Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Luxusní byty spláchla voda, jejich počet přesto roste. Ceny klesnou, riziko trvá

Ekonomika

  12:00
PRAHA - V Praze skončily pod vodou bytové projekty za miliardy. Riziko povodní je přitom v těchto oblastech známé. Realitní makléři sice očekávají pokles cen často velmi drahých bytů a kanceláří v povodňových oblastech, slevy jsou však vykoupeny vysokým rizikem. V záplavových zónách je totiž šance na pojistku minimální.

Zaplavená Libeň. foto: MAFRA – Michal Sváček

Povodní se bát nemusíte. Náš projekt stojí v chráněném přístavu, stavíme uprostřed protipovodňových zábran. Tak na koupi luxusních bytů lákala developerská společnost Crestyl, která na pomezí pražské Libně a Karlína buduje celou novou čtvrť za sedm a půl miliardy korun. Jde o jeden z vůbec největších projektů, které v Praze vznikají. Těžit měl hlavně z ojedinělého místa blízkosti Vltavy a říčky Rokytky.

Klikněte pro zvětšení.

Od neděle je projekt pod vodou a s ním i přibližně třicítka novopečených majitelů, kteří si zde koupili byt. „V průběhu víkendu proběhla evakuace a veškerá opatření k ochraně zdraví osob a majetku,“ říká Kamila Břeňková, mluvčí společnosti Crestyl. Od té doby je celý areál uzavřený a nikdo do něj nemá přístup. „Nemáme k dispozici žádné podrobnější informace,“ dodává Břeňková.

Je jisté, že dopady bude mít katastrofa i do budoucna – developer bude obtížně hledat klienty ochotné bydlet v místech, která byla v průběhu 11 let podruhé zaplavena.

Ohrožený Karlín i Modřany

V projektu Dock je zkolaudována zatím jen první fáze rezidenční části s šedesátkou bytů. Přesto projekt dosud patřil mezi relativně úspěšné. Prodána je dnes přibližně polovina rezidenční části, a to včetně těch nejdražších sedmipokojových bytů za 26 milionů korun. Také první fáze kancelářské části, která je těsně před dokončením, je už z poloviny pronajata.

Crestyl není jediným developerem, který v Praze aktuálně řeší problémy. Kromě Libně mají obavy třeba developeři ze sousedního Karlína. Ten si paradoxně právě po povodních v roce 2002 mnozí z nich velmi oblíbili.

Zaplavená Libeň.
Zaplavené libeňské doky v Praze.

Zaplavené libeňské doky v Praze.

V Praze nyní patří k několika z mála lokalit, kde developeři staví spekulativně, protože věří, že nájemníky do Karlína vždycky přitáhnou. Aktuálně situaci v této lokalitě řeší například firma PSJ, která v Karlíně staví dva projekty. „Průběžně odčerpáváme vodu ze stavebních jam a věříme, že k jejich zaplavení nedojde,“ uzavírá Miroslav Fuks, mluvčí PSJ.

Během povodní hrozila evakuace také obyvatelům nového bytového komplexu BeláriePark společnosti Sekyra Group v pražských Modřanech. Protipovodňová ochrana a výkonná čerpadla však hrozbu pro 600 bytů zažehnala.

Vzpomínka na povodně pošle ceny dolů

Realitní makléři očekávají, že oživená hrozba velké vody srazí ceny nemovitostí v záplavových oblastech dolů. Po čase se však zase vyšplhají nahoru. „Stále platí, že příbřežní lokality jsou a nadále budou oblíbené pro jejich jedinečnou atmosféru. Bude tedy především záležet na schopnosti prodejců a developerů obhájit jejich projekty co do bezpečnosti proti velké vodě,“ míní Marek Sklenář, výkonný ředitel ERA Reality.

„Zapomíná se relativně rychle a mnozí se nechají ukolébat po několik let klidnou hladinou. Hrozba povodně se stane opět historií a její opakování pro mnohé velmi nepravděpodobným,“ dodává Ondřej Diblík z realitní kanceláře Lexxus.

Klikněte pro zvětšení

Nákup přízemního bytu v těchto oblastech by si měl každý pořádně rozmyslet. „Tam se asi o prozíravosti investice nedá mluvit. U takových bytů může být problém nejen s pronájmem ale i s dalším prodejem,“ dodává Diblík.

Jako dobré vodítko k zakoupení nemovitosti sloužící zejména povodňové mapy sloužící pojišťovnám pro stanovení ceny pojištění. „Pokud si kupuji byt nebo jiný prostor v domě u řeky a pojišťovna mi jej nebude chtít pojistit proti povodni, pak něco není v pořádku a můžu tušit možné nebezpečí. Sebelepší developer povodni nezabrání,“ uzavírá Diblík.

Protipovodňová ochrana v dezolátním stavu

Případné důsledky záplav pro libeňský projekt Dock se řešily ještě ve fázi před získáním územního a stavebního povolení. V oznámení o záměru, které developer v roce 2005 doručil na ministerstvo životního prostředí kvůli posouzení vlivu na ekosystém, se počítalo s takovými opatřeními, která budou ohrožená území chránit nad úroveň kulminační hladiny povodně z roku 2002, a navíc s bezpečnostní rezervou 0,3 metru.

Ta podle harmonogramu, který město schválilo půl roku po povodních,měla být v Libni vybudována už o rok dříve. Firma díky tomu získala územní i stavební povolení. Přestože hladiny z roku 2002 tentokrát Vltava v Libni nedosáhla, protipovodňová opatření oblast od živelní pohromy neochránila.

Zaplavená oblast slepého ramene Vltavy v pražské Libni.

Důvodem může být jejich selhání. LN před rokem upozornily na skutečnost, že protipovodňové stěny jsou právě v této lokalitě v dezolátním stavu. „Z fotografií, které jsem před rokem viděl, bylo zřejmé, že kvůli velkému množství trhlin jsou tyto stěny nezpůsobilé jako protipovodňová ochrana,“ řekl statik Vojtěch Štrba, kterého LN znovu oslovily.

Stěny nikdo neopravil a nedošlo zatím ani na rekultivaci a zpevnění ploch v Libni. Ty mají provést Dálniční stavby Praha, které teprve před pár měsíci zvítězily v tendru na stavbu dalších protipovodňových opatření za 93 milionů korun.

Autoři:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...