Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

LN: Uvítal bych ambicióznější cíle

Ekonomika

  21:35
PRAHA - Někdy je nejlepší reforma ta, která se dá realizovat v danou chvíli, i když nemusí být nutně tou ideální, říká Angel Gurría, generální tajemník OECD.

Generální tajemník OECD Angel Gurría. foto: Lidové noviny

LN: Vaše hodnocení stavu české ekonomiky bylo letos velmi pozitivní. Co Vás k takovému optimismu vedlo?
V minulých letech rostla vaše ekonomika tempem šesti procent a nebyla zasažena globální ekonomickou krizí. A to i proto, že vláda učinila některá správná rozhodnutí. I v příštím roce odhadujeme vysoký růst české ekonomiky kolem čtyř a půl až pěti procent. To je přitom mnohem vyšší, než je průměr zemí sdružených v OECD. Stojíte ale na rozcestí. Jen pokračování reforem umožní české ekonomice udržet se v takto příznivých číslech.

LN:Vámi zmiňované reformy jsou ale poměrně nepopulární pro většinu veřejnosti a stojí vládu politický kapitál.
Úkolem vlády je přesvědčovat občany o tom, že reformy jsou nutné, a to vláda dělá. Klíčem k budoucímu úspěchu těchto reforem je zejména enormní fiskální disciplína. Je opravdu nezbytné dodržovat střednědobé výdajové rámce, které si vláda stanovila. Vaše vláda dobře reformuje trh práce, oblast vzdělání a rozvíjí i infrastrukturu a tím zvyšuje konkurenceschopnost země. Je jasné, že ne všechny reformy, které chce udělat, je možné zavést hned od zítřka. Musíte přesvědčovat, vysvětlovat, komunikovat a vyjednávat. Někdy nejlepší reforma je ta, která se dá realizovat v danou chvíli, i když nemusí být nutně tou ideální.

LN:Jak ale přesvědčit lidi o nutnosti reforem, když jim politici tvrdí, že Češi se nikdy tak dobře ještě neměli?
Je pravda, že společnost snáze velká rozhodnutí přijímá ve chvílích velké krize, ne ve chvíli stability. Ale paradoxně je právě období stability a prosperity samozřejmě ten nejlepší moment. Když ekonomika roste o šest procent ročně a problémem není nezaměstnanost, ale spíše nedostatek volných pracovních sil, jsou k dispozici zdroje, kterými může stát kompenzovat negativní dopady reforem těm, kterých se nejvíc dotknou.

LN:Jak ale působit při přesvědčování lidí důvěryhodně? Je jasné, že mnoho lidí raději pobírá dávky, než by šlo pracovat.
Lidi nezískáte tím, že jim řeknete, jak úžasné je jít do zaměstnání a pracovat. Je nutné mít systém, kde být nezaměstnaný nebo v předčasném důchodu nebo na nemocenské – tedy vystoupit ze systému – se nevyplatí. Roste průměrná délka života, proto by měla růst i průměrná délka doby, po kterou jsou lidé ekonomicky aktivní. A k tomu, aby se lidem vyplatilo pracovat déle, je nutné směrovat reformy.


Celý rozhovor
si přečtěte v pátečním vydání deníku