Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

LN: Hrozba pro mladé finančníky. Díky léku Adderall nespí a více pracují

Média

  7:00
Deník The New York Times nedávno přišel s varovnou zprávou o nárůstu užívání léku Adderall především mezi mladšími pracovníky ve finančnictví a bankovnictví na Wall Street.
Manažer - ilustrační foto.

Manažer - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lék na bázi amfetaminu, který se primárně používá především k léčbě takzvané poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou (Attention Deficit Hyperactivity Disorder – ADHD), plní v případě pracovníků klíčového sektoru současného kapitalismu zcela jinou než svoji původní funkci, respektive účel.

Finančníkům na Wall Street je hej, platy mají téměř rekordní

V jejich případě lék neslouží ke zmírnění projevů nemoci či snad jako zdroj víkendové zábavy, nýbrž k rapidnímu zvýšení pracovního výkonu a produktivity – adderall se stává postkrizovou drogou a nahrazuje „předkrizový“, na Wall Streetu hojně užívaný kokain (jak jsme mohli ilustrativně sledovat v americkém filmu Vlk z Wall Street). Adderall tedy slouží především k eliminaci nebo k zásadnímu omezení spánku. Jak to vyjádřil jeden z jeho uživatelů, je to droga, která se neužívá, aby se konzument „sjel“, nýbrž aby získal práci („these are drugs used not to get high, but hired“).

Pracovat jen „tvrdě“ dnes zkrátka nestačí; je třeba navíc pracovat déle, nejlépe téměř pořád, bez přestávky, s nejvyšším nasazením a třeba i omezit zásadní biologické potřeby – například spánek. Spaní se mění v překážku. Jsme svědky střetu dvou čím dál nesouměřitelnějších rytmů: ekonomického, kdy jsou časové požadavky spojené s organizací práce stále vzdálenější a odosobněnější, a rytmu biologického, spojeného s naším „bezprostředním“ tělem.

Zaměstnanci z Wall Streetu mají smůlu, zakázali jim Facebook i Gmail

Intenzivní pracovní tempo nebývalého objemu narušuje naše základní potřeby, což nezůstává bez důsledků. Pro příklad lze nahlédnout, co se stalo v polovině roku 2013 v druhém ikonickém centru finančnictví, londýnském City. Z přepracování tam zemřel Moritz Erhardt, jedenadvacetiletý (!) stážista v investiční bance Bank of America Merill Lynch. Po sedmitýdenní letní stáži, během níž nebylo výjimkou, že pracoval běžně do třetí či čtvrté hodiny ranní, aby pak za pár hodin znovu nastupoval do práce. Erhardt zemřel na celkové vyčerpání organismu poté, co tři dny po sobě bez přestávky a spánku „makal“ do šesti hodin do rána. Ocitl se tak v pasti, jíž se v kruzích stážistů v londýnském finančním a bankovním sektoru říká „magické kolečko“ (magic roundabout). Spočívá v tom, že řidič taxi odveze stážistu nad ránem – to jest „po pracovním dni“ – domů, posečká ve voze, dokud se stážista nepřevleče a neosprchuje, a poté bankovního otroka odveze zpět do kanceláře.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!