl pod 45 procent, E.ON se ocitl pod 20procentní laťkou.

Na liberalizovaném trhu s plynem posilují nejen noví dodavatelé, ale také tradiční hráči, hlavně pak Pražská plynárenská. Ta je důkazem, že tradiční dodavatel nemusí na trhu jen ztrácet. "Za loňský rok máme, co se týká rozdílu získaných a ztracených zákazníků, kladnou bilanci v řádu tisíců. Předpokládáme, že se nám tento trend podaří udržet i v roce letošním," uvedl mluvčí firmy Miroslav Vránek.

Mezi společnostmi, které vstoupily na trh až po jeho liberalizaci, vede frýdecko-místecká firma Lumius. Na trhu s elektřinou byla loni v objemu dodávek čtvrtá, v případě plynu je již na třetí pozici.

ČTĚTE TAKÉ:

Tržby Lumiusu za loňský rok přesáhly deset miliard korun. Letos to zatím na další expanzi nevypadá. Objem prodaného plynu i elektřiny je nižší než loni. "Část velkých odběratelů vyčkává, zda se dostaví ekonomická recese. Proto si zatím objednali méně energie," vysvětluje ředitel Lumiusu Miloň Vojnar.

Trendem posledních let je také rychlý nástup slovenských společností. Slovenské elektrárne loni získaly již 2,7 procenta trhu dodávek proudu českým odběratelům, téměř shodný podíl pak získal koncern SPP na českém trhu s plynem.

Terčem zájmu domácnosti

Zatímco Lumius a Slovenské elektrárne se zaměřují na velkoodběratele, další dodavatelé energií cílí svou nabídku hlavně na domácnosti. Často pak sázejí na služby podomních prodejců. Ale zdaleka ne všichni podomní obchodní zástupci dodržují zákony i pravidla slušného chování.

Česká energetika v roce 2011

Česká energetika v roce 2011 - grafika

Není divu, že internetová diskusní fóra jsou plná stížností na neseriózní obchodníky. "Před čtrnácti dny jsme stěhovali tchyni. Díky tomu ona zjistila, že je už měsíc u Bohemia Energy, ačkoliv s jejich obchodním zástupcem vyrazila dveře," postěžovala si jedna z uživatelek diskusního fóra Baby-cafe.cz.

Někteří alternativní dodavatelé již nashromáždili statisíce smluv. Například výše zmíněná Bohemia Energy dodává elektřinu do 218 tisíc odběrných míst a zemní plyn do 142 tisíc. "Letos předpokládáme nárůst počtu zákazníků zhruba o třetinu. Šance na růst na trhu stále je, i když prostor je o něco menší než loni," říká jednatel firmy Bohemia Energy Jiří Písařík.

Získat desetitisíce nových zákazníků letos chtějí také další dodavatelé, jako například Centropol Energy, Lama energy nebo České Energetické Centrum. Na trhu s plynem chce dále posilovat také ČEZ.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!