Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

LN: Švýcaři kryli obchody českého magnáta

Právo

  22:49
PRAHA - Unikátní pohled do kuchyně jedné z největších světových bank, švýcarské Credit Suisse, nabízí příběh zesnulého miliardáře a uhlobarona Luboše Měkoty. Případ nápadně připomíná nedávné celosvětové skandály bankovních domů jako HSBC či právě Credit Suisse, které čelí nebo čelily vyšetřování kvůli podezření z daňových úniků či praní špinavých peněz.

Luboš Měkota foto: Martin Pinkas - Euro, ČTK

LN se při pátrání po informacích k dědickému řízení po Měkotovi dostaly až k dokumentům, které ukazují na podobné „služby“ švýcarské banky. Credit Suisse před deseti lety pomohla vytvořit pro Měkotu, jenž byl jejím prémiovým klientem, spletitou strukturu. Ta fungovala jako skryté potrubí pro peníze vydělané z velké části při ovládnutí a následném prodeji Mostecké uhelné společnosti (MUS). Systém Měkotovi umožňoval do roku 2013, kdy náhle zemřel na golfu, v pohodlném přítmí investovat své miliardy.

Při golfu zemřel miliardář Měkota, obviněný v kauze MUS

Problém spočívá v tom, že Měkotu a další privatizátory MUS již v té době (od roku 2003) prověřovala tuzemská protikorupční policie. V roce 2007 vyšetřování zahájili i švýcarští detektivové. LN získaly svědectví jednatelky panamské firmy Edwards Consulting Vanessy Payetové, která detailně popsala praktiky švýcarské banky.

Vyhnout se vyšetřovatelům

Offshorová společnost z Panamy, ve které měl Měkota „zaparkovanou“ zhruba miliardu a půl, stála na počátku celého peněžního řetězce. Odsud peníze putovaly do renomované švýcarské banky, zde získaly oficiální nálepku úvěru a následně odešly do konkrétních projektů – i v Česku. Vše začalo v roce 2005. „Naše firma Edwards byla součástí struktury, která vznikla pod dohledem Credit Suisse. Banka svým VIP klientům (kterým Měkota byl) umožnila vytvořit systém výhodný z hlediska daňových povinností a optimalizace zisků po celém světě,“ uvedla Payetová přibližně před rokem u notáře.