Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lobbisté chtějí zdražit plyn. Povinností rezerv

Ekonomika

  10:16
PRAHA - Návrh na vytvoření povinných zimních rezerv pro dodavatele zemního plynu se opět vracejí do hry. Již jednou zamítnutý návrh poslance Václava Mencla (ODS) zařadil hospodářský výbor Poslanecké sněmovny k nyní projednávané novele zákona o hospodaření energií.
Plyn - ilustrační foto

Plyn - ilustrační foto foto: Shutterstock

Pokud návrh projde, hrozí omezení konkurence a zdražení plynu.  Přílepek obsahuje ustanovení, podle kterého mají mít všichni dodavatelé plynu od příštího roku povinnost disponovat na počátku topné sezony skladovací kapacitou v zásobnících ve výši nejméně 20 procent roční dodávky plynu. Chce tak zvýšit bezpečnost dodávek plynu pro koncové spotřebitele.

Přílepek je součástí návrhu zákona, se kterým přímo nesouvisí

Návrh na zavedení povinných rezerv plynu před topnou sezonou se jako přílepek dostal k zákonu, se kterým přímo nesouvisí. Novela zákona o hospodaření energií uvádí do praxe směrnice Evropské unie, podle kterých musí výrobci uvádět u svých produktů výši spotřebované energie.

Regulace se týká elektrospotřebičů, kotlů, klimatizací a dalších zařízení, která při svém provozu spotřebovávají energii. Takzvané "energetické štítky" mají zákazníkům umožnit, aby při svém výběru mohli dát přednost méně energeticky náročným výrobkům. Dodržování zákona bude kontrolovat Státní energetická inspekce. Viníky může potrestat pokutou i příkazem stáhnout výrobek z trhu.

Návrh má však řadu kritiků, podle kterých by výrazně omezil konkurenci na trhu s plynem a v důsledku tak vedl k vyšším cenám pro zákazníky.

"Jeho případné uzákonění by mělo zničující dopady z hlediska udržení konkurence na trhu se všemi z toho plynoucími negativními důsledky na koncové spotřebitele plynu," varuje mluvčí skupiny EPH Martin Maňák. Do EPH náleží firma United Energy Trading, která patří mezi nejdravější nové hráče na trhu s plynem.

Podle Mencla je povinnost tvorby zásob v zákoně již nyní, chybí v něm však konkrétní číslo. "V souhrnu znamená naplnění navrhované povinnosti využití méně než poloviny skladovací kapacity, a nelze tedy hovořit o omezení hospodářské soutěže," uvedl Mencl pro LN.

Tentokrát však podle informací LN návrh neprosazuje Václav Mencl, ale jeho stranický kolega František Sivera. Souhlasila s ním i většina hospodářského výboru. "Já jsem k návrhu zaujal neutrální postoj. Vyšší zásoby plynu snižují riziko výpadku dodávek, ale promítnou se do ceny pro zákazníky," uvedl předseda hospodářského výboru sněmovny Milan Urban.

Jak LN informovaly na počátku května, poslanec Mencl se pokusil svůj návrh protlačit již do novely energetického zákona. Pro jeho návrh však tehdy hlasovalo jen 52 zákonodárců. Novelu zákona o hospodaření energií má sněmovna schvalovat ve třetím čtení již v průběhu současné červnové schůze.

Podle kritiků za tímto návrhem stály zájmy firemních skupin, které vlastní podzemní zásobníky nebo připravují jejich výstavbu. Tedy dominantního hráče v českém plynárenství společnosti RWE a skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka.

"Jednoznačně se jedná o lobbing společností, které mají zásobníky. Poslední dobou klesá zájem, a tedy i cena této služby," uvedl pro LN ředitel společnosti Lumius Miloň Vojnar.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokles cen je patrný z výsledků aukcí, které pořádá RWE Gas Storage, provozovatel šesti českých podzemních zásobníků. Ještě na počátku roku 2009 končily aukce na cenách přes dvě koruny za metr krychlový, při letošních aukcích se skladovací kapacita prodala okolo 0,6 koruny za metr krychlový.

Oba vlastníci zásobníků však podíl na vzniku Menclova návrhu popírají. "Návrh pana poslance Mencla má z našeho pohledu smysl, zvýší bezpečnosti dodávek. Musím však říci, že jsme tento návrh neiniciovali," uvedl mluvčí RWE Martin Chalupský. Podobné vyjádření poskytla i skupina KKCG.

Spotřeba plynu během roku výrazně kolísá, v zimních měsících je mnohanásobně vyšší než v létě. Výkyvy ve spotřebě však lze řešit i jinak než pomocí tvorby zásob. Mnozí dodavatelé upřednostňují nákup na burzách a obchodních místech, případně mají takové smlouvy o nákupu plynu, které změnu odebíraného množství umožňují.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!