Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Média

LN: Lékárny chtějí dohlížet na užívání léků

Lékarna - ilustrační foto.

Lékarna - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

V apatyce by nově mohli diagnostikovat cukrovkáře či pacienty s vysokým tlakem nebo třeba i očkovat proti chřipce. Jdete si vyzvednout léky na recept; lékárník je vydá, a ještě vám nabídne, že vám změří hladinu cukru v krvi. Pokud bude vysoká, odešle vás k vašemu praktickému lékaři nebo diabetologovi.
  7:42

„Chtěli bychom v budoucnu zahájit screening pacientů, nejen diabetologický, ale odhalovat i případy vysokého krevního tlaku či astmatu,“ potvrzuje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Komora se nyní snaží prosadit, aby lékárny byly ze zdravotního pojištění odměňovány i za poskytování výkonů, jež mají přispět k lepšímu zdraví klientů. Lékárnám totiž v posledních letech klesají marže z receptů, protože stát tlačí na nižší ceny léků.

Dále v úterních LN najdete:

  • Stát drtí Čechy víc, než směrnice EU vyžadují.

Na každé stoupačce, která do bytu přivádí teplou vodu ze společného bojleru nebo dálkového vedení, musí být osazen vodoměr. Nařizuje to vyhláška, kterou loni v listopadu v návaznosti na směrnici EU vydalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Pro majitele domů je to noční můra. Zvlášť ve starých domech jsou trubky zabetonované za obklady koupelen, a navíc různě posvařované tak, že není jisté, kam která vede. Zatímco samotný měřič vyjde v průměru na 400 korun, obnažování trubek i na několik tisícovek.

Jenže Brusel, na nějž se MPO odvolává, je v tom nevinně. Směrnice o energetické účinnosti, která vodoměry pro koncové zákazníky vyžaduje, totiž zdůrazňuje, že se mají montovat jen tam, kde je to „technicky možné, finančně únosné a úměrné potenciálním úsporám energie“.

Na tuto výjimku však MPO vůbec nereagovalo a povinnost stanovilo plošně. Nejde přitom o ojedinělý lapsus. Sedmičlenný tým právníků z Univerzity Karlovy nedávno vydal studii, v níž analyzuje hned 14 takových případů z nedávné doby.

  • Pelikán Machův spis nehledá

Švýcaři se pomoci v kauze Machova konta nedočkají. Ani nový šéf spravedlnosti jim ztracená lejstra nepošle

Petr Mach doufal, že mu nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) pomůže vyřešit záhadu ztracených papírů. Očekávání bývalého majitele fotbalového klubu Sparta Praha se však nenaplnila. Pelikán, stejně jako jeho předchůdkyně v čele resortu Helena Válková, neumí a nehodlá vysvětlit a prošetřit, jak je možné, že někdo vynesl důležitá lejstra z Obvodního soudu pro Prahu 2, které by přitom Pelikánův úřad potřeboval odeslat do Švýcarska.

„Tuto věc jsme prověřovali velmi důkladně již zhruba před rokem. Jsme si jistí, že na soudech příslušná část spisu není, což znamená, že ji někdo musel odcizit, což se přes všechna bezpečnostní opatření může stát. Nahrává tomu i fakt, že se neztratil celý spis, ale jen jeho část. Pozoruhodnou shodou okolností právě ta, která je údajně podstatná pro švýcarské řízení,“ sdělil ministr Pelikán.

  • Břidlicová ropa odolala Saúdům

Američtí těžaři zpomalili, ale nabírají síly a zvyšují efektivitu. USA mohou posílit postavení ropné velmoci. Byl to opravdu šok, říká irácký ministr ropného průmyslu Ádil Abdal Mahdí o boomu těžby americké břidlicové ropy v posledních letech. Země sdružené v organizaci ropných exportérů (OPEC) zaspaly a postupně zjistily, že díky novým metodám získávání černého zlata z břidlic Spojené státy otočily chod dějin a po dlouhodobém poklesu těžby opět nastartovaly její výrazný růst.

Loni pak přišel protiútok OPEC v čele se Saúdskou Arábií. Ta se oproti dřívější praxi rozhodla neomezovat produkci ropy, i když by tak mohla bránit poklesu jejích cen. Tuto novou saúdskou strategii Američané určitě bolestně pocítili, ale celkově měla zatím jen omezené dopady.

 

Autor: